Świat

Dzień w Rio - 6.08

Szymon Gagatek 2016-08-06 17:20

To już dziś! Przed nami początek olimpijskiej rywalizacji, wyczekiwanej przez wszystkie osoby związane z pływaniem na całym świecie przez długie cztery lata. Bez wątpienia od samego początku igrzysk będziemy świadkami świetnych wyników, rekordów i niespodzianek. Miejmy nadzieję, że również w wykonaniu najliczniejszej w historii reprezentacji Biało-czerwonych.

W sobotnie popołudnie zobaczymy siedmioro reprezentantów Polski: trzech panów, z których każdy zaliczy olimpijski debiut oraz cztery panie. Jako pierwszy do wody wskoczy Filip Zaborowski, a chwilę po nim zaprezentuje się Wojciech Wojdak - obaj na dystansie 400 m stylem dowolnym. Zawodnik Unii Oświęcim będzie miał okazję skonfrontować swoje siły z takimi zawodnikami jak Sun Yang, Connor Jaeger czy Ryan Cochrane. Po 20:00 polskiego czasu w zmaganiach żabkarzy na 100 metrów swoich sił spróbuje z kolei Marcin Stolarski. Pływaka Żoliborza Warszawa czeka rywalizacja w jednej serii między innymi z Amerykanami: Kevinem Cordesem i Cody'm Millerem.

Na zakończenie eliminacji po raz pierwszy w olimpijskiej historii zobaczymy na starcie polską sztafetę 4x100 m stylem dowolnym pań. Biało-czerwone wystąpią w dokładnie takim samym ustawieniu, w jakim podczas mistrzostw świata w Kazaniu ustanawiały rekord Polski (3:40.89) i zdobywały kwalifikację na igrzyska. Wyścig rozpocznie Katarzyna Wilk, zmieni ją Alicja Tchórz, na trzeciej zmianie wystartuje Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (która doczeka się tym samym swojego wymarzonego debiutu na najważniejszej imprezie czterolecia), a finiszować będzie Anna Dowgiert. O awans do ósemki łatwo nie będzie, ale nasze reprezentantki na pewno nie poddadzą się bez walki.

sesja eliminacyjna (18:00)
18:48 - 400 m stylem dowolnym mężczyzn
   Filip Zaborowski (seria 5/7; tor 2.)
   Wojciech Wojdak (seria 6/7; tor 1.)

20:04 – 100 m stylem klasycznym mężczyzn
   Marcin Stolarski (seria 4/6; tor 1.)

20:24 – 4x100 m stylem dowolnym kobiet
   Polska (seria 2/2; tor 1.)

sesja finałowa (3:00)
3:30 - 400 m stylem dowolnym mężczyzn – FINAŁ
   ew. Wojciech Wojdak, Filip Zaborowski

4:08 – 100 m stylem klasycznym mężczyzn – półfinały
   ew. Marcin Stolarski

4:24 – 4x100 m stylem dowolnym kobiet – FINAŁ
   ew. Polska

Dziś na pływalni olimpijskiej zostaną rozdane cztery komplety medali. Na dystansie 400 m stylem zmiennym mężczyzn zdecydowanym faworytem będzie Kosuke Hagino. Wydaje się, że Japończykowi zagrozić może jedynie jego rodak, dwudziestodwuletni Dayia Seto, który został w ubiegłym roku mistrzem świata. Trzeba jednak pamiętać, że w Kazaniu zabrakło kontuzjowanego Hagino. Wśród pań złoto w tej konkurencji jest zarezerwowane dla Katinki Hosszu. Żelazna Dama zapewne już w eliminacjach pokusi się o niesamowity wynik w granicach rekordu świata i rozpocznie marsz po swój pierwszy medal igrzysk z najcenniejszego kruszcu w karierze.

Na 400 m stylem dowolnym mężczyzn możemy się spodziewać ciekawego starcia Sun Yanga i Mackenzie'ego Hortona. Już kilka dni temu na jednym z treningów na obiekcie olimpijskim doszło do ich pierwszej małej konfrontacji (Chińczyk miał - ponoć złośliwie - opluskać Australijczyka). Sprawa została rozdmuchana przez australijskie media do rangi wielkiej afery, co tylko pokazuje, jak olbrzymie napięcie towarzyszy na Antypodach oczekiwaniom na start następcy Granta Hacketta. Australijczycy wielkie nadzieje wiążą też z ostatnim dzisiejszym finałem. Na papierze ich żeńska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym, z siostrami Campbell na czele, prezentuje się zdecydowanie najmocniej i powinna pokusić się o obronę tytułu, a więc o coś, co do tej pory w historii tej konkurencji udawało się tylko Amerykankom.

W sobotę rozpocznie się też walka o medale na 100 m stylem motylkowym pań i na tym samym dystansie stylem klasycznym mężczyzn. Wśród kobiet problemów ze zwycięstwem nie powinna mieć teoretycznie Sarah Sjoestroem. Szwedzka rekordzistka świata jest w tej konkurencji obecnie najlepszą pływaczką globu i trudno sobie wyobrazić, by Kelsi Worrell, Dana Vollmer czy Jeanette Ottesen mogły jej zaszkodzić. Jednego faworyta mają też zmagania żabkarzy. To oczywiście debiutujący na igrzyskach Anglik, Adam Peaty.

Sobotnie konkurencje w eliminacjach:
18:00 - 400 m stylem zmiennym mężczyzn
18:28 - 100 m stylem motylkowym kobiet
18:48 - 400 m stylem dowolnym mężczyzn
19:32 - 400 m stylem zmiennym kobiet
20:04 - 100 m stylem klasycznym mężczyzn
20:24 - 4x100 m stylem dowolnym kobiet