Świat

NCAA: Wyróżnienie dla Bartosiewicza

Szymon Gagatek 2014-11-26 23:45

W tym sezonie za swoje występy w lidze NCAA wyróżniani byli już Aleksander Danielewski, Jerzy Twarowski i Sylwester Borowicz-Skoneczny. Tym razem tytułu Pierwszoroczniaka Tygodnia w Konferencji Atlantic-10 doczekał się Jakub Bartosiewicz. Zawodnik La Salle University zrobił na wszystkich wrażenie swoim występem w zawodach Bucknell Invitational.

Bucknell Invitational | WYNIKI
*Jakub Bartosiewicz (La Salle University)

Bartosiewicz wygrał obie konkurencje w stylu motylkowym, uzyskując świetne rezultaty. Najpierw triumfował na dystansie 100 jardów. Już w kwalifikacjach spisał się świetnie, uzyskując czas 49.08 s. Nikt nie był w stanie nawet zbliżyć się do tego rezultatu. W wielkim finale nie popłynął tak szybko, ale wynik 49.64 s pozwolił mu wyprzedzić o jedną setną sekundy Alwina Firmansyaha z Yale i o cztery setne Martina Vanina z Georgetown.

Zwycięstwo na dwukrotnie dłuższym dystansie przyszło Polakowi odrobinę łatwiej. Znów lepszy czas zanotował w kwalifikacjach (1:48.96), co dało mu drugą lokatę, ale w wyścigu finałowym tylko jemu udało się złamać barierę minuty i pięćdziesięciu sekund (1:49.12) i zdobyć cenne trzydzieści dwa punkty dla swojej uczelni, która w klasyfikacji generalnej zawodów uplasowała się na trzecim miejscu.

W obu konkurencjach Bartosiewicz był bliski poprawienia rekordów La Salle. Do najlepszych osiągnięć w historii zabrakło mu odpowiednio 0.47 s i 0.35 s. Zwłaszcza poprawienie rezultatu na 200 jardów byłoby sporym wydarzeniem w dziejach uniwersytetu. Rekord ten ma już bowiem... dwadzieścia siedem lat! Co nie udało się indywidualnie, udało się w drużynie. Nasz zawodnik wziął udział we wszystkich wyścigach sztafetowych, pomagając kolegom zwyciężyć na dystansach 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym. I to właśnie w drugiej z tych konkurencji pływacy "Odkrywców" uzyskali wynik lepszy o niemal dwie sekundy od dotychczasowego rekordu szkoły.

La Salle to uczelnia, o której warto wspomnieć z powodu jeszcze jednego polskiego akcentu. To właśnie tam studiował pod koniec lat czterdziestych Joe Verdeur, mający korzenie w naszym kraju mistrz olimpijski na dystansie 200 m stylem klasycznym z Londynu z 1948 roku, który jest jednym z trójki pływaków, obok Kirsty Kowal i Cheta Jastremskiego, wprowadzonych do Polsko-Amerykańskiej Narodowej Galerii Sław Sportu.

Nagrody dla Polaków w sezonie 2014/2015:

Big Ten Conference:
Pierwszoroczniak Tygodnia (27.10 - 2.11) - Jerzy Twarowski

Horizon League:
Pływak Tygodnia (6.10 - 12.10) - Aleksander Danielewski
Pływak Tygodnia (20.10 - 26.10) - Aleksander Danielewski
Pływak Tygodnia (3.11 - 9.11) - Aleksander Danielewski

Atlantic 10 Conference:
Pierwszoroczniak Tygodnia (17.11 - 23.11) - Jakub Bartosiewicz

Rocky Mountain Athletic Conference:
Pływak Tygodnia (20.10 - 26.10) - Sylwester Borowicz-Skoneczny