Polska

Szczecin 2016: Tchórz zbiera siły na sztafetę

Szymon Gagatek 2016-05-29 14:26

Klamka zapadła. Ostatniego dnia mistrzostw Polski w Szczecinie reprezentacyjna sztafeta 4x100 m stylem zmiennym kobiet dostanie kolejną szansę na zdobycie kwalifikacji olimpijskiej! W związku z tą próbą z niedzielnej rywalizacji zrezygnowała Alicja Tchórz, która przed podjęciem decyzji zdążyła jeszcze awansować do finału A na dystansie 50 m stylem grzbietowym.

Tchórz uzyskała rano czas 29.76 s i zajęła czwarte miejsce, ex aequo z Agatą Naskręt. Chwilę później opublikowała jednak na swoim fanpage'u na Facebooku informację, że w niedzielę nie zobaczymy jej już na starcie ani w wyścigu finałowym tej konkurencji, ani na dystansie 200 m stylem zmiennym. Powodem takiego obrotu spraw była decyzja trenerów o podjęciu jeszcze jednej próby zakwalifikowania na Igrzyska Olimpijskie w Rio żeńskiej sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Nasze reprezentantki (najprawdopodobniej w składzie z Tchórz, Dominiką Sztanderą, Anną Dowgiert i Katarzyną Wilk) spróbują swoich sił podczas jutrzejszej sesji popołudniowej. By wywalczyć przepustkę do Brazylii, będą musiały poprawić rekord Polski, notując czas lepszy od 4:03.91.

Wycofanie się Tchórz sprawiło, że do finału A 50 m stylem grzbietowym weszła inna zawodniczka Juvenii Wrocław, Weronika Górecka. Na czwartym torze w wyścigu medalowym popłynie natomiast Ludwika Szynal. Wicemistrzyni kraju na 100 i 200 metrów tym razem uzyskała czas 29.15 s i już w eliminacjach o osiemnaście setnych sekundy wyśrubowała własną życiówkę z marca tego roku, wyprzedzając inne kandydatki do miejsc na podium: Klaudię Naziębło (29.33 s) i rekordzistkę Polski, Aleksandrę Urbańczyk-Olejarczyk (29.35 s).

Skład finału 50 m stylem grzbietowym kobiet:
Ludwika Szynal (Skarpa Lublin)
Klaudia Naziębło (Juvenia Wrocław)
Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS UŁ PŁ Łódź)
Agata Naskręt (Astoria Bydgoszcz)
Maja Zawiszewska (Śląsk Wrocław)
Nikola Petryka (Śląsk Wrocław)
Zuzanna Duda (Śląsk Wrocław)
Julia Koluch (Kapry Armexim Pruszków)
Paulina Peda (AZS AWF Katowice)
Weronika Górecka (Juvenia Wrocław) 

Wśród mężczyzn do finału tej konkurencji z najlepszym czasem awansował siódmy zawodnik londyńskiego czempionatu Starego Kontynentu, Tomasz Polewka. Zawodnik AZS AWF Katowice rano zdecydowanie wyprzedził swoich rywali. Jako jedyny pokonał jedną długość basenu w czasie poniżej dwudziestu sześciu sekund (25.25 s) i przed wyścigiem medalowym wydaje się być pewniakiem do zdobycia trzeciego z rzędu tytułu mistrza kraju. Drugie miejsce zajął student Southern Methodist University, Bartosz Krzyżaniak (26.07 s), a trzeci był siedemnastoletni Kamil Kaźmierczak, który rezultatem 26.15 s wypełnił minimum na juniorskie mistrzostwa Europy. Warto teżr wspomnieć o wyczynie Jakuba Kraski. Dziewiąty w eliminacjach reprezentant Piątki Konstantynów Łódzki poprawił rekord Polski 16-latków (26.45 s).

Skład finału 50 m stylem grzbietowym mężczyzn:
Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice)
Bartosz Krzyżaniak (TP Zielona Góra)
Kamil Kaźmierczak (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki)
Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa)
Piotr Ludwiczak (Bałtyk Kołobrzeg)
Rafał Bugdol (AZS AWF Katowice)
Mateusz Ungeheuer (AZS AGH Kraków)
Maciej Falaciński (AZS AWF Katowice)
Jakub Kraska (Piątka Konstantynów Łódzki)
Jakub Jończyk (AZS AWF Wrocław)