Polska

Już jutro BCT Gdynia Marathon 2013!

Paulina Olczyk 2013-08-22 11:17

Już jutro (piątek 23 sierpnia) BCT Gdynia Marathon 2013 – najbardziej ekstremalne zawody pływackie w Polsce

W najbliższy piątek oraz niedzielę (23 i 25 sierpnia) Gdynia stanie się światową stolicą pływania długodystansowego na wodach otwartych. Najpierw w ekstremalnym maratonie z Helu do Gdyni zmierzą się najbardziej utytułowani zawodnicy tej dyscypliny z całego świata, potem w wyścigu Open oraz sztafetach wzdłuż gdyńskiej plaży rywalizować będą polscy pływacy i amatorzy.

Cieszę, się że udało się wskrzesić piękną tradycję maratonów pływackich w Gdyni – powiedział Krzysztof Szymborski, prezes BCT. Mam nadzieję, że zmagania te będą świętem nie tylko dla pływaków i ich trenerów, ale także dla wszystkich mieszkańców miasta. Serdecznie zapraszam na plażę centralną do kibicowania zarówno maratończykom płynącym z Helu do Gdyni, jak i tym zawodnikom, którzy w niedzielę zmierzą się z krótszą trasą.

W piątek (23 sierpnia) w wyścigu na ekstremalnej, niemal dwudziestokilometrowej trasie Hel-Gdynia, podobnie jak w zeszłym roku, zmierzą się mistrzowie świata i olimpijczycy, spośród których większość stanowi obecnie czołówkę rankingu światowej federacji pływackiej FINA. Faworytami wśród mężczyzn są: Amerykanin Alexander Meyer, Niemiec Benjamin Konschak, a także Hiszpan Jose Luis Larrosa Chorro. Kibice będą też mieli okazję obserwować pasjonujący pojedynek między dwoma Amerykankami Christine Jennings, ubiegłoroczną zwyciężczynią BCT Gdynia Marathon i Emily Brunemann, uznaną za najlepszą pływaczkę roku w USA 2009 roku. Łączna pula nagród wynosi 28 000 $.

Tegoroczne zawody to już trzecia edycja imprezy, której sponsorem jest Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni. Ponieważ celem organizatorów jest popularyzacja pływania na wodach otwartych, zdecydowano się na poszerzenie formuły wydarzenia o wyścigi dla mniej utytułowanych zawodników. W niedzielę (25 sierpnia) zawodach wzdłuż Gdyńskiej plaży rywalizować będzie zatem około stu polskich zawodników oraz amatorów. Strefa Kibica, w której znajdować się będzie meta wszystkich wyścigów zlokalizowana będzie na plaży centralnej w Gdyni przy pirsie na wysokości Hotelu Nadmorskiego.

Patronami honorowymi imprezy są: Joanna Mucha – Minister Sportu i Turystyki RP, a także Wojciech Szczurek – Prezydent Gdyni oraz Mirosław Wądołowski – Burmistrz Helu. W 2013 roku BCT Gdynia Marathon dołączył do światowej klasy zawodów wspieranych przez World Open Water Swimming Association (WOWSA).

Patronami medialnymi wydarzenia są: Dziennik Bałtycki, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, plywanie.pl oraz Namiary na Morze i Handel.

Organizację maratonu wspierają: Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Helu, Polski Związek Pływacki, SJ Consulting, Radmor, Swissmed, Formoza RIB, Hotel Nadmorski oraz firma Arena.

Więcej informacji oraz lista startowa wyścigu Hel-Gdynia

www.bctgdyniamarathon.com

https://www.facebook.com/KochamPlywanieBCTGdyniaMarathon

Dagmara Łuczka Rzecznik prasowy BCT Gdynia Marathon

Tel. (+48) 795 501 440

dluczka@bct.gdynia.pl

***

BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy BCT - Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni to drugi co do wielkości i najstarszy terminal kontenerowy w Polsce. Od 2003 roku jest częścią filipińskiej grupy ICTSI, światowego operatora terminali kontenerowych. Jako spółka nierozerwalnie związana z Gdynią, BCT włącza się w organizację różnego rodzaju wydarzeń specjalnych, wykraczających poza podstawową działalność firmy. W 2010 roku BCT był współorganizatorem „Obywatelskiego Kontenera Kultury”, w którym zbierano podpisy dla „Paktu dla Kultury”. Od 2011 Bałtycki Terminal Kontenerowy jest sponsorem głównym i organizatorem BCT Gdynia Marathon.