Świat

Londyn 2016: Trzech muszkieterów w finałach!

Szymon Gagatek 2016-05-20 20:29

Od lat niepodzielnie rządzą w polskim pływaniu, zdobywając również medale najważniejszych międzynarodowych imprez. Nasi "trzej muszkieterowie", a więc Konrad Czerniak, Paweł Korzeniowski i Radosław Kawęcki w komplecie awansowali dziś do finałowych wyścigów mistrzostw Europy w Londynie. Co ważne, wszyscy zanotowali rezultaty lepsze od minimów olimpijskich.

Partnerem relacji z mistrzostw Europy w Londynie jest Małopolski Okręgowy Związek Pływacki.

Czerniak zajął w półfinałach drugą lokatę, przegrywając jedynie z rewelacyjnie spisującym się w Londynie Laszlo Csehem. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego po raz drugi w tym roku złamał barierę pięćdziesięciu dwóch sekund (51.90 s), natomiast Węgier dwie długości basenu pokonał w 51.64 s.  

- W Londynie sprawdzamy formę, sam nie byłem do końca pewien jak to wszystko wypadnie. Poranny start był trochę na przetarcie, nie mogłem jeszcze złapać rytmu. Przyleciałem przedwczoraj, więc na pewno podróż też dała się we znaki, ale wiedziałem, że może być lepiej. I po południu było. Mam nadzieję, że jutro będę w stanie się jeszcze poprawić - komentował pierwszy dzień swoich startów Czerniak. - Mistrzostwa Europy to dobry sprawdzian przed zbliżającymi się Igrzyskami. Można przećwiczyć wiele elementów - ściganie się, wygrywanie, technikę. Ale teraz wiem też, że mogę powalczyć o coś więcej - dodał na zakończenie.

Dwie pozycje niżej od Czerniaka sklasyfikowany został Paweł Korzeniowski. Czwarte miejsce okrasił rezultatem 52.11 s - lepszym od wymaganego przez Polski Związek Pływacki do wyjazdu na Igrzyska w Rio. Naszych reprezentantów rozdzielił jedynie Mehdy Metella z Francji (52.00 s).

- Ostatnie dwa dni były trochę nerwowe, bo przez kontuzję pleców za bardzo nie mogłem pływać delfinem. Dzisiejszy start stał nawet pod znakiem zapytania. Wynik jest średni, ale najważniejsze było minimum. Teraz będzie mniej stresu i powinno być już z górki - mówił Korzeniowski. 

Skład finału:
Laszlo Cseh (Węgry), Konrad Czerniak (Polska), Mehdy Metella (Francja), Paweł Korzeniowski (Polska), Piero Codia, Matteo Rivolta (obaj Włochy), Lyubomyr Lemeshko (Ukraina), Viktor Bromer (Dania)

Do finału 200 m stylem grzbietowym z drugim rezultatem awansował Radosław Kawęcki. Zawodnik AZS AWF Warszawa po południu popłynął wyraźnie szybciej od minimum olimpijskiego, uzyskując czas 1:57.39. W ten sposób praktycznie zapewnił sobie start w Rio de Janeiro. Wyżej od niego sklasyfikowany został dziś jedynie Danas Rapsys z Litwy, który pokonał cztery długości basenu w 1:57.35.

- Nie płynęło mi się zbyt dobrze, ale może to dlatego, że doszły też emocje. Zobaczymy jak będzie jutro. Chcę być zadowolony z siebie, ze swojego startu. To będzie dla mnie najważniejsze - powiedział podopieczny Pawła Słomińskiego po swoim wyścigu półfinałowym.

Skład finału:
Danas Rapsys (Litwa), Radosław Kawęcki (Polska), Apostolos Christou (Grecja), Yakov Toumarkin (Izrael), Christopher Ciccarese (Włochy), Grigorij Tarasewicz (Rosja), Gabor Balog (Węgry), Luca Mencarini (Włochy)

Po południu nie powiodło się jedynie Alicji Tchórz. Zawodniczka Juvenii Wrocław została sklasyfikowana na czternastym miejscu na dystansie 50 m stylem grzbietowym. W półfinale uzyskała czas 28.93 s, o jedenaście setnych sekundy wolniejszy od rezultatu z eliminacji. Barierę dwudziestu ośmiu sekund udało się złamać trzem pływaczkom. Najszybsza okazała się Mie Nielsen z Danii (27.73 s), a tuż za nią znalazły się dwie Brytyjki: Francesca Halsall (27.80 s) i Georgia Davies (28.91 s).

Skład finału: 
Mie Nielsen (Dania), Francesca Halsall, Georgia Davies (obie Wielka Brytania), Theodra Drakou (Grecja), Maaike de Waard (Holandia), Daryna Zevina (Ukraina), Mimosa Jallow (Finlandia), Ekaterina Avramova (Turcja)

foto: LaPresse, Gian Mattia D'Alberto

Polacy z minimami olimpijskimi:
*Konrad Czerniak (50 i 100 m stylem dowolnym; 100 m stylem motylkowym)
*Kacper Majchrzak (200 m stylem dowolnym)
*Filip Zaborowski (400 m stylem dowolnym)
*Wojciech Wojdak (400 i 1500 m stylem dowolnym)
*Radosław Kawęcki (200 m stylem grzbietowym)
*Paweł Korzeniowski (100 m stylem motylkowym)
*Jan Świtkowski (200 m stylem motylkowym)