Polska

Łódź 2018: Rekordowe sztafety

Dagmara Macner 2018-05-25 23:11

Na półmetku zmagań w „Zatoce Sportu” 11 osób (8 mężczyzn i 3 kobiety) wypełniło minimum na Mistrzostwa Europy do Glasgow. Kadra na juniorski czempionat w Helsinkach też rośnie w siłę. W Łodzi padły również indywidualne rekordy Polski, jak i najlepsze rezultaty w historii klubowych wyścigów sztafetowych. 

Kobiece minimum na ME na 4x200  dowolnym

Minimum dla kobiecej sztafety 4x200 metrów stylem dowolnym zostało ustalone na poziomie wyniku 8:06.67. Suma pierwszych czterech wyników uzyskanych przez pływaczki (Knop, Kossakowska, Polańska, Georges) startujące w finale 200 metrów stylem dowolnym jest lepsza od wyznaczonej normy. Tak więc, jeśli decyzja PZP dotycząca właśnie tej sztafety odnośnie wypełnienia kwalifikacji będzie pozytywna, to kadra na ME powiększy się o kolejne kobiece nazwiska.

Tchórz broni tytuł

Alicja Tchórz obroniła tytuł Mistrzyni Polski na długiej pływalni na dystansie 100 m stylem grzbietowym. Zawodniczka Juvenii Wrocław na początku wyścigu narzuciła mocne tempo i na już na półmetku miała wyraźną przewagą nad rywalkami. Podopieczna Grzegorza Widanki w końcówce wyścigu była mocno naciskana przez Agatę Naskręt, jednak ostatecznie wyłączyła aparaturę pomiaru czasu dwie dziesiąte przed reprezentantką Astorii Bydgoszcz (1:01.48 – 1:01.68). Brąz dla Klaudii Naziębło (1:02.30).

Powrót na „tron”

Nie udało się powtórzyć Krzysztofowi Tokarskiemu i Marcinowi Stolarskiemu wyniku z eliminacji sprintu klasykiem. Rano obaj złamali barierę 28 sekund o jedną setną sekundy (27.99). W finale tylko jeden zawodnik był w stanie popłynąć szybciej. Z wynikiem 27.98 zwyciężył Maciej Hołub, który po dwóch latach ponownie stanął na najwyższym stopniu podium. Drugi na mecie był obrońca tytułu z lata, Stolarski (28.11), a trzeci zimowy mistrz Polski na tym dystansie, Tokarski (28.19). W wyścigu finałowym dwójka naszych juniorów: Jan Kałusowski (28.37 – 4 wynik) i Hubert Szabłowski (28.51 – 7 wynik) wypełnili minimum na MEJ.

Czas na sztafety

Zmagania drugiego dnia zakończyły wyścigi sztafetowe na dystansie 4x100 m stylem dowolnym. Wśród pań triumfowały wraz z nowym rekordem kraju pływaczki Juvenii Wrocław (3:46.80). Dziewczyny popłynęły w składzie: Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz, Klaudia Naziębło i Alicja Tchórz. Drugi rekord Polski, tym razem w kategorii 15 i 16 – latek „wyłowiły” z wody zawodniczki Polonii Warszawa, które wystąpiły w składzie: Kornelia Buszka, Wiktoria Dąbrowska, Klaudia Tarasiewicz i Julia Wróbel (3:59.14). W rywalizacji panów triumfowali zawodnicy MKP Szczecin z czasem 3:20.18. Skład zwycięskiego zespołu: Paweł Sendyk, Jakub Książek, Piotr Młynarczyk oraz Karol Ostrowski.