Polska

Lublin 2015: London Calling [5]

Szymon Gagatek 2015-12-18 22:05

Polskie kobiece pływanie na mistrzostwach w Lublinie wychodzi z cienia. Wczoraj jedną z bohaterek dnia została Milena Karpisz, która wywalczyła przepustkę do Londynu na 800 m stylem dowolnym, dziś do kadry na mistrzostwa Europy dołączyły kolejne dwie panie: Weronika Paluszek i Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Oprócz nich, minimum wypełnił również Mateusz Sawrymowicz.

Zawodnik MKP Szczecin został dwudziestym zawodnikiem, który dołączył do polskiej reprezentacji na czempionat Starego Kontynentu, spełniając wymagane kryterium czasowe na dystansie 1500 m stylem dowolnym. Dla Sawrymowicza zawody w Londynie będą czwartym w karierze występem na mistrzostwach Europy na długim basenie, pierwszym od startu w Budapeszcie w 2010 roku.

Dziś w kadrze znalazła się też Weronika Paluszek, która tym samym zadebiutuje na wielkiej seniorskiej imprezie międzynarodowej na "pięćdziesiątce". Do tej pory nasza żabkarka, studiująca i trenująca na co dzień w Stanach Zjednoczonych, wzięła udział jedynie w mistrzostwach Europy w Szczecinie w 2011 roku. Jej piątkowy występ na 200 m stylem klasycznym był znakomity. Reprezentantka AZS AWF Warszawa otarła się o rekord Polski, tracąć do rezultatu pamiętnego rezultatu Katarzyny Dulian z 2006 roku zaledwie siedem setnych sekundy.

Rezerwację miejsca w drużynie narodowej potwierdziła po południu Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, która zdominowała wyścig na 100 m stylem dowolnym, zdobywając złoty medal z rezultatem 53.46 s. Dła łodzianki będzie to już szósty z rzędu występ na mistrzostwach Europy na długim basenie! Łącznie w Aqua Lublin w sesji finałowej mogliśmy odnotować czternaście wyników lepszych od minimów. Większość z nich ustanowili oczywiście Biało-czerwoni, którzy już wcześniej zapewnili sobie start na olimpijskiej pływalni w stolicy Wielkiej Brytanii.

Zawodnicy, którzy uzyskali minima podczas MP:
*Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (100 m stylem dowolnym)
*Milena Karpisz (800 m stylem dowolnym)
*Dominika Sztandera (50 m stylem klasycznym)
*Weronika Paluszek (200 m stylem klasycznym)
*Katarzyna Baranowska (200 m stylem zmiennym)
*Alicja Tchórz (200 m stylem zmiennym)
*Kacper Majchrzak (50 m stylem dowolnym)
*Sebastian Szczepański (50 m stylem dowolnym)
*Filip Wypych (50 m stylem dowolnym)
*Kacper Klich (400 m stylem dowolnym)
*Filip Zaborowski (400 i 1500 m stylem dowolnym)
*Mateusz Sawrymowicz (1500 m stylem dowolnym)
*Tomasz Polewka (50, 100 m stylem grzbietowym)
*Oskar Krupecki (100 m stylem motylkowym)
*Marcin Tarczyński (200 m stylem zmiennym)

Zawodnicy, którzy start w Londynie zapewnili sobie na MŚ:
*Anna Dowgiert
*Marcin Cieślak
*Konrad Czerniak
*Radosław Kawęcki
*Paweł Korzeniowski
*Jan Świtkowski
*Wojciech Wojdak