Polska

Cztery rekordy Polski Seniorów oraz decydujące starcia były ozdobą ostatniego dnia Mistrzostw Polski Seniorów

Dagmara Macner 2017-12-22 22:07

Doświadczenie kontra młodość

Z finałowej rywalizacji na 400 m stylem zmiennym wycofała się Paulina Piechota ale szansa na wywalczenie kolejnego krążka dla UKS 190 Łódź nadal była, bowiem z drugim czasem do finału zakwalifikowała się Aleksandra Knop. Prowadząca po stylu grzbietowym Knop musiała jednak uznać wyższość starszej koleżanki i ostatecznie zajęła drugie miejsce bijąc rekord Polski 14 i 15 latek – 4:43,77. Zwyciężyła w świetnym stylu, z drugim najlepszym rezultatem w historii polskiego pływania i swoim nowym rekordem życiowym Paula Żukowska (4:36,11). Brąz dla zawodniczki z Bydgoszczy, 16-letniej Kingi Paradowskiej (4:45,88).   

Rekordowy Roguski

Obrońca tytułu Mistrza Polski na 200 klasycznym, Bartłomiej Roguski kilkakrotnie ocierał się już o rekordy Polski na tym dystansie. Nie udało się w zeszłym roku w Olsztynie ale dzisiaj dopiął swego i po jedenastu latach wymazał z tabel osiągnięcie Sławomira Kuczko. Wynik 2:06,25 to od dziś najlepszy wynik w historii. Srebro dla AZS AWF Katowice wywalczył Mikołaj Machnik (2:07,03), a brąz Jacek Arentewicz (2:07,73).

Decydujące starcie

Sporo emocji dostarczyły nam wyścigi pań w stylu klasycznym. Rozpoczęło się od złotego medalu dla Hallmann na 50 metrów. Później złoto na 200 metrów dla Sztandery. Na półmetku Mistrzostw mieliśmy między dziewczynami remis. Wieczorem obie „ostrzyły sobie zęby” na złoto w finale i miano najlepszej polskiej żabkarki. Lepsza w tym pojedynku okazała się Dominika Sztandera, która absolutnie zdominowała rywalizacje na „setkę”, bijąc przy tym rekord Polski Seniorów. Zawodniczka Juvenii Wrocław zatrzymała aparaturę pomiaru czasu na wyniku 1:05,12. Druga na mecie Hallmann straciła do niej ponad dwie sekundy (1:07,29).

Nie mniej interesująco toczyła się rywalizacja panów na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym. Złoto w swoim dorobku podczas tegorocznych Mistrzostw miał już i Radosław Kawęcki (200 grzb) i Tomasz Polewka (50 grzb). W finale wszystko mogło się zdarzyć ale ostatecznie niespodzianki nie było. Niesamowita praca pod wodą w wykonaniu Radosława Kawęckiego (50,21) dała mu prawie sekundę przewagi nad drugim na mecie Tomaszem Polewką (51,18) i trzecim Kacprem Stokowskim (51,32).

Kacper Majchrzak i Joanna Cieślak bronią tytułu

Wśród pań niespodzianką eliminacji 200 dowolnym było 11 miejsce Aleksandry Knop, która powoli mogła czuć się zmęczona ilością pływanych wyścigów podczas mistrzostw. Nic bardziej mylnego. Mimo, że nie popłynęła w finale A, to wynik, który uzyskała w finale B – 1:59,20 to nowy rekord Polski 14-latek. Obrończyni tytułu Joanna Cieślak weszła do finału z 10 czasem (pokonując wspomnianą Knop o 4 setne sekundy) i … zdobyła złoty medal i tym samym obroniła mistrzowski tytuł. Zawodniczka Warty Poznań zwyciężyła po zaciętej walce na finiszu z Mileną Karpisz (odpowiednio 1:58,59 – 1:58,63). Brązowy medal dla 16-letniej Dominiki Kossakowskiej, która również uzyskała wynik poniżej dwóch minut – 1:59,89.

Przed rokiem Kacper Majchrzak wygrał rywalizację na 200 m stylem dowolnym z przewagą nad drugim zawodnikiem ponad trzy sekundy. W tym roku również ostro ruszył od samego początku wyścigu, konsekwentnie uciekając rywalom i zwyciężył z czasem 1:42,23. Srebro dla Jana Świtkowskiego (1:43,29), a brąz dla Filipa Zaborowskiego (1:44,01).

