Świat

Podsumowanie Mistrzostw Europy Masters w Londynie

Joanna Kwatera 2016-06-02 23:28

Obiekt olimpijski w Londynie pożegnał już najlepszych zawodników w kategorii Masters, którzy tłumnie przybyli do stolicy Wielkiej Brytanii, żeby rywalizować w Mistrzostwach Europy w pływaniu w kategorii Masters. Jakie to były mistrzostwa? Na pewno wyjątkowe pod wieloma względami.

Po pierwsze wyjątkowe dlatego, że rywalizacja Mastersów odbywała się dokładnie w tym samym miejscu, w którym rywalizowali jeszcze trzy dni wcześniej najlepsi seniorzy w Europie. Co więcej pływalnia Aquatics Centre jest również miejscem historycznym, gdyż w 2012 roku toczyła się tutaj rywalizacja olimpijska.

Po drugie wyjątkowe dlatego, że do rywalizacji zgłosiło się ponad 10.000 zawodników z całego kontynentu! Nie jest tajemnicą, że kwestia ta nastręczyła wielu problemów organizatorom, którzy dwa razy musieli otwierać listy zgłoszeniowe, a także rozgrywać wyścigi pływackie na obu 50 metrowych basenach. Rozgrzewki zatem były dosyć krótkie, a także wyznaczone o konkretnej godzinie przed i w trakcie rozgrywania wyścigów. Zawodnicy nie mieli więc swobody w skorzystaniu z basenu rozgrzewkowego, bo takiego de facto nie było. Ograniczono również liczbę startów do trzech na jednego zawodnika. Przerażały też trochę kolejki do wejścia do obiektu, które taka liczba startujących „wytwarzała”. Nie było również swobody z wejściem na trybuny, gdyż ze względu na ograniczoną ich pojemność nie były one w stanie pomieścić aż tylu widzów ( z których większość stanowili startujący w mistrzostwach pływacy). Zapewne limity kwalifikacyjne na takie imprezy powinny być bardziej wyśrubowane oraz potwierdzane przez krajowe zarządy pływackiedo spraw Masters.

Po trzecie wyjątkowe dlatego, że udział w nich wzięli wyjątkowi pływacy, którzy pobili 12 rekordów globu oraz 55 rekordów Starego Kontynentu. Fenomenem zapewne można nazwać brytyjską fantastyczną pływaczkę – Jane Asher, która w tym roku przeszła do kategorii wiekowej 85-89 lat, w której nagminnie poprawia rekordy świata jeden po drugim, a robi to w doskonałym stylu, uzyskując czasy, których wielu młodszych pływaków może jej tylko pozazdrościć. Urodzona w 1931 roku zawodniczka na londyńskim czempionacie ustanowiła ich aż 3! (na dystansie 50, 200 i 400m stylem dowolnym). Dla przykładu: 50m stylem dowolnym ta 85-letnia pływaczka pokonuje w 39 sekund! Można jedynie pozazdrościć sprawności i wielkiego talentu tej znakomitej Brytyjce.

Londyński czempionat zgromadził wielu uczestników światowego formatu, ale też pływaków przekroju kilku pokoleń. Najstarsza zawodniczka - Niemka Ingeborg Fritze miała 95 lat (i ustanawiała w tych zawodach rekordy Europy), a najstarszy zawodnik Polak Kazimierz Mrówczyński – 94 lata. Zawodnik ze Zgierza udowodnił jednak, że w tym wieku można startować na różnych dystansach, a nawet rywalizować z młodszymi konkurentami z powodzeniem. Znakomity przed laty pływak z londyńskiej pływalni wywiózł trzy złote medale – za zwycięstwa na dystansach 50, 100 i 400m stylem dowolnym. A oto pokaz możliwości Pana Kazimierza:

100m STYLEM DOWOLNYM

Znakomite wyniki uzyskiwały także Brytyjka Joanna Corben, która biła rekordy świata i Europy w stylu grzbietowym (kat. 45-49 lat), a także Dagmar Frese z Niemiec - autorka rekordów globu i Starego Kontynentu w stylu klasycznym (kat. 60-64 lata).

Polacy wzięli udział w tej imprezie w rekordowej liczbie ponad 70 zawodników. Reprezentacja Biało-czerwonych wywalczyła na londyńskim czempionacie 18 medali, w tym aż 8 złotych! czyli dwa razy więcej niż 3 lata temu w Eindhoven. Aż 6 z nich zdobyli nestorzy polskiego pływania wspomniany wyżej – najstarszy uczestnik zawodów – Kazimierz Mrówczyński na dystansie 50, 100 i 400m stylem dowolnym oraz jak zawsze prezentujący doskonałą formę 86-letni Stanisław Krokoszyński , który triumfował w kat. 85-89 lat w konkurencjach: 200m stylem zmiennym oraz 100 i 200m stylem dowolnym. Złote krążki wywalczyli także reprezentanci Weterana Zabrze: Daniel Fecica – w konkurencji 100m stylem klasycznym, który dołożył też srebro na dwa razy dłuższym dystansie w tym stylu oraz Krystyna Fecica, która wygrała rywalizację delfinistek w konkurencji 200m w kat. 70-74 lata, a do tego dołożyła jeszcze brąz na dystansie o połowę krótszym stylem motylkowym. Dwa srebrne medale dorzucił Leszek Madej , który znakomicie rywalizował w konkurencjach 100 i 200m stylem dowolnym w kat. 55-59 lat. Dwoma srebrnymi krążkami może poszczycić się również Józef Klukowski, a wywalczył je na dystansach 50 i 100m stylem klasycznym w kat. 70-74 lata. Srebrny oraz brązowy medal zdobyła dla polskiej reprezentacji Daria Fajkowska, która w kat. 40-44 lata zajmowała drugie miejsce na 100 i trzecie na 50m stylem grzbietowym. Po jednym brązowym medalu w Londynie zdobyły jeszcze - multimedalistka poprzednich mistrzostw Europy w Eindhoven – Renata Bastek – w konkurencji 50m stylem dowolnym w kat. 70-74 lata oraz bijąca ostatnio w kraju rekord za rekordem Mariola Kuliś w konkurencji 50m stylem klasycznym w kat. 50-54 lata. Polscy zawodnicy ustanowili też wiele rekordów kraju oraz rekordów życiowych.

A już za tydzień przed Mastersami jedna z dwóch najważniejszych imprez krajowych w tym roku, czyli Letnie Mistrzostwa Polski w pływaniu w kategorii Masters w Gliwicach. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim doskonałych wyników i życzymy dalszych sukcesów pływackich!