Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 26.10

Szymon Gagatek 2017-10-26 13:49

Włoscy pływacy najlepsi w tegorocznym cyklu Pucharu Świata w pływaniu na wodach otwartych; pobyt Ruty Meilutyte w Australii spowodował przesunięcie premiery dokumentu o Litwince; Irlandczycy ogłosili skład kadry na mistrzostwa Europy; Fred Vergnoux może już wkrótce wrócić do ojczyzny - to skrót wydarzeń, które znajdziecie w naszym dzisiejszym przeglądzie.

Ariana Bridi i Rob Muffels wygrali ostatni wyścig na dystansie 10 km w ramach tegorocznego cyklu Pucharu Świata w pływaniu na wodach otwartych. Tuż za Włoszką na mecie w Hongkongu zameldowała się Ana Marcela Cunha z Brazylii, natomiast trzecia była Finnia Wunram z Niemiec. Z kolei Muffels minimalnie wyprzedził mistrza olimpijskiego Ferry'ego Weertmana z Holandii, a na najniższym stopniu podium stanął będący ostatnio w bardzo dobrej formie Brazylijczyk Allan do Carmo. Na 37. pozycji sklasyfikowany został jedyny Polak, Krzysztof Pielowski, który stracił do zwycięzcy niespełna pół minuty. Bridi swoim triumfem przypieczętowała sukces w klasyfikacji generalnej. Wśród mężczyzn najwięcej punktów w 2017 roku zgromadził natomiast jej rodak, Simone Ruffini, który w Hongkongu był 7. 

KLASYFIKACJA GENERALNA CYKLU

====================

Rozpoczęte dziś mistrzostwa Australii na krótkim basenie to okazja do sprawdzenia formy dla wielu zawodników z Antypodów, ale także gwiazd z innych krajów, trenujących aktualnie na południowej półkuli. Na listach zgłoszeń można znaleźć takie postaci jak Dayia Seto czy Ruta Meilutyte. Japończyk i Litwinka już od jakiegoś czasu trenują w Gold Coast wspólnie z Emmą McKeon i wieloma innymi czołowymi australijskimi pływakami. Meiluyte przebywa tam razem ze swoim szkoleniowcem Pauliusem Andrijauskasem, szykując się do startu na mistrzostwach Europy w Kopenhadze. W kraju bywa tak rzadko, że ze względu na jej ciągłe podróże zmieniona została data premiery długo zapowiadanego dokumentu pod tytułem "Ruta", opowiadającego między innymi o jej sensacyjnym triumfie na igrzyskach w Londynie. Film miał się pojawić w kinach pod koniec tego roku, ale wygląda na to, że widzowie będą mogli go obejrzeć dopiero w marcu. Poniżej znajdziecie jego zapowiedź.

====================

Dziesięcioosobowa reprezentacja Irlandii wystąpi na zbliżających się wielkimi krokami mistrzostwach Europy w pływaniu na krótkim basenie w Kopenhadze (13-17 grudnia). Do stolicy Danii uda się ośmioro mężczyzn, wśród których nie brakuje wicemistrza świata juniorów na 100 m stylem grzbietowym Conora Fergusona oraz sensacyjnego brązowego medalisty poprzedniego czempionatu Starego Kontynentu w Netanji na 50 m stylem klasycznym Alexandra Murphy'ego. Kadrę uzupełniają dwie kobiety: Danielle Hill i kolejna utalentowana pływaczka Mona McSharry. Siedemnastoletnia żabkarka już w ubiegłym tygodniu zaprezentowała dobrą dyspozycję, poprawiając rekordy swojego kraju na 50 i 100 m stylem klasycznym podczas zawodów Swim Cup w Amsterdamie.

Kadra Irlandii na ME w Kopenhadze:
Mężczyźni (8): Calum Bain, Conor Brines, Conor Ferguson, Darragh Greene, Brendan Hyland, Alexander Murphy, Nicholas Quinn, Jordan Sloan
Kobiety (2): Danielle Hill, Mona McSharry

====================

Jak informuje francuski "L'Equipe", w ostatnim czasie propozycję powrotu do ojczyzny miał otrzymać Fred Vergnoux. Główny trener hiszpańskiej kadry, pracujący na co dzień z Mireią Belmonte, miałby od stycznia rozpocząć pracę w Narodowym Instytucie Sportu (INSEP) w Font-Romeu. Po prawie trzydziestu latach posadę głównego szkoleniowca zwolnił tam Richard Martinez, który został dyrekrotem technicznym francuskiej federacji. Vergnoux wciąż nie podjął ostatecznej decyzji, ale zmiana miejsca pobytu wydaje się być w jego przypadku bardzo prawdopodobne. Nie wiadomo też czy za swoim trenerem podąży Belmonte, która póki co nie komentuje sprawy. Zaznaczyła jedynie, że całe zamieszanie nie ma nic wspólnego z sytuacją polityczną w Katalonii.