Polska

Lublin 2015: Mamy pierwszy rekord Polski!

Szymon Gagatek 2015-12-17 11:37

Dominika Sztandera została pierwszą rekordzistką Polski na rozpoczętym rano krajowym czempionacie w Lublinie! Reprezentantka Juvenii Wrocław zdominowała rywalizację na dystansie 50 m stylem klasycznym, wygrywając eliminacje ze znakomitym wynikiem, który na niedawno zakończonych mistrzostwach Europy w Netanji dałby jej miejsce tuż za podium!

Obrończyni tytułu pokonała dwie długości basenu w 30.00 s i poprawiła o trzy dziesiąte sekundy własne rekordy kraju seniorek i zawodniczek 18-letnich, które należały do niej od październikowych zawodów Grand Prix w Krakowie. Dzięki temu wypełniła również minimum na mistrzostwa Europy w Londynie, dołączając w żenskiej części naszej reprezentacji na tę imprezę do Anny Dowgiert, która start w stolicy Wielkiej Brytanii zapewniła sobie już w Kazaniu.

Dzisiejszy rekord Sztandery, który przecież wciąż może zostać wyśrubowany po południu, to jeden z lepszych czasów w tej konkurencji w historii. Do tej pory lepsze rezultaty na całym świecie były w stanie uzyskać dwadzieścia trzy zawodniczki (w tym trzynaście pływaczek ze Starego Kontynentu). To również rezultat, który dawałby Polce czołowe miejsca na najważniejszych imprezach międzynarodowych w ostatnich latach. W finale ubiegłorocznych mistrzostw świata pozwoliłby na zajęcie szóstego miejsca, a na niedawno zakończonym europejskim czempionacie w Netanji plasowałby ją tuż za podium!

Podium w Netanji:
1. Jenna Laukkanen (Finlandia)   29.71
2. Fanny Lecluyse (Belgia)   29.84
3. Natalia Ivaneeva (Rosja)   29.99

Medale w tej konkurencji zostaną rozdane w Lublinie jeszcze dziś. Po południu zawodniczki czeka rywalizacja w półfinałach i finałach. Do najlepszej dwudziestki na czołowych miejscach zakwalifikowały się wszystkie kandydatki do medali, na czele z Pauliną Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn) i Pauliną Urygą (AZS AGH Kraków), które zanotowały dokładnie taki sam wynik, 31.91 s, przegrywając jedynie ze Sztanderą. Poza półfinałami znalazła się natomiast nieoczekiwanie tegoroczna mistrzyni Polski piętnastolatek z krótkiego i długiego basenu, Marta Aściukiewicz, która została sklasyfikowana na dwudziestej trzeciej lokacie.

Przydatne linki:
Oficjalna strona mistrzostw
Minima na ME w Londynie
Listy zgłoszeń
Wyniki LIVE
Transmisja