Polska

MP 15-latków: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2017-03-02 20:32

Już w piątek trybuny w Ostrowcu Świętokrzyskim ponownie ożyją! W Rawszczyźnie startują bowiem zimowe mistrzostwa Polski 15-latków. Czołówka rocznika 2002 zaczyna się krystalizować, a faworytów wskazać coraz łatwiej - przynajmniej teoretycznie. Sprawdziliśmy więc, na co w czasie najbliższych dni warto zwrócić szczególną uwagę. 

Kolejny rekord frekwencji

Podobnie jak na mistrzostwach Polski 14-latków, tak i w Ostrowcu Świętokrzyskim, szykuje się rekordowo obsadzona impreza. Liczba osób zgłoszonych do startu już od 2012 roku stale rośnie i jeżeli tendencja ta zostanie utrzymana, to za rok możemy doczekać się przekroczenia bariery 600 zawodników walczących o medale i życiówki na czempionacie 15-latków. Trzydniowe zmagania najlepszych juniorów w naszym kraju cieszą się zatem coraz większym zainteresowaniem, co może nas tylko radować!

Liczba zawodników zgłoszonych do startu na MP 15-latków w ostatnich latach
201720162015201420132012201120102009
592571527471423396366411374


Bohaterka Aquasfery

Wyścig finałowy na 200 m stylem motylkowym kobiet podczas grudniowych mistrzostw Polski seniorów w Olsztynie niósł za sobą wiele zaskakujących rozstrzygnięć. Fantastycznie spisała się w nim Zuzanna Trambowicz. Zawodniczka SP-63 Bydgoszcz zdobyła srebrny medal i poprawiła najlepszy czas w historii naszego kraju wśród 14-latek. Była jedyną pływaczką urodzoną w 2002 roku, która w Aquasferze stanęła na podium. Teraz czekają ją nowe wyzwania. W Ostrowcu Świętokrzyskim wystartuje tylko dwukrotnie, na 100 i 200 metrów delfinem. W obu tych konkurencjach spróbuje zapewne podkreślić swoją dominację w zmaganiach z rówieśniczkami i zbliżyć się do wyśrubowanych rekordów Polski. Na jej koronnym dystansie poprzeczka będzie stać w tym roku bardzo wysoko - do pobicia jest znakomity wynik Mireli Olczak z 2008 roku (2:10.98). 

Patent na zwycięstwo

W ubiegłym roku na krajowym czempionacie 14-latków - zarówno w lecie, jak i w zimie - w klasyfikacji medalowej najlepsi byli pływacy G-8 Bielany Warszawa. Reprezentanci stołecznego klubu w Ostrowcu Świętokrzyskim na pewno pokuszą się o podtrzymanie tej serii. Na zawody udała się aż 17-osobowa ekipa z Bielan (liczniejsze drużyny wstawią tylko gospodarze, Victoria Racibórz i Unia Oświęcim), na czele z Filipem Orliczem, który ma już na koncie niebagatelną liczbę dwunastu złotych medali rocznikowych mistrzostw Polski oraz Nikolą Jabłonowską - najlepszą w swoim roczniku na długim basenie na dystansie 100 m stylem dowolnym. To właśnie od tej dwójki w dużej mierze będzie zależeć powodzenie planu powtórzenia sukcesów z Olsztyna.

Orlicz celuje w "piątkę"

Filip Orlicz na krótkim basenie w Rawszczyźnie stanie do walki o zwycięstwa na wszystkich pięciu dystansach w stylu dowolnym: od 50 do 1500 metrów. Spróbuje więc skopiować swój lipcowy wyczyn z Aquasfery, kiedy to na mistrzostwach Polski 14-latków na 50-metrowej pływalni w rewelacyjnym stylu zgarnął w tych konkurencjach komplet złotych medali. Nie da się wykluczyć, że teraz będzie podobnie. Najlepszym czasem zgłoszenia nie legitymuje się jedynie na 1500 metrów. Bardziej wartościowy rekord życiowy ma bowiem Tomasz Jackowski ze Śląska Wrocław. Czy zawodnik z Dolnego Śląska będzie w stanie nawiązać wyrównaną walkę z reprezentantem G-8 Bielany Warszawa? Odpowiedź poznamy dopiero na zakończenie niedzielnej sesji finałowej.

Najbardziej wyrównany wyścig?

Wygląda na to, że wiele konkurencji w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie miało swoich dominatorów. Warto więc przyjrzeć się bliżej także tym wyścigom, w których walka o medale może być najbardziej zacięta. Interesująco zapowiada się między innymi rywalizacja chłopców o miejsca na podium na dystansie 100 m stylem motylkowym. Pierwszą czwórkę na liście zgłoszonych zawodników dzieli zaledwie czterdzieści jeden setnych sekundy. Najlepszym rekordem życiowym legitymuje się Nikodem Sobek z Olimpijczyka Lublin (59.01), ale tuż za nim są Jarosław Kryś z MKP Szczecin (59.01), Mikołaj Kozieł z Unii Oświęcim (59.10) i Adrian Jaśkiewicz z Muszelki Warszawa (59.41). Rozstrzygnięcia w tej konkurencji zapadną już jutro, warto więc wpaść po południu do Rawszczyzny lub zerknąć na transmisję na naszym portalu!