Stambuł czeka

Szymon Gagatek 2012-12-11 22:19

Już jutro rozpoczną się w Stambule Mistrzostwa Świata w pływaniu na krótkim basenie (25 m). Do Turcji przyjechało wielu znakomitych zawodników z światowej czołówki. Na miejsce dotarła również nasza trzynastoosobowa ekipa.

Mistrzostwa będą też niestety stały pod znakiem absencji wielu zawodników. Missy Franklin zajęła się studiowaniem na Uniwersytecie, Mireia Belmonte Garcia (która dwa lata temu w Dubaju zdobyła trzy złote medale) ma problemy w swoim klubie, Francuzi postawili na Mistrzostwa Europy, których byli gospodarzami i nie wystawią w Stambule nawet jednej sztafety (!). Do Turcji nie pofatygowali się też czołowi pływacy z Australii, ze startu zrezygnowali Roland Schoeman i Cameron van der Burgh z Republiki Południowej Afryki. Choć lista nieobecności w roku olimpijskim jest długa – nie oznacza to, że Mistrzostwa Świata będą słabo obsadzone.

Pięć dni wielkich emocji, rekordów i niezapomnianych wyścigów – tak chcielibyśmy wspominać tureckie zawody. Największe gwiazdy? Bez wątpienia Amerykanin Ryan Lochte, ale także zwycięzcy tegorocznego cyklu Pucharu Świata, a więc Węgierka Katinka Hosszu i Kenneth To z Australii. Niemcy przysłali do Turcji mocną ekipę, z Brittą Steffen i Paulem Biedermanem na czele. Na niezłe występy mogą też liczyć Trójkolorowi, bo choć nieliczna i bez wielu gwiazd, to wciąż kadra, w której pływają tacy zawodnicy jak Frederick Bousquet, czy Florent Manaudou.

W jutrzejszych kwalifikacjach wystartuje ósemka naszych reprezentantów. Największe nadzieje na dobry wynik możemy wiązać przede wszystkim z Konradem Czerniakiem. Im bliżej było do światowego czempionatu, tym lepszą prezentował formę i miejmy nadzieję, że jutro – na 100 m stylem motylkowym, gdzie Polak ma drugi czas zgłoszenia – zaliczy udany start. Rano do wody wskoczy również Mistrz Europy na 200 m stylem grzbietowym sprzed kilkunastu dni – Radosław Kawęcki. Polak wystartuje na dystansie o połowę krótszym (czwarty czas zgłoszenia), gdzie zdecydowanym faworytem będzie Rosjanin, Stanislav Donets, dominujący w tej konkurencji w czasie Pucharu Świata. Początek sesji kwalifikacyjnej o 9:00! Trzymamy kciuki za wszystkich naszych pływaków!

Starty Polaków w jutrzejszych kwalifikacjach:
200 m stylem dowolnym (M) - Filip Zaborowski (seria 7/10, tor 1)
100 m stylem grzbietowym (M) - Tomasz Polewka (seria 5/7, tor 0), Radosław Kawęcki (seria 7/7, tor 5)
100 m stylem grzbietowym (K) – Agata Magner (seria 3/7, tor 4), Alicja Tchórz (seria 7/7, tor 0)
100 m stylem motylkowym (M) – Konrad Czerniak (seria 9/10, tor 4), Michał Poprawa (seria 10/10, tor 8)
400 m stylem zmiennym (K) – Karolina Szczepaniak (seria 3/3, tor 2)