Polska

Przed nami kolejna sobota w Tarnowskich Górach!

Szymon Gagatek 2018-10-04 13:38

W najbliższą sobotę już po raz siódmy odbędzie się Międzynarodowy Miting Pływacki Park Wodny Tarnowskie Góry. Dla wielu pływaków start w pierwszy weekend października będzie okazją do zainaugurowania sezonu zimowego. W tym roku chętnych do startu jest wyjątkowo wielu. Wszystko wskazuje na to, że poprawiony zostanie rekord frekwencji!

Na liście zgłoszeń znajduje się aż 367 osób, a byłoby ich pewnie jeszcze więcej, gdyby nie fakt, że organizatorzy większej liczby zawodników po prostu przyjąć na swój obiekt już nie mogą. Tak wielką obsadą w Tarnowskich Górach do tej pory jeszcze nie mogli się pochwalić! Słupki startowe zajmą przedstawiciele aż 38 klubów z 6 województw: śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i świętokrzyskiego.

Największą ekipę wystawią oczywiście gospodarze (aż 67 pływaków), ale spore zespoły przyjadą do Parku Wodnego także z Piątki Chorzów (40 zawodników) czy SiKReTu Gliwice (29). Nie zabraknie znanych nazwisk, na czele z reprezentantką Polski na tegorocznych mistrzostwach Europy w Glasgow, Aleksandrą Polańską. Reprezentantka GOS Raszyn pojawi się w wodzie aż sześciokrotnie, sprawdzając swoje siły na 50 i 100 m stylem dowolnym, 50 i 100 m stylem grzbietowym, 50 m stylem motylkowym i 100 m stylem zmiennym. Wśród pań z pewnością sporo do powiedzenia będą miały również Alicja Wojtkowiak czy Julia Zaborowicz, które były najlepszymi pływaczkami ubiegłorocznego mitingu.

Wśród mężczyzn nie zabraknie stałych bywalców imprezy w Tarnowskich Górach. Jednym z największych faworytów do walki o triumf wśród najstarszych zawodników będzie Rafał Bugdol. Reprezentant AZS AWF Katowice, który w Parku Wodnym zwyciężał już w klasyfikacji generalnej w dwóch ostatnich latach, tym razem popłynie na dystansach 100 m stylem zmiennym i 50 m stylem dowolnym. Będzie więc celował w zwycięstwa w konkurencjach rozgrywanych w systemie eliminacje+finał. 

Drugi raz z rzędu organizatorzy postanowili postawić na widowiskowość. Jednym z oryginalniejszych pomysłów będzie rozgrywanie tak zwanego "Superfinału" na dystansie 50 metrów. W kategoriach 12 lat i młodsi oraz 13-14 lat dostaną się do niego osoby, które zanotują najbardziej wartościowe wyniki wg FINA w wyścigach sprinterskich stylem motylkowym, grzbietowym, klasycznym i dowolnym. W finale zawodnicy popłyną stylem, którym uzyskali kwalifikację, a o zwycięstwie znów będzie decydowała punktacja Międzynarodowej Federacji Pływackiej. Najstarsi zmierzą się ze sobą na 50 m stylem dowolnym.

Zawody rozpoczną się 6 października o 9:30. Wszystkich, którzy mają taką możliwość, zapraszamy więc na trybuny Parku Wodnego w Tarnowskich Górach. Pozostali będą mogli obejrzeć transmisję z całego wydarzenia za pośrednictwem transmisji internetowej na naszym kanale na YouTube'ie [TUTAJ]. Do zobaczenia już w sobotę!

FANPAGE ZAWODÓW NA FACEBOOKU

Najlepsi zawodnicy mitingu w 2017 roku w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Kobiety:
12 lat i młodsi: Kinga Kempa (Piątka Chorzów)
13-14 lat: Alicja Wojtkowiak (Park Wodny Tarnowskie Góry)
15 lat i starsze: Julia Zaborowicz (Górnik Sosnowiec)

Mężczyźni:
12 lat i młodsi: Bartosz Staniszewski (UKP Ruda Śląska)
13-14 lat: Arkadiusz Czech (Górnik Sosnowiec)
15 lat i starsi: Rafał Bugdol (AZS AWF Katowice)