Polska

Bohaterowie z Netanji u Premier RP

Szymon Gagatek 2015-12-10 14:38

Sukcesy polskich pływaków, którzy na mistrzostwach Europy na krótkiej pływalni w Netanji wywalczyli aż siedem medali, zostały zauważone i docenione wśród najwyższych władz państwowych! Dziś nasi bohaterowie pojawili się w Warszawie na spotkaniu z premier Beatą Szydło oraz ministrem sportu Witoldem Bańką, a już za niespełna dwa tygodnie czeka ich wizyta u Prezydenta RP.

W czwartkowym spotkaniu wzięło udział troje reprezentantów Polski, którym towarzyszyli również ich szkoleniowcy: Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk pojawiła się wraz z Bartoszem Olejarczykiem, Radosław Kawęcki z Pawłem Słomińskim, a Tomasz Polewka z Robertem Wilkiem. Polski Związek Pływacki reprezentowali Prezes Andrzej Kowalski, szef szkolenia Jan Wiederek i trener koordynator kadry narodowej Piotr Gęgotek.

-To dla mnie zaszczyt, że mogę Państwa tutaj gościć. Odnieśliście ogromny sukces, jesteśmy dumni z polskich pływaków - rozpoczęła swoje wystąpienie premier Szydło. - Myślę, że musimy pamiętać o jednym - to przede wszystkim efekt Waszej ciężkiej pracy, determinacji i rezygnacji z innych zajęć, życia prywatnego. Powinniśmy się od Was uczyć samozaparcia, treningu i dążenia do osiągania celów. Często podkreślam rolę drużyny, także w pracy polityków. Państwo pływacie indywidualnie, ale również tworzycie zespół - kontynuowała Prezes Rady Ministrów, na zakończenie zwracając jeszcze uwagę na konieczność rozwoju sportu wśród dzieci i młodzieży.

Z kolei minister Bańka gwarantował, że będzie chciał pomóc pływakom w roku olimpijskim: - Macie Państwo we mnie swojego orędownika. Bardzo istotne jest, by cykl przygotowań do igrzysk był zachowany i płynny. Z mojej strony zapewniam, że zadbam o to, by te przygotowania przebiegły bez jakichkolwiek turbulencji. Zawodnicy, trenerzy muszą mieć wolną głowę i spokojnie szykować się do startów - mówił.

Dla nowego ministra sportu spotkanie z pływakami było również okazją do wspomnień z nieodległych czasów, w których czynnie uprawiał lekkoatletykę. - Bardzo się cieszę z dzisiejszego spotkania. Jest to dla mnie też szczególnie ważne, bo jeszcze niedawno byłem czynnym zawodnikiem i na przykład Olę miałem okazję poznać na Uniwersjadzie w Bangkoku i w Belgradzie. Dlatego to też istotny dla mnie moment, że - już z perspektywy emerytowanego zawodnika - mam okazję gratulować sportowcom, których znam osobiście od kilku lat.

Następnie głos zabrała wicemistrzyni Europy na dystansie 50 m stylem grzbietowym. - Pływanie to całe nasze życie, coś co daje nam radość. Spędzamy setki godzin na treningach, żeby spełniać swoje marzenia. Dlatego takie chwile jak te, kiedy ktoś nas docenia i zauważa, są dla nas bardzo ważne. Zrobimy wszystko, by przynosić jak najwięcej radości i przysporzyć okazję do kolejnych takich spotkań - mówiła Urbańczyk.

Na zakończenie kilkuminutowej części spotkania, która była otwarta dla mediów, Premier oraz Minister Sportu otrzymali pamiątkowe reprezentacyjne koszulki z podpisami członków naszej kadry. Później wszyscy udali się na obiad.

Już 22 grudnia medalistów z Netanji czeka kolejna oficjalna wizyta. Tym razem spotkają się z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą. Z takimi honorami nasi pływacy nie byli witani w kraju po powrocie z międzynarodowych zawodów już od wielu lat!

WIDEO Z OFICJALNEJ CZĘŚCI SPOTKANIA