Świat

EYOF Gyor: Dwa razy blisko podium!

Joanna Kwatera 2017-07-24 22:32

Do medalu było bardzo blisko! Pierwszego dnia pływackich zmagań w Gyor miejsca tuż za podium wywalczyli Aleksandra Knop i sztafeta chłopców 4x100m stylem dowolnym. Dobrą formę zaprezentował też Marcin Goraj, który wywalczył kwalifikację do jutrzejszych finałów w dwóch konkurencjach.

Na pływalni Aqua Sport Centre rozdano dziś pięć kompletów medali, ale polska ekipa na pierwszy krążek będzie musiała jeszcze poczekać. W poniedziałek niewiele do szczęścia zabrakło Aleksandrze Knop w konkurencji 400m stylem zmiennym. Rywalki jednak już w eliminacjach sygnalizowały, że potyczka o medale będzie bardzo zacięta. W wyścigu finałowym poziom był bardzo wyrównany, a Polka w pierwszej części dystansu płynęła nawet na trzeciej pozycji i do końca o srebro i brąz ścigała się z Włoszką Martiną Ratti i Niemką Giulią Goerigk. Reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów w drugiej połowie wyścigu pokonywała jednak kolejne długości basenu, mając około sekundę przewagi nad Knop i mimo mocnego finiszu Łodzianki dotarła do mety przed Polką. Knop zanotowała drugi wynik w karierze 4:54.43 i musiała zadowolić się czwartą lokatą. (Gdyby wicemistrzyni Polski seniorów powtórzyła na Węgrzech wynik z Lublina miała by srebrny medal). Zupełnie poza zasięgiem rywalek była zwyciężczyni tej konkurencji Reka Nagy. Legitymująca się obecnie dziesiątym czasem wśród juniorek na Starym Kontynencie 14-letnia Węgierka, zarówno rano i jak i popołudniu przepłynęła ten dystans poniżej czterech minut i pięćdziesięciu sekund, notując w finale rezultat 4:48.11. Węgrzy zatem nie muszą się martwić o przyszłość na tym dystansie, kiedy pływacką karierę zakończy Katinka Hosszu. O tym na jak wysokim poziomie stał finał tej konkurencji, może świadczyć chociażby fakt, że tylko jedna z pływaczek uzyskała wynik powyżej pięciu minut.

Kolejnymi, których od podium dziś dzieliła sekunda, byli członkowie sztafety chłopców 4x100m stylem dowolnym. Dobrze to wszystko rozpoczął Filip Orlicz, który na pierwszym odcinku przyprowadził sztafetę na czwartej pozycji, potem do wody wskakiwali Kacper Piotrowski i Albert Warzocha, dzięki którym polska ekipa awansowała o „oczko” wyżej, za Rosją i Szwedami. Robił co mógł na ostatnich stu metrach Jan Karolczak, ale fenomenalnie ostatni odcinek przepłynął Federico Burdisso (50.20) i jeszcze sztafeta Włoch wmieszała się w to towarzystwo, finiszując ostatecznie na drugiej lokacie. W wyścigu najlepsi okazali się Rosjanie, a ich wynik 3:25.03 to nowy rekord EYOFu. Polska ekipa straciła do niech prawie cztery sekundy (3:28.67).

W finale 200m stylem motylkowym wystartowała Tatiana Dąbrowska i  zajęła w nim siódmą pozycję, poprawiając swój najlepszy czas w karierze do wyniku 2:17.66. Najszybsza w tym wyścigu okazała się natomiast Węgierka Blanka Berecz, która stoczyła fantastyczny bój o zwycięstwo z Hiszpanką Aną Marią Lamberto Garcią i na finiszu zameldowała się pól sekundy szybciej od rywalki, ustanawiając nowy rekord EYOFu czasem 2:11.26.

Bardzo dobrze zaprezentował się w stylu grzbietowym i motylkowym Marcin Goraj, który na dystansie 100m wywalczył przepustkę do jutrzejszych wyścigów finałowych w obu konkurencjach. W stylu grzbietowym Polak dwie długości basenu przepłynął niecałe pół sekundy wolniej niż wynosi jego rekord życiowy, notując piąty czas półfinałów 57.63. Jeszcze lepiej wiodło mu się w stylu motylkowym, gdzie dwa razy poprawiał rekord życiowy (55.29 eliminacje), a wynik z półfinałów 55.14 dał mu awans do walki o medale również z piątego miejsca. Głównym pretendentem do złota w tej rywalizacji będzie zapewne rewelacyjny Rosjanin Andrei Minakov, który już w półfinałach przepłynął ten dystans szybciej niż wynosił dotychczasowy rekord EYOFu – 52.72.

W jutrzejszym finale zobaczymy również Zuzannę Herasimowicz, która zajęła w wyścigach półfinałowych szóstą lokatę, przepływając dystans 100m stylem grzbietowym pierwszy raz w karierze poniżej minuty i czterech sekund – 1:03.83. Nowym rekordem EYOFu popisała się popołudniu zwyciężczyni półfinałów Rosjanka Daria Vaskina, osiągając rezultat 1:01.56.

Na półfinale swoje występy w konkurencji 100m stylem klasycznym zakończył Mateusz Dubas, który zanotował czas 1:07.03 i uplasował się na szesnastej pozycji.

Zwycięzcy 1 sesji finałowej:

200m stylem dowolny M  Robin Hanson (Szwecja) 1:49.34

200m stylem motylkowym K – Blanka Berecz (Węgry) 2:11.26 [rekord EYOF]

…7. Tatiana Dąbrowska (Polska) 2:17.66

400m stylem zmiennym K – Reka Nagy (Węgry) 4:48.11

…4. Aleksandra Knop (Polska) 4:54.43

4x100m stylem dowolnym K – Rosja (Polina Novmovenko, Anastasia Makarova, Olga Turchina, Elizaveta Ryndych) 3:49.05

4x100m stylem dowolnym M – Rosja (Arsenii Chivilev, Maksim Aleksandrov, Maksim Fafanov, Andrei Minakov) 3:25.03 [rekord EYOF]

...4. POLSKA (Filip Orlicz, Kacper Piotrowski, Albert Warzocha, Jan Karolczak) 3:28.67