Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 18.05

Joanna Kwatera 2017-05-18 00:08

Pierwsza wizyta mistrzów olimpijskich na nowym obiekcie w Budapeszcie, eliminacje olimpijskie USA powracają do stanu Nebraska, jeden z najlepszych pływaków w historii będzie ekspertem brazylijskiej telewizji podczas mistrzostw świata w Budapeszcie, trzem Australijskim pływakom grozi dwuletnia dyskwalifikacja – oto skrót informacji, które dzisiaj znalazły się w Pływackim Przeglądzie Wydarzeń.

Mistrzowie olimpijscy z Rio Sarah Sjoestroem, Gregorio Paltrinieri i Adam Peaty w zeszłym tygodniu  mieli okazję przetestować nowoczesny obiekt Dunaj Arena, który powstał specjalnie na zbliżające się wielkimi krokami mistrzostwa świata w pływaniu w Budapeszcie. Gwiazdy światowego pływania zostały tam zaproszone przez długoletniego partnera Światowej Federacji Pływackiej firmę Arena na sesję zdjęciową. Szwedka, która po igrzyskach w Rio zaczęła współpracę z nowym szkoleniowcem, oprócz najważniejszych dla niej występów w konkurencjach 50 i 100m stylem motylkowym, planuje również ostrą walkę na tych samych dystansach w stylu dowolnym, będąc obecnie liderką list światowych we wszystkich czterech konkurencjach. Wszyscy troje byli tym obiektem zachwyceni, podkreślając jego przestrzenność, jasność i szybkość.

==================================================================================================================

Amerykański Komitet Olimpijski wraz z Omaha Sports Commision ogłosili, że areną zmagań pływaków podczas kwalifikacji olimpijskich do Tokio 2020 będzie kolejny raz ,a już czwarty z rzędu, CenturyLink Center w Omaha. Najbardziej prestiżowe zawody pływackie w USA zaplanowano na 21-28 czerwca 2020, a wyłonią one skład reprezentacji, która będzie rywalizować o najwyższe laury na igrzyskach w Japonii. W 2016 roku kwalifikacje olimpijskie w Omaha śledziło łącznie 200.000 widzów. Wykupione zostały wszystkie bilety na 15 sesji startowych w hali mieszczącej 14.500 miejsc na widowni, gdzie kibice mieli okazję podziwiać wyczyny najlepszych, w tym Michela Phelpsa czy Katie Ledecky. Zmagania pływaków relacjonowane na żywo w godzinach największej oglądalności, w ciągu ośmiu dni kwalifikacji obejrzało w telewizji NBC ponad 36 milionów telewidzów.

===================================================================================================================

Legenda światowego pływania powraca na pływalnię! Tego lata zobaczymy Marka Spitza w zupełnie innej roli niż 45 lat temu, ale zapewne dla kibiców będzie nie lada gratką ujrzeć dziewięciokrotnego mistrza olimpijskiego ponownie w akcji. Spitz będzie członkiem zespołu redakcyjnego, który będzie prowadzał relację z mistrzostw świata w pływaniu na Węgrzech. Prosto z Budapesztu będzie podsumowywał każdą sesję finałową dla SportTV – portugalskojęzycznej stacji sportowej, właściciela praw do transmisji tego wydarzenia w Brazylii. 67-letni Amerykanin – jedna z największych ikon pływackich wszechczasów, nie jest wcale początkującym komentatorem. Spitz pracował już dla SportTV podczas igrzysk olimpijskich w Rio, prowadząc swój nagrodzony program „E Campeao” (port. „mistrz”). Pracował wcześniej także dla ABC sports, komentując transmisję z igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 i w 1984 igrzysk w Los Angeles.

===================================================================================================================

Trzem australijskim pływakom - Madeline Groves, Thomasowi Fraser-Holmes i Jarrodowi Poort grozi dwuletnia kara zawieszenia od zawodowego uprawiania sportu za trzykrotne nie stawienie się na badaniach antydopingowych w ciągu 12 miesięcy. Prawnik reprezentujący pływaków zakwestionował oskarżenia FINA, zarzucając przeprowadzającym testy, że nie stosują się do wytycznych WADA dotyczących wyznaczonego czasu lokalizowania pływaków. Sama zawodniczka - dwukrotna srebrna medalistka z Rio w konkurencji 200m stylem motylkowym oraz w sztafecie 4x100m stylem zmiennym, zarzeka się, iż przebywała w miejscu  przez siebie wskazanym oraz, że nie miała nieodebranych połączeń od osób, próbujących ją namierzyć. Prawnicy przed usłyszeniem wyroku próbują udowodnić, że agenci, wynajęci przez FINA do przeprowadzania testów antydopingowych, nie dołożyli należytych starań by znaleźć pływaków w odpowiednim czasie, sugerując, że testerzy naruszyli ich jednogodzinne okienka, kiedy mogli przebywać w dowolnym miejscu.