Polska

MP 16-latków Gliwice: Faworyci nie zawodzą

Joanna Kwatera 2017-03-11 02:19

Już od początku zmagań o prymat najlepszej drużyny mistrzostw Polski 16-latków, które rozpoczęły się dzisiaj w Gliwicach, walkę rozpoczęły trzy ekipy: broniący tytułu rocznika 2001 SMS Galicja Kraków oraz G-8 Bielany Warszawa i Śląsk Wrocław. Do gromadzenia dorobku medalowego zawodników z Krakowa zabrał się indywidualnie Marcin Goraj, natomiast dla pływaków z Wrocławia tytuły zdobywały również sztafety. Warszawianie pokazali się z dobrej strony w sprintach męskich.

Główni pretendenci do tytułu najlepszego zawodnika mistrzostw wśród chłopców Marcin Goraj i Jan Karolczak starli się dzisiaj tylko raz na dystansie 200m stylem grzbietowym. To jedyny ich występ w tej samej konkurencji w całych mistrzostwach. Lepszym grzbiecistą okazał się Krakowianin, notując wynik 1:57.24. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa był na minimalnym prowadzeniu w tym wyścigu tylko po pierwszych dwóch długościach basenu, a stratę tę na kolejnych pięćdziesięciu metrach szybko odrobił Goraj. Finisz również należał już tylko do niego i na mecie zameldował się ostatecznie prawie półtorej sekundy przed Karolczakiem (1:58.71). Pierwszy z nich poprawił swój rekord życiowy o ponad dwie a drugi o prawie trzy sekundy i byli to jedyni zawodnicy, którzy popłynęli w tym wyścigu poniżej granicy dwóch minut.

Goraj swój drugi dzisiaj złoty krążek wywalczył w konkurencji 100m stylem motylkowym, gdzie także ustanawiał najlepszy wynik w karierze 53.33, a rezultat ten okazał się najbardziej wartościowym czasem, osiągniętym w dzisiejszych zmaganiach na gliwickiej pływalni „Olimpijczyk”. Na drugim stopniu podium za nim znów stanął pływak klubu G-8 Bielany Warszawa - Filip Wardawa, który jednak stracił do Goraja już prawie dwie sekundy (55.21).

Męskie wyścigi sprinterskie w rozgrywanych dziś konkurencjach zdominowali zawodnicy warszawskiego klubu z Bielan: Jak Karolczak i Jakub Sobiecki. Ten pierwszy był najszybszy w stylu dowolnym, osiągając najlepszy swój wynik w tej konkurencji 23.09 i wyprzedzając Alberta Warzochę (UKS Cityzen Poznań) o 0,34 sekundy. W stylu klasycznym dwie długości basenu najszybciej pokonał Sobiecki, który jako jedyny przepłynął je poniżej granicy dwudziestu dziewięciu sekund (28.41).

Ciekawie potoczyły się także losy wyścigu w konkurencji 200m stylem dowolnym chłopców. Najlepszy czas na tym dystansie dzisiaj uzyskał Kacper Piotrowski (1:49.72 – jedyny poniżej minuty i pięćdziesięciu sekund w tych zawodach), ale zrobił to tylko w eliminacjach. Zawodnik Śląska Wrocław, który odnotował drugi najwyżej punktowany wynik piątkowej rywalizacji w Gliwicach wśród chłopców, w popołudniowym finale nie był już w stanie powtórzyć tego osiągnięcia i do mety dotarł na trzeciej pozycji. Zwyciężył Jakub Mościcki (MTP Kormoran Olsztyn) – 1:50.67.

Piotrowski przyczynił się również w dużej mierze do zwycięstwa swojej drużyny w rywalizacji sztafetowej 4x200m stylem dowolnym, osiągając najlepszy czas ze wszystkich startujących w tym wyścigu – 1:51.09 (ze startu lotnego). Zespół w składzie: Cezary Józków, Radosław Girul, Jakub Zaremba i Kacper Piotrowski, uzyskał wynik 7:43.95, wyprzedzając na finiszu minimalnie reprezentantów UKS Cityzen Poznań oraz zawodników AZS AWF Katowice.

Nie udało się Lidii Halickiej poprawić najstarszego kobiecego rekordu Polski na krótkim basenie, należącego jeszcze co najmniej przez rok do Otylii Jędrzejczak na dystansie 400m stylem zmiennym, choć wiele nie brakowało. Udał się natomiast młodej Wrocławiance rewanż za seniorskie mistrzostwa kraju w Olsztynie w starciu z brązową ich medalistką Agnieszką Rutkowską (Skalar Słupsk). Zawodniczka Śląska Wrocław co prawda nie pobiła swojego rekordu życiowego, ale z wynik 4:45.75 to jej drugi najlepszy rezultat w karierze. Druga dziś na mecie Rutkowska straciła do niej prawie siedem sekund. Trzecie miejsce wywalczyła Izabela Cochór (UKS Ostrobramska Warszawa).

Najlepszym rezultatem dnia wśród dziewcząt popisała się w piątek Kornelia Fiedkiewicz. Sprinterka wrocławskiej Juvenii, uzyskała rezultat 25.44 (762 pkt) i jest to jej drugi wynik w karierze.

Mistrzowie Polski 16-latków, dzień I:

Dziewczęta:

50m stylem dowolnym: Kornelia Fiedkiewicz (Juvenia Wrocław) 25.44

50m stylem klasycznym: Wiktoria Skowrońska ( MKP „Słowianka” Gorzów) 31.76

100m stylem motylkowym: Barbara Mazurkiewicz (IKS Konstancin) 1:00.35

200m stylem dowolnym: Dominika Kossakowska (SiKReT Gliwice) 2:01:51

200m stylem grzbietowym: Alicja Ulicka (UKS Nawa Skierniewice) 2:12.52

400m stylem zmiennym: Lidia Halicka (Śląsk Wrocław) 4:45.75

4x200m stylem dowolnym: MUKS Piątka Bydgoszcz (Agnieszka Włodarczyk, Kinga Paradowska, Karolina Wolska, Aleksandra Dudek) 8:26.15

Chłopcy:

50m stylem dowolnym: Jan Karolczak (G-8 Bielany Warszawa) 23.09

50m stylem klasycznym: Jakub Sobiecki (G-8 Bielany Warszawa) 28.41

100m stylem motylkowym: Marcin Goraj (Galicja Kraków) 53.33

200m stylem dowolnym: Jakub Mościcki (MTP Kormoran Olsztyn) 1:50.67

200m stylem grzbietowym: Marcin Goraj (Galicja Karków) 1:57.24

400m stylem zmiennym: Albert Warzocha (UKS Cityzen Poznań) 4:22.50

4x200m stylem dowolnym: Śląsk Wrocław (Cezary Józków, Radosław Girul, Jakub Zaremba, Kacper Piotrowski) 7:43.95