Świat

Szesnastka Duńczyków w Berlinie

Szymon Gagatek 2014-04-10 13:44

Po Danish Open poznaliśmy pierwszą kadrę narodową, która zaprezentuje się podczas Mistrzostw Europy na długim basenie (50 m). Duńczycy do Berlina przyślą szesnastoosobową reprezentację, na czele z wielkimi gwiazdami kobiecego pływania.

Ekipa składa się z dziesięciu kobiet i sześciu mężczyzn. Do stolicy Niemiec wybiorą się bardzo mocne duńskie pływaczki. Lotte Friis będzie na pewno jedną z najpoważniejszych kandydatek do medali na 800 i 1500 m stylem dowolnym, a Jeanette Ottesen, Mie Nielsen, Rikke Moeller Pedersen i Pernille Blume powinny stworzyć niesamowicie mocną sztafetę 4x100 m stylem zmiennym. Dodatkowo pierwsze trzy powinny odegrać znaczącą rolę w rywalizacji indywidualnej. Ottesen będzie faworytką zmagań w sprintach stylem dowolnym i motylkowym, a Pedersen w wyścigach w stylu klasycznym. Z kolei coraz śmielej w stylu grzbietowym poczyna sobie Nielsen.

Kwalifikację wywalczył również trenujący na co dzień w USA Anders Lie Nielsen. Duńczyk nie mógł się stawić na krajowym czempionacie, gdyż w tym samym czasie startował w Austin na mistrzostwach NCAA. Federacja dała mu jednak możliwość wypełnienia minimum podczas mistrzostw Kanady. Nielsen szansy nie zmarnował, uzyskując na 200 m stylem dowolnym czas 1:48.89, a na dwukrotnie dłuższym dystansie 3:51.78.

Teoretycznie do reprezentacji mogą jeszcze dołączyć kolejni zawodnicy. Warunek jest jeden – bardzo dobre występy podczas zawodów Bergen International i cyklu Mare Nostrum.

Kobiety:
*Pernille Blume
*Sarah Bro
*Louise Dalgaard
*Lotte Friis
*Maj Howardsen
*Julie Aglund Lauridsen
*Julie Levisen
*Mie Nielsen
*Jeanette Ottesen
*Rikke Møller Pedersen

Mężczyźni:
*Daniel Steen Andersen
*Viktor Bromer
*Mads Glaesner
*Anton Ipsen
*Anders Lie Nielsen
*Daniel Skaaning

Podczas Danish Open wyłoniono również kadrę na Mistrzostwa Europy juniorów. Do Dordrechtu pojedzie ósemka młodych duńskich pływaków, spośród których tylko Christian V. Rasmussen miał okazję zaprezentować się na tej imprezie w ubiegłym roku w Poznaniu. W stolicy województwa wielkopolskiego niczym wybitnym się jednak nie popisał. Najlepiej poszło mu na dystansie 200 m stylem zmiennym, na którym zajął 27. pozycję w kwalifikacjach.

Dziewczęta:
*Anna Boutrup
*Signe Bro
*Katrine Hansen

Chłopcy:
*Nicholas Blanch
*Christian Rasmussen
*Marcus Krøyer Svendsen
*Jonas Nervil Kistorp (wyłącznie sztafeta 4x100 m stylem dowolnym)
*Frederik Sørensen (wyłącznie sztafeta 4x100 m stylem dowolnym)