Świat

Litwini inaugurują walkę o igrzyska. Startują Polacy!

Szymon Gagatek 2019-03-01 10:45

Litwini jako pierwsi na świecie rozpoczynają walkę o igrzyska olimpijskie w Tokio! Dziś w Olicie zainaugurowane zostały dwudniowe mistrzostwa kraju na długim basenie. Do naszych sąsiadów ze wschodu udało się wielu polskich pływaków, na czele z sześcioosobową grupą, która ostatni tydzień spędziła na reprezentacyjnym zgrupowaniu w Lublinie, trenując pod okiem Roberta Brusa.

W Olicie wystąpią między innymi Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz i Alicja Tchórz z Juvenii Wrocław oraz Anna Dowgiert, Michał Chudy i Kacper Majchrzak z Warty Poznań. Dla całej szóstki będzie to krótka odskocznia od obozu kadry w Lublinie, który potrwa do końca przyszłego tygodnia. Tchórz - triumfatorka zeszłotygodniowych zawodów Grand Prix w Kozienicach - zglosiła się do startu w aż pięciu konkurencjach: wszystkich w stylu grzbietowym, 50 m stylem dowolnym i 200 m stylem zmiennym. Dominika Sztandera zaprezentuje się oczywiście na 50 i 100 m stylem klasycznym, a dodatkowo także na 50 m stylem dowolnym. Natomiast Fiedkiewicz i Dowigert w planie mają starty na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz 50 i 100 m stylem motylkowym.

Z kolei Michał Chudy i Kacper Majchrzak spróbują swoich sił na 100 m stylem dowolnym oraz 50 i 100 m stylem motylkowym. Dodatkowo Majchrzak sprawdzi się w sobotę na dystansie 200 m stylem dowolnym. W swojej koronnej konkurencji będzie miał okazję rywalizować między innymi ze znakomitym reprezentantem gospodarzy Danasem Rapsysem, który ubiegły rok zakończył z dwoma medalami mistrzostw świata na krótkim basenie (złoto na 400 m i srebro na 200 m stylem dowolnym).

Na starcie nie znajdziemy Ruty Meilutyte, ale innych gwiazd litewskiego pływania nie zabraknie. Do rywalizacji zgłosili się chociażby mistrz świata z Windsoru na 100 m stylem dowolnym Simonas Bilis i złoty medalista juniorskiego czempionatu globu w 2015 roku na 50 m stylem klasycznym Andrius Sidlauskas. Występ w Olicie będzie dla nich szansą na wypełnienie minimum na mistrzostwa świata w Gwangju, ale także na igrzyska w 2020 roku. Według kalendarza Międzynarodowej Federacji Pływackiej mistrzostwa Litwy inaugurują światowe zmagania o olimpijskie przepustki. W pierwszy weekend marca kwalifikację do Tokio będzie można uzyskać jeszcze na mistrzostwach Regionu Flamandzkiego w Antwerpii. 

W Olicie pojawili się też przedstawiciele aż sześciu polskich klubów: Jedności Przyszowice, Viktorii Racibórz, MMKS Kędzierzyn Koźle, Hobby Sport Kietrz, Manty Kochłowice Ruda Śląska oraz Juniora Kluczbork. Na liście startowej znalazła się między innymi wicemistrzyni naszego kraju na 200 m stylem klasycznym Beata Maruszczyk.

Piątkowy blok popołudniowy rozpocznie się o 16:10, a jutrzejsza sesja eliminacyjna o 8:00 polskiego czasu. Sobotnie zmagania o medale zaplanowano natomiast od godziny 15:10.

TRANSMISJA

WYNIKI