Polska

Grand Prix w Opolu: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2016-04-15 20:23

Ciepło, coraz cieplej - nie tylko za oknami. Zbliżamy się do wyjątkowo gorącego okresu w polskim pływaniu. W opolskim powietrzu czuć już zapach majowej walki o igrzyska, który przyciągnął do Wodnej Nuty niemal całą krajową czołówkę. W sobotę i niedzielę najlepsi będą mogli się sprawdzić podczas kolejnej odsłony zawodów z cyklu Grand Prix. Na co warto zwrócić uwagę w trakcie weekendu?

Rekord poprawiony

Jeżeli w ubiegłym roku mogliśmy mówić o zawodach w Opolu, jako o rekordowych, to jak nazwać je teraz? Do startu w dwudniowej rywalizacji zgłosiło się aż 712 pływaków ze 107 klubów! Niesamowicie oblegane będą cztery konkurencje męskie: 50, 100 i 200 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem motylkowym. Chęć wystąpienia w nich wyraziło kolejno 175, 230, 256 (!) i 207 zawodników. Jaka może być geneza tak wielkiego oblężenia miasta nad Odrą, słynącego z jednego z największych festiwali polskiej piosenki? Czy to rosnąca popularność pływania w naszym kraju? A może specyfika roku olimpijskiego? Nie bez znaczenia w tym przypadku są też zapewne specjalne nagrody, niespotykane podczas Grand Prix. Organizatorzy zadbali, by najlepsi w każdej konkurencji otrzymali osobne gratyfikacje za swoje wyniki.

Trudne zadanie ubiegłorocznych zwycięzców

W maju 2015 roku swoje życiowe sukcesy w cyklu Grand Prix odnieśli w Opolu Anna Dowgiert i Tomasz Polewka. Oboje triumfowali wtedy w klasyfikacji końcowej zawodów tej rangi po raz pierwszy - i jak dotąd jedyny. O powtórzenie takich osiągnięć po niespełna dwunastu miesiącach będzie im niezwykle trudno, choć nie będzie to zadanie z rzędu tych niemożliwych do wykonania. Reprezentantka Śląska Wrocław ma w planach starty na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz motylkowym i korespondencyjny wyścig na punkty z Alicją Tchórz i Aleksandrą Urbańczyk-Olejarczyk. Natomiast zawodnika AZS AWF Katowice czeka starcie bezpośrednie starcie z Radosławem Kawęckim. Naszych mistrzów Europy czekają emocjonujące pojedynki na wszystkich trzech dystansach w zmaganiach grzbiecistów. Polewka dodatkowo pokaże się wśród sprinterów w stylu dowolnym.

Tchórz wraca do delfina

W najbliższy poniedziałek minąłby równo rok od ostatniego startu Alicji Tchórz w rywalizacji delfinistek na długim basenie (200 m stylem motylkowym podczas Polskiej Ligi Pływackiej). Rocznicy jednak nie będzie. W Opolu zawodniczka Juvenii Wrocław zaprezentuje się w sześciu konkurencjach, w tym na 100 m stylem motylkowym. Poprzedni występ kaliszanki na tym dystansie zakończył się dla niej niezwykle udanie. W czerwcu 2014 roku wywalczyła w Olsztynie złoty medal krajowego czempionatu, pokonując Mirelę Olczak i Paulinę Pedę. Tym razem jej nagroźniejszą rywalką będzie jednak Anna Dowgiert, która w swojej karierze była już w stanie notować wyniki poniżej jednej minuty. Wicemistrzynię Europy z Netanji będzie można zobaczyć w Opolu także w zmaganiach na 100 i 200 m stylem dowolnym oraz na 50, 100 i 200 m stylem grzbietowym.

Starcie żabkarzy - runda 2.

Rywalizacja żabkarzy o miejsce w olimpijskiej kadrze nabiera rozpędu. Pewność, że w Rio de Janeiro przynajmniej w wyścigu sztafetowym wystąpi jeden specjalista od stylu klasycznego, napędza krajową czołówkę. Przed niespełna miesiącem w Lublinie najlepiej spisywał się Dawid Szulich, notując dwa wyniki powyżej 800 pkt FINA - na 50 i 100 metrów. Po piętach deptali mu jednak pozostali, na czele z Bartłomiejem Roguskim, który zdołał nawet minimalnie wyprzedzić reprezentanta Delfina Legionowo na najdłuższym dystansie. Czas zatem na kolejną odsłonę walki o "pole position" przed mistrzostwami Polski. W Opolu z grona najlepszych zabraknie tylko Jacka Arentewicza, do gry wejdą natomiast bohaterowie marcowego juniorskiego czempionatu 17- i 18-latków na krótkim basenie, nieobecni podczas ostatnich zawodów Grand Prix bracia Kusto: Robert i Rafał.

Swim For A Dream

Inicjatywa, która była bliska zwycięstwa w naszym plebiscycie na Bohaterów 2015 roku, wraca ze zdwojoną siłą. W sobotę w Wodnej Nucie, tuż po uroczystym otwarciu imprezy (a więc około 16:55) zostanie wykonana fotografia, na której będą mogli pojawić się wszyscy pływacy startujący podczas Grand Prix Pucharu Polski. Uczestnicy wydarzenia będą mogli bardzo prostym gestem - pokazując dłońmi charakterystyczne dla akcji serce - wesprzeć fundację Adama Jerzykowskiego. Zapraszamy! CZYTAJ WIĘCEJ I DOŁĄCZ DO WYDARZENIA