Świat

Swimexpress #1: Nowy klub Kizierowskiego

Szymon Gagatek 2020-04-26 14:26

W czasie trwania pandemii pływalnie w wielu krajach są zamknięte, zawody praktycznie na całym świecie odwołane, ale to wcale nie musi oznaczać braku ciekawych informacji. Czas podsumować kilka, które w ostatnim czasie obiegly świat. Dziś między innymi o nowym wyzwaniu Bartosza Kizierowskiego czy datach kwalifikacji olimpijskich w USA, Kanadzie i Japonii.

Dwukrotny mistrz Europy na 50 m stylem dowolnym, były szkoleniowiec Konrada Czerniaka i kadry Hiszpanii Bartosz Kizierowski ponownie będzie pracował z pływakami na Półwyspie Iberyjskim. Portal Mundo Deprotivo poinformował, że obejmie on funkcję dyrektora technicznego w Madrid Natación Club - zespole, który rozpocznie swoją działalność od przyszłego sezonu. Klub ma się opierać na zawodnikach chcących kontynuować karierę po zakończeniu wieku juniora, część z nich będzie łączyć treningi z obowiązkami zarządczymi. Póki co, drużyna składa się wyłącznie z mężczyzn, ale w przyszłości ma się to zmienić. 

=====

Sarah Sjoestroem nie wyklucza, że igrzyska w Tokio będą ostatnimi, w jakich weźmie udział. W rozmowie ze szwedzkim Expressen stwierdziła, że rozważa taką możliwość, ponieważ chciałaby się skupić na startach w zawodach, w których może zarabiać pieniądze - takich jak rozgrywki International Swimming League. Zdanie mogłaby zmienić, gdyby do programu olimpijskiego wprowadzono sprint stylem motylkowym. Według niej nie będzie w stanie przez kolejne lata trenować aż tak ciężko, by należycie przygotować się do startu w Paryżu na dystansie 100 m stylem motylkowym.

=====

Adam Peaty ogłosił, że jeszcze w tym roku zostanie ojcem. Wraz ze swoją partnerką, Erianedd Munro, spodziewają się dziecka już we wrześniu tego roku. Mało tego, wiadomo już, że będzie to chłopiec. Peaty stanie więc do obrony olimpijskiego złota na 100 m stylem klasycznym już w zupełnie innej życiowej roli.

=====

Pływackie potęgi wyznaczyły nowe daty krajowych kwalifikacji olimpijskich. Amerykanie postanowili, że ich Olympic Trials odbędą się w dniach od 13 do 20 czerwca 2021 roku. Przerwa pomiędzy nimi a igrzyskami będzie więc o jeden tydzień dłuższa, niż planowana w 2020 roku. Prawo startu w Omaha zachowają wszyscy, którzy do tej pory wypełnili minima (1213 osób), natomiast dla pozostałych wyznaczone zostaną nowe normy. Z kolei kanadyjskie kwalifikacje w Toronto zostały skrócone z siedmiu dni do pięciu i potrwają od 7 do 11 kwietnia przyszłego roku (pierwotnie 30 marca - 5 kwietnia 2020). Wiadomo już też, że trzy okazje do wywalczenia kwalifikacji na igrzyska będą mieli Japończycy (grudniowe mistrzostwa kraju, Japan Open w lutym i kwietniowe Japan Swim). Wszystkie trzy zawody odbędą się w nowej pływalni olimpijskiej w Tokio.

=====

Z powodu pandemii koronawirusa w 2020 roku nie odbędą się mitingi z cyklu Mare Nostrum. Organizatorzy poinformowali o tym oficjalnie, zapraszając na przyszłoroczną edycję. To pierwszy przypadek anulowania zawodów Mare Nostrum, które są rozgrywane regularnie od 1994 roku w Canet en Roussillon, Barcelonie i Monte Carlo.