Świat

Budapeszt 2017: Chińskie sukcesy

Szymon Gagatek 2017-07-25 22:15

W konkurencjach męskich we wtorek rozegrano dwa finały: na dystansach 200 m stylem dowolnym i 100 m stylem grzbietowym. W obu triumfowali Chińczycy. Wśród kraulistów fantastyczną formę zaprezentował Sun Yang, natomiast na dystansie 100 m stylem grzbietowym Xu Jiayu pokonał Amerykanów i na dobre zapisał się w historii swojego kraju.

Sun perfekcyjnie rozegrał wyścig finałowy. Rozpoczął spokojnie i na półmetku był dopiero szósty, jednak gdy zaczął przyspieszać, był już nie do zatrzymania. Do mety dotarł ze znakomitym czasem 1:44.39! O osiem setnych sekundy poprawił swój rekord życiowy sprzed czterech lat, ustanawiając jednocześnie nowy najlepszy wynik w historii azjatyckiego pływania. Dla Chińczyka to zwycięstwo miał również dodatkowy wymiar. Otwiera mu bowiem drogę do wywalczenia czterech złotych medali w konkurencjach indywidualnych, na 200, 400, 800 i 1500 m stylem dowolnym. Takiego wyczynu próbował dokonać już dwa lata temu w Kazaniu, ale na najkrótszym dystansie powstrzymał go James Guy, a na najdłuższym w dziwnych okolicznościach nie przystąpił do wyścigu finałowego.

Drugi na mecie dzisiejszej rywalizacji był Towley Haas (1:45.04). Amerykanin po bardzo zaciętej walce na finiszu wyprzedził Aleksandra Krasnycha (1:45.23) i dwóch Brytyjczyków, którzy wczoraj tak świetnie spisywali się w półfinałach: Duncana Scotta (1:45.27) oraz broniącego tytułu Guy'a (1:45.36).  

Podium 200 m stylem dowolnym mężczyzn:
1. Sun Yang (Chiny)   1:44.39 [rekord Azji]
2. Townley Haas (USA)   1:45.04
3. Aleksandr Krasnych (Rosja)   1:45.23

Swój pierwszy w karierze tytuł mistrza świata wywalczył z kolei Xu Jiayu. Dwudziestojednoletni reprezentant Państwa Środka w finale 100 m stylem grzbietowym uzyskał rezultat 52.44, wyprzedzając minimalnie złotych medalistów dwóch ostatnich igrzysk olimpijskich: Matta Greversa i Ryana Murphy'ego. Tylko ta trójka była w stanie złamać barierę pięćdziesięciu trzech sekund w walce o złoto. Xu na dobre przeszedł do historii pływania w swoim kraju. Wszystko dlatego, że Chińczycy do tej pory jeszcze nigdy w dziejach mistrzostw świata nie cieszyli się z medalu w męskim "grzbiecie".

Podium 100 m stylem grzbietowym mężczyzn:
1. Xu Jiayu (Chiny)   52.44
2. Matt Grevers (USA)   52.48
3. Ryan Murphy (USA)   52.59

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.