Polska

Szczecin 2016: Górecka i Kasztelan z minimami, faworyci przyczajeni

Szymon Gagatek 2016-05-27 12:48

Weronika Górecka i Mateusz Kasztelan wygrali eliminacje 200 m stylem grzbietowym podczas pierwszego dnia mistrzostw Polski w Szczecinie. Oboje wypełnili również minimum na mistrzostwa Europy juniorów w Hodmezovaserhely (10-14 lipca). Faworyci, na czele z najlepszymi przed rokiem Alicją Tchórz i Radosławem Kawęckim, oszczędzali siły na wyścigi finałowe.

Górecka wygrała zmagania kobiet w eliminacjach na najdłuższym grzbietowym dystansie. Uzyskała rezultat 2:16.40, wyraźnie lepszy od minimum na juniorski czempionat Starego Kontynentu. Blisko wskaźnika Polskiego Związku Pływackiego, wynoszącego 2:18.24 były jeszcze Gabriela Bernat (2:18.56) i Zuzanna Duda (2:18.67). Obie dostaną jednak szansę na poprawienie swoich rezultatów w popołudniowym finale A. Najpoważniejsza kandydatka do zajęcia miejsca na najwyższym stopniu podium, Alicja Tchórz, rano była druga (2:17.57), rzucając wszystkie siły na rywalizację o złoto.

Skład finału 200 m stylem grzbietowym kobiet:
Weronika Górecka (Juvenia Wrocław) [minimum na MEJ]
Alicja Tchórz (Juvenia Wrocław)
Gabriela Wójtowicz (AZS-AWFiS Gdańsk)
Gabriela Bernat (Skarpa Lublin)
Zuzanna Duda (Śląsk Wrocław)
Ludwika Szynal (Skarpa Lublin)
Agata Naskręt (Astoria Bydgoszcz)
Agata Magner (Jordan Kraków)
Oliwia Wiśniewska (MOS Dąbrowa Górnicza)
Anna Kozłowska (AZS AGH Kraków) 

Debiut na wielkiej międzynarodowej imprezie juniorskiej zaliczy w Hodmezovaserhely Mateusz Kasztelan. Osiemnastoletni zawodnik Kormorana Olsztyn jeszcze nigdy nie miał okazji reprezentować naszego kraju na żadnym wielomeczu, ale do zawodów w Szczecinie przygotował się na tyle dobrze, że już w eliminacjach 200 m stylem grzbietowym popłynął o piętnaście setnych sekundy szybciej od minimum. Czas 2:03.12 pozwolił mu wyraźnie wyprzedzić utytułowaną resztę stawki, na czele z mistrzem Europy sprzed kilku dni, Radosławem Kawęckim, który zajął drugą lokatę (2:05.16) 

Skład finału 200 m stylem grzbietowym mężczyzn:
Mateusz Kasztelan (Kormoran Olsztyn) [minimum na MEJ]
Dominik Niedziałek (Skarpa Lublin)
Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa)
Mateusz Wysoczyński (AZS AGH Kraków)
Krzysztof Morawski (AZS AWF Warszawa)
Jakub Skierka (Trops Kartuzy)
Maciej Danilewski (Juvenia Białystok)
Dawid Szwedzki (Śląsk Wrocław)
Mateusz Ungeheuer (AZS AGH Kraków)
Adam Stec (MKP Szczecin)

Na zakończenie sesji porannej odbyły się jeszcze wolniejsze serie wyścigów na najdłuższych olimpijskich dystansach. Przed startem dziesięciu najszybszych zawodniczek na 800 m stylem dowolnym najlepszym rezultatem legitymuje się Weronika Margula z MKP Szczecin (9:15.64), natomiast na 1500 m stylem dowolnym mężczyzn pierwsze miejsce zajmuje póki co studiujący w Stanach Zjednoczonych Jan Urbaniak z Warty Poznań (16:16.50).