Polska

Liga SMS: Szczecinianie przerywają passę Małopolski!

Szymon Gagatek 2015-11-29 20:38

Szczecińscy pływacy zwyciężyli w pierwszych w tym sezonie zawodach Ligi Szkół Mistrzostwa Sportowego, które odbyły się w piątek i w sobotę w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zawodnicy z województwa zachodniopomorskiego po wyrównanej walce wyprzedzili wrocławian, przerwali również trzyletnią serię triumfów reprezentantów szkół z Małopolski.

Zawodnicy szczecińskiej SMS po raz ostatni w Lidze zwyciężyli niemal dokładnie trzy i pół roku temu - na początku czerwca 2012 roku w Drzonkowie. W drużynie, która zaprezentowała się na Rawszczyźnie, nie pojawił się zatem nikt z ówczesnego składu. W tamtym okresie barwy szkoły reprezentowali jeszcze tacy pływacy, jak Filip Zaborowski, Marcin Kaczmarski, Donata Kilijańska, Zuzanna Chwadeczko czy Katarzyna Kasperek. W kolejnych trzech sezonach rywalizację zdominowali zawodnicy z województwa małopolskiego (pięciokrotnie pierwsze miejsce zajmował SMS Oświęcim, a w pierwszej połowie 2015 roku górą byli zawodnicy z Krakowa).

Triumf drużynie ze Szczecina nie przyszedł jednak łatwo. Losy rywalizacji ważyły się aż do ostatniej konkurencji - wyścigu sztafetowego mężczyzn na dystansie 4x100 m stylem zmiennym. Tuż przed nim przewaga ostatecznych zwycięzców nad wrocławianami wynosiła zaledwie trzy punkty. Kropkę nad "i" postawili jednak Jakub Więckowski, Piotr Warzynkiewicz, Patryk Adamczyk i Paweł Sendyk, którzy uzyskali czas 3:44.23 i wyprzedzili wszystkich rywali. Przed ostatnią zmianą szczecinianie byli jeszcze na trzecim miejscu, ale Sendyk ostatnie cztery długości basenu pokonał w 49.99 s i znalazł się przed Józefem Tombarkiewiczem z Krakowa oraz Mateuszem Kasztelanem z Olsztyna. Zawodnik, który w przyszłym sezonie rozpocznie studia na Uniwersytecie Kalifornijskich poprowadził w piątek i sobotę swój zespół do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej, wygrywając indywidualnie na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem motylkowym, a także wraz z kolegami na dystansach 8x50 i 4x100 m stylem dowolnym. Pierwsze miejsca zajmowali również inni zawodnicy szczecińskiej SMS: Karol Ostrowski (200 m stylem dowolnym), Konrad Rój (1500 m stylem dowolnym), Aleksander Olejnik (50 m stylem klasycznym) i wśród dziewcząt Paulina Majszutowicz (200 m stylem klasycznym).

Najbardziej wartościowym wynikiem całych zawodów popisały się natomiast zawodniczki krakowskiej SMS, które zwyciężyły na dystansie 4x200 m stylem dowolnym. Agata Magner, Jowita Sieńczyk, Martyna Żarłok i Wioletta Orczykowska zanotowały czas 8:13.46 - gorszy o trochę ponad dwie sekundy od rekordu Polski 18-latek. Orczykowska świetnie spisała się na ostatniej zmianie, pokonując swój odcinek w 1:59.07! Do tego osiągnięcia dołożyła również trzy triumfy na 200, 400 i 800 m stylem dowolnym. Taką samą liczbą zwycięstw indywidualnych na Rawszczyźnie mogli się pochwalić jeszcze Paulina Nogaj (100 m stylem dowolnym oraz 50 i 100 m stylem motylkowym) i Karol Zbutowicz (200 m stylem klasyczny, 200 i 400 m stylem zmiennym).

W dwudniowej rywalizacji w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz pierwszy w historii wzięło udział aż trzynaście zespołów. Debiut zaliczyli reprezentanci Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Lublinie, którzy ostatecznie uplasowali się w stawce na siódmej pozycji, gromadząc 1098.5 pkt. Druga runda zawodów odbędzie się w dniach 3-4 czerwca na długim basenie w Poznaniu.

KOMPLET WYNIKÓW

GALERIA ZDJĘĆ