Polska

Dzień pierwszy MPJ niepełnosprawnych – rekordowy Biskup, Jabłońska w formie

Marcin Ryszka 2015-04-12 12:38

Za nami pierwszy dzień zmagań rozgrywanych na pływalni w Tychach Mistrzostw Polski juniorów niepełnosprawnych. Gwiazdy nie zawiodły, ale co ważne padło również kilka wartościowych wyników uzyskanych przez mniej znane nazwiska. Aby pokrótce opisać przepisy w pływaniu niepełnosprawnych należy powiedzieć, że zawodnicy ścigają się w 13 grupach startowych. Od S1 do S 10 zawodnicy z narządu ruchu (S1 najciężej, a S 10 najmniej poszkodowani). Natomiast grupy S11 do S13 to narząd wzroku (S11 niewidomi, S12 i S13 słabo widzący). W naszej relacji skupiliśmy się na najbardziej wartościowych wynikach uzyskanych pierwszego dnia.

Pierwszą rozgrywaną konkurencją było 50m stylem dowolnym kobiet i mężczyzn. Wśród Pań bez apelacyjnie najwyższy wynik uzyskała Oliwia Jabłońska ze Startu Wrocław. Podopieczna trenera Seidla uzyskała 865 pkt., Co pokazuję, że dystanse sprinterskie stylem dowolnym są również jej mocną stroną. Niestety wśród chłopców próżno szukać wyniku po nad 600 pkt. Najbliżej tego był Patryk Biskup, któremu zabrakło zaledwie punktu do tej granicy.

Kolejna konkurencja 100m stylem klasycznym przyniosła bardzo dobry wynik punktowy uzyskany przez Bartłomieja Niesyczyńskiego z Nie Widzę Przeszkód Kraków, który uzyskał 671 pkt. i wygrał ze sporą przewagą nad resztą zawodników. 

Po klasyku przyszedł czas na popisy sprinterów w stylu motylkowym. Najlepszy wynik za dwie długości tym stylem uzyskał Kamil Karpiuk 614 pkt. Można było się zastanawiać, dla czego rekordzistka europy na 2 razy dłuższym dystansie tym stylem nie startowała, ale odpowiedź przyszła za chwile. W konkurencji 400m stylem dowolnym Jabłońska uzyskała jak do tej pory najlepszy punktowy wynik 949, co pozwala mieć nadzieję, że na zbliżających się zawodach w Berlinie wrocławianka nawiąże rywalizację z czołówką światową. Wśród chłopców brązowy medalista z Mistrzostw Europy w Eindhoven w na dystansie 100m stylem grzbietowym Patryk Biskup pokazał, że potrafi również pływać 400m stylem dowolnym, jego wynik to 769 pkt.

Drugi blok rozpoczęliśmy od 100m stylem dowolnym. Wśród Pań ponownie okazała się najlepsza Jabłońska, która ponownie przekroczyła granice 700 pkt. Jej wynik to 789 pkt. Najlepszy wynik wśród mężczyzn uzyskał Kamil Karpiuk 555 pkt.

Po kraulistach ponownie na tyskiej pływalni zaprezentowali się specjaliści od stylu klasycznego. Znakomity rezultat ponownie uzyskał Niesyczyński 743 pkt. Tym razem na 2 razy krótszym dystansie. Po żabkarzach zawodnicy rozpoczęli zmagania w stylu grzbietowym. Ze znakomitej strony pokazał się Patryk Biskup, który 4 długości basenu pokonał najszybciej w historii naszego kraju w grupie S9 i uzyskał 689 pkt.

Cieszy forma naszych czołowych zawodników, oraz mamy nadzieję, że na tej imprezie zostaną zauważone nowe osoby, które w najbliższym czasie będą odważnie pukać do drzwi kadry narodowej.