Świat

NCAA: To może być nasz dzień!

Szymon Gagatek 2015-03-13 22:31

Dobre występy polskich pływaków w kwalifikacjach trzeciego dnia mistrzostw II Dywizji NCAA dają nadzieję na bardzo udaną sesję popołudniową w IUPUI Natatorium w Indianapolis! Z drugimi wynikami do dalszej rywalizacji awansowali Daniel Biś, Krzysztof Jankiewicz i Piotr Jachowicz, doczekaliśmy się też pierwszej Polki, która popłynie w finale konkurencji indywidualnej.

Pierwsi na pływalni w Indianapolis zaprezentowali się nasi dwaj reprezentanci w kwalifikacjach 500 jardów stylem dowolnym. Daniel Biś spisał się na tyle dobrze, że przegrał jedynie z Victorem Polyakovem, tracąc do Rosjanina dwadzieścia cztery setne sekundy (4:24.17 - 4:24.41). Sylwester Borowicz-Skoneczny zakończył zmagania na dwunastej lokacie (4:29.45) i wieczorem przyjdzie mu rywalizować w finale B.

Zawodnicy Lindenwood całkowicie zdominowali kwalifikacje na dystansie 100 jardów stylem grzbietowym. Najlepszy wynik zanotował Serghei Golban, który już rano poprawił rekord II Dywizji (46.77 s). Czas lepszy od dotychczasowego rekordu uzyskał również Krzysztof Jankiewicz, który wszedł do finału z drugiej lokaty (46.91 s)! Tuż za nim uplasował się natomiast Jakub Jończyk (47.41 s). Jedną dziesiątą sekundy do ósmego miejsca stracił natomiast Paweł Trenda (47.96 s). Jego wynik dał mu dziesiątą pozycję, co oznacza, że reprezentant Saint Leo będzie walczył w tej konkurencji w finale B.

Trzech Polaków wystąpi wieczorem również w finałach 100 jardów stylem klasycznym. Do pierwszej ósemki załapali się Piotr Jachowicz z Wayne State (53.27 s i drugie miejsce) oraz Kacper Pełczyński z Drury (54.08 s i siódma lokata). O dziewiątą pozycję powalczy w sesji finałowej Mateusz Pacholczyk, który rano był czternasty (54.75 s).

Rano Polki indywidualnie wystartowały jedynie na dystansie 100 jardów stylem klasycznym. W rywalizacji w tej konkurencji znakomicie poradziła sobie Ewa Dymarek, potwierdzając swoją wczorajszą świetną dyspozycję z wyścigów sztafetowych. Zawodniczka Lindenwood zajęła piąte miejsce (z czasem 1:02.82, który jest jej nowym rekordem życiowym) i jako pierwsza Polka na czempionacie w Indianapolis wystąpi indywidualnie w sesji popołudniowej. Sukces naszej pływaczki jest tym większy, że w finale A będzie jedyną pierwszoroczną zawodniczką. Blisko awansu do finału B była Zuzanna Chwadeczko z Drury, która zajęła ostatecznie osiemnastą pozycję (1:03.98), tracąc do ostatniego miejsca dającego kwalifikację jedynie sześć setnych sekundy. W wolniejszej serii rywalizacji sztafet pań na dystansie 4x200 jardów stylem dowolnym wystąpiła z kolei Kinga Lesińska. Polka popłynęła na drugiej zmianie w ekipie Lindenwood, która przed szybszą serią plasuje się na trzeciej lokacie. Początek finałów już o 23:00 polskiego czasu!

KOMPLET WYNIKÓW

TRANSMISJA