Wszechstronni sprinterzy

Przed finałem 100 zmiennym tak naprawdę ciężko było przewidzieć jak potoczy się ta rywalizacja. Mieliśmy bowiem w pamięci błyszczącego Michała Chudego podczas Mistrzostw Europy w Kopenhadze. Swoją klasę pokazał również podczas tych mistrzostw Paweł Korzeniowski. Michał Poprawa wygrał przecież 200 m stylem zmiennym, a w eliminacjach z bardzo dobrej strony zaprezentował się Jan Świtkowski. Fantastyczny finisz tego ostatniego pozwolił mu wpisać się na listę rekordzistów Polski. Świtkowski wynikiem 52,21 wymazał najlepsze dotychczasowe osiągniecie Marcina Cieślaka. Medal srebrny dla Michała Poprawy (53,14), a brąz wywalczył Paweł Korzeniowski, który pokonał swojego byłego podopiecznego Michała Chudego o jedną setną sekundy (53,18).

Z finałowej rywalizacji 100 metrów motylkowym wycofała się Aleksandra Urbańczyk, która w półfinale uzyskała rewelacyjny wynik ale to nie przeszkodziło Annie Dowgiert w ustanowieniu swojego nowego rekordu życiowego (58,08) i wywalczeniu złotego medalu. Druga na mecie zameldowała się Paulina Nogaj z rezultatem 58,33, który jest nowym rekordem Polski w kategorii młodzieżowców. Trzecia była Paulina Peda – 1:00,29.

200 motylem jak 200 grzbietem

Klaudia Naziębło w wywiadach mówiła, że podobnie pływa dystans 200 m stylem motylkowym jak i 200 m stylem grzbietowym. Potwierdzenie tych słów mieliśmy w wieczornym finale 200 grzbietowym. Wynik 2:06,82 zagwarantował jej wygraną na tym dystansie. Miejsce drugie dla Gabrieli Wójtowicz (2:07,90), a trzecie dla Agaty Naskręt (2:09,66).

Ostatnie sprinty

Aleksandra Urbańczyk postawiła dzisiaj na sprint w stylu dowolnym i nie pomyliła się. Złoto na tym dystansie należy właśnie do niej. Wyścig zakończyła z czasem 24,46 uzyskując pół sekundy przewagi nad drugą na mecie Anną Kawecką (24,96) i trzecią Anną Dowgiert (25,05).

Ostatni indywidualny start w karierze Pawła Korzeniowskiego – 50 metrów stylem motylkowym pokazał, że obecny trener Legii Warszawa nadal jest w świetnej dyspozycji. O złotym medalu w tej konkurencji  zadecydowała najmniejsza możliwa różnica pomiędzy zawodnikami czyli jedna setna sekundy 22,92 – 22,93. Konrad Czerniak minimalnie przed Janem Świtkowskim i to on cieszył się ze złotego medalu.

Juvenia Wrocław po raz trzeci

Zawodniczki Juvenii Wrocław (Tchórz, Sztandera, Naziębło, Fiedkiewicz) dołożyły do swojej kolekcji trzeci złoty medal w rywalizacji sztafet. W ostatnim dniu mistrzostw z powodzeniem zaatakowały swój dotychczasowy rekord Polski i wynikiem poniżej 4 minut zapisały się w tabeli najlepszych klubowych osiągnieć – 3:58,71. Srebrne medale dla dziewczyn z Lublina - Adamczyk, Samuła, Czernecka, Rabiniak, a brąz dla klubu AZS AWF Warszawa w składzie Górecka, Hallmann, Kowalska, Wardzińska.

Panowie rywalizowali na dystansie 4x200 m stylem dowolnym. Emocje towarzyszyły nam do samego końca i ostatecznie pół sekundy przewagi ma mecie uzyskali zawodnicy z Wrocławia (7:14,34 - Kiszczak, Dutkowiak, Jaworski, Hołub) nad ekipą z Katowic – (7:14,81 – Zaczyński, Głyk, Galon, Poprawa ). Trzecie miejsce dla zawodników klubu ze stolicy – AZS AWF Warszawa (7:15,83) w składzie Kaczmarski, Dubiel, Roguski i Kawęcki.