Świat

NCAA: Cóż za występ! Rzadkowski pierwszym Polakiem z minimum A!

Szymon Gagatek 2014-11-27 17:56

Daniel Rzadkowski jako pierwszy polski pływak uzyskał minimum A na mistrzostwa II Dywizji NCAA, gwarantujące mu występ w kończących sezon zmaganiach w Indianapolis. Co więcej, Polak, startujący w barwach Uniwersytetu Drury, na zawodach Mizzou Invite dokonał tego w aż trzech konkurencjach: na 50, 100 i 200 jardów stylem dowolnym!

Mizzou Invite | WYNIKI (kobiety) (mężczyźni)
*Paulina Żelazna (Florida International University)
*Michał Rokita (University of Missouri)
*Kacper Pełczyński (Drury)
*Daniel Rzadkowski (Drury)

Rzadkowski popisywał się znakomitymi rezultatami przez całe trzy dni zawodów na obiekcie Uniwersytetu Missouri. Świetna dyspozycja zaowocowała rekordami życiowymi we wszystkich trzech wspomnianych wcześniej konkurencjach. Do Polaka na Mizzou Invite przylgnęło trzecie miejsce - każdy ze swoich startów, czy to indywidualnych, czy sztafetowych, kończył właśnie na tej pozycji. Na 50 jardów stylem dowolnym uzyskał czas 19.84 s (zaledwie dziewięć setnych sekundy gorszy od rekordu uczelni), na 100 jardów 43.55 s, a na najdłuższym dystansie zanotował rezultat 1:36.44. Teraz może się już spokojnie przygotowywać do kończącego sezon czempionatu ligi. W tym momencie legitymuje się najlepszymi rezultatami w całej II Dywizji na 50 i 100 jardów stylem dowolnym, oraz drugim na 200 jardów kraulem! 

Kolega Rzadkowskiego z uczelni, Kacper Pełczyński, najwyższe lokaty zajmował na dystansie 200 jardów stylem klasycznym i zmiennym. Piąte miejsca dały mu odpowiednio rezultaty 1:59.02 (gorszy tylko o jedną dziesiątą sekundy od rekordu życiowego) i 1:48.54. Oba te wyniki są znacznie lepsze od minimum B na mistrzostwa II Dywizji. Poniżej tego kryterium Polak pływał również na 100 jardów stylem klasycznym (54.33 s - czwarty wynik kwalifikacji) i 400 jardów stylem zmiennym (4:00.82 - szóste miejsce w wyścigu finałowym).

W dwóch finałach A wystąpił reprezentant gospodarzy, Michał Rokita. Polak zajmował ósme miejsca na 100 i 200 jardów stylem klasycznym (55.64 s i 2:01.51). Do tego uplasował się na piętnastej pozycji na dystansie 200 jardów stylem zmiennym, już w kwalifikacjach poprawiając swój rekord życiowy (1:54.05). Wspólnie z całą drużyną mógł się też cieszyć ze zwycięstwa w klasyfikacji punktowej zawodów, w której startujący w Dywizji I Uniwersytet Missouri wyprzedził wyraźnie Drury.

W rywalizacji kobiet wzięła udział Paulina Żelazna z Florida International University. Polka w każdej z trzech indywidualnych konkurencji w których wystartowała poprawiała swój dotychczasowy rekord życiowy i za każdym razem dokonywała tego w kwalifikacjach. Na dystansie 50 jardów stylem dowolnym uzyskała czas 23.80 s, na 100 jardów stylem dowolnym 51.18 s, a na dwukrotnie dłuższym dystansie 1:51.76. Ostatecznie była klasyfikowana kolejno na 16., 15. i 16. miejscu.

Arena Invitational | WYNIKI
*Katarzyna Wilk (University of Southern California)
*Michał Domagała (University of Southern California)
*Paweł Furtek (University of Southern California)

Zawodnicy Uniwersytetu Południowej Kalifornii w trakcie Arena Invitational startowali jedynie w wyścigach sztafetowych. Najlepiej spisywały się drużyny Trojans z Michałem Domagałą w składzie, które zwyciężyły w czterech konkurencjach: 4x50, 4x100 i 4x200 jardów stylem dowolnym i 4x100 jardów stylem zmiennym, dodatkowo na dystansie 4x100 jardów stylem dowolnym poprawiając rekord zawodów. Niewiele do identycznego osiągnięcia zabrakło Katarzynie Wilk, która wraz z koleżankami triumfowała na dystansach 4x50 i 4x200 jardów stylem dowolnym oraz 4x100 jardów stylem zmiennym. Zwłaszcza w tej pierwszej konkurencji Polka pokazała się z bardzo dobrej strony, uzyskując na pierwszej zmianie czas lepszy od minimum B na mistrzostwa NCAA (22.78 s). Wilk dopiero trzeci raz w historii swoich akademickich startów złamała barierę 23 sekund już w pierwszym semestrze. Z kolei Paweł Furtek wystąpił w trakcie zawodów trzykrotnie i wspólnie z kolegami najlepiej spisał się w sztafecie 4x100 jardów stylem zmiennym (gdzie popłynął na ostatniej zmianie), notując czwarty wynik całej rywalizacji.

Magnus Cup Invitational | WYNIKI (dzień 1.)  (dzień 2.)  (dzień 3.)
*Ludwika Szynal (University of Akron)

W Cleveland, w zawodach Magnus Cup Invitational, wzięła udział Ludwika Szynal. Zawodniczka Universytetu Akron rządziła w stylu grzbietowym, wygrywając zarówno na 100, jak i na 200 jardów. Drugiego dnia mitingu okazała się najlepsza na krótszym dystansie (56.19 s), a trzeciego na dłuższym (2:00.29). Do tego dołożyła też czwarte miejsce na 50 jardów grzbietem (26.48 s), dwudzieste na 100 jardów stylem motylkowym, z nowym rekordem życiowym, ustanowionym w kwalifikacjach (59.02 s) i trzydzieste trzecie na 200 jardów stylem zmiennym (2:16.04 - również życiówka). W rywalizacji sztafetowej jej drużyna najlepiej spisała się na dystansie 4x100 jardów stylem zmiennym. Szynal popłynęła na pierwszej zmianie (56.77 s), a ekipa Zips zajęła trzecie miejsce. Łączna suma punktów uzbierana w trakcie trzydniowych zmagań pozwoliła zawodniczkom Akron uplasować się na drugim miejscu w klasyfikacji końcowej, jedynie za Duquesne University.

Houston Invitational | WYNIKI
*Barbara Wasilewska (University of North Texas)

Trzy starty indywidualne i trzy rekordy życiowe - to bilans Barbary Wasilewskiej w zawodach Houston Invitational. Polka najwyższą lokatę zajęła na dystansie 1650 jardów stylem dowolnym, uzyskując czas 17:10.22 i wskakując na dziesiąte miejsce w zestawieniu najszybszych zawodniczek w wyścigu na milę w historii swojej uczelni, była też dziewiąta na 500 jardów stylem dowolnym, pierwszy raz w życiu łamiąc barierę pięciu minut w tej konkurencji (4:58.47) i dziewiętnasta na 200 jardów stylem dowolnym (1:55.01 w kwalifikacjach, trzy setne sekundy gorszy rezultat w finale B). Razem z koleżankami z University of North Texas zajęła też siódme miejsce w wyścigu sztafet 4x200 jardów stylem dowolnym, a jej uczelnia w klasyfikacji punktowej znalazła się na trzecim miejscu w stawce czterech zespołów.