Świat

Kopenhaga 2017: Srebrna Alicja!

Szymon Gagatek 2017-12-16 22:23

Znakomicie zakończyła się dla nas sobotnia sesja finałowa mistrzostw Europy w Kopenhadze, w której w przedostatnim wyścigu medalowym dzisiejszego dnia, na drugim stopniu podium stanęła Alicja Tchórz. Rewelacyjną postawę zaprezentował także Michał Chudy oraz sztafeta 4x50m stylem dowolnym mix, która otarła się o medal, bijąc rekord kraju.

W pierwszym swoim sobotnim finale siódmą lokatę po raz kolejny na tych mistrzostwach Europy wywalczyła Alicja Tchórz. Polka w konkurencji 200m stylem zmiennym, uzyskała czas ponad sekundę słabszy niż rano (2:12.39) i choć bardzo dobrze radziła sobie w pierwszej części dystansu, a po czterech długościach basenu zajmowała nawet czwartą lokatę, to w zmaganiach w stylu klasycznym spadła na pozycję siódmą, której nie poprawiła już do mety. Zwyciężyła  Katinka Hosszu deklasując rywalki rezultatem 2:04.43. To nie był jednak jedyny występ podopiecznej Grzegorza Widanki w tej sesji finałowej, ale tym razem na drodze o najwyższe laury stanęła jej tylko utytułowana Węgierka. Na dystansie sprinterskim stylem grzbietowym Tchórz wystartowała fantastycznie i dopłynęła do mety na drugiej lokacie, tuż za Hosszu, zdobywając trzeci medal dla polskiej reprezentacji w tych mistrzostwach Europy. Polka uzyskała czas 26.09, zaledwie sześć setnych sekundy słabszy od dotychczas najlepszego osiągnięcia w historii naszego kraju.

Na miejscu tuż za podium uplasowała się polska sztafeta 4x50m stylem dowolnym mix. W ostatniej konkurencji dzisiejszego dnia wiele emocji wzbudziły zmagania drużynowe, a Polacy zdołali poprawić nawet rekord kraju wynikiem 1:30.20. Pierwszy do wody wskoczył Paweł Juraszek, a następnie zmienił go Konrad Czerniak i na tym etapie wyścigu nasi reprezentanci zajmowali trzecią lokatę za Rosją i Włochami. Jako trzecia swoje 50m pokonywała Dominika Sztandera, którą za sprawą znakomitej postawy Ranomi Kromowidjojo wyprzedzili jeszcze Holendrzy, a zmagania zakończyła Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, która utrzymała czwartą lokatę naszego zespołu. Ostatecznie wyścig ten wygrali zawodnicy kraju tulipanów, którzy dotarli do mety z nowym rekordem świata 1:28.39.  

Rewelacyjnie dzisiejszego dnia zmagań spisywał się Michał Chudy. Zawodnik Warty Poznań ze startu na start bił rekordy życiowe i mimo, że nie był faworytem w zmaganiach półfinałowych pokazał, że potrafi w tej stawce nieźle namieszać! Najpierw z ósmym czasem awansował do finału konkurencji 50m stylem motylkowym, miażdżąc swój rekord życiowy – 22.80, a następnie w rywalizacji o medale urwał jeszcze pięć setnych sekundy z tego wyniku, notując ostatecznie ósmą lokatę na tym dystansie. Później w pięknym stylu wywalczył miejsce w finale w konkurencji 100m stylem zmiennym, trzymając się przez cały wyścig w czołówce. W swojej serii półfinałowej dopłynął do mety na trzeciej lokacie, śrubując znów swoją życiówkę, a czas 52.53 okazał się zaledwie dwadzieścia sześć setnych sekundy słabszy od rekordu Polski Marcina Cieślaka. Chudy został dziś także drugim w historii naszego kraju zawodnikiem, który przepłynął ten dystans poniżej pięćdziesięciu trzech sekund. Polak zanotował czwarty czas półfinałów i jutro powalczy o medale.

Granicę czterdziestu siedmiu sekund w półfinałach konkurencji 100m stylem dowolnym udało się dziś złamać pięciu zawodnikom, w tym Konradowi Czerniakowi, który tym samym zapewnił sobie miejsce w jutrzejszym finale na tym dystansie. Polak przepłynął dystans w 46.99 i zanotował piąty czas tej części rywalizacji.

Przedostatniego dnia mistrzostw Europy Adam Peaty, wygrywając rywalizację żabkarzy na dystansie 100m, zrehabilitował się za słabszy występ w konkurencji sprinterskiej tym stylem. Tym razem Anglik dopłynął do mety pierwszy, ustanawiając nowy rekord Europy – 55.94. Żaden inny pływak nie złamał już w tym wyścigu granicy pięćdziesięciu sześciu sekund. Kolejny raz szybciej od rekordu świata juniorów popłynął utalentowany Włoch Nicolo Martinenghi, który zanotował rezultat 57.27.

Zwycięzcy czwartego dnia mistrzostw Europy w Kopenhadze:

100m stylem klasycznym K – Ruta Meilutyte (Litwa) 1:03.79

200m stylem zmiennym K – Katinka Hosszu (Węgry) 2:04.43

200m stylem dowolnym K – Charlotte Bonnet (Francja) 1:52.19

100m stylem klasycznym M – Adam Peaty (Wielka Brytania) 55.94 [rekord Europy]

50m stylem motylkowym M – Aleksandr Popkov (Rosja) 22.42

50m stylem grzbietowym K – Katinka Hosszu (Węgry) 25.95

4x50m stylem dowolnym MIX – Holandia (Nyls Korstanje, Kyle Stolk, Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk)  1:28.39 [rekord świata]