Świat

NCAA: Rzadkowski sprintem w Indianapolis!

Szymon Gagatek 2015-12-10 11:50

Po ubiegłotygodniowych zmaganiach na pływalniach w Stanach Zjednoczonych mamy już trzech Polaków, którzy wypełnili indywidualne minima, gwarantujące udział w marcowych mistrzostwach NCAA. W pierwszej dywizji tej sztuki dokonał Jan Świtkowski, natomiast w drugiej do Daniela Bisia dołączył Daniel Rzadkowski, który zaliczył bardzo dobry start na zawodach Hawkeye Invitational. 

Hawkeye Invitational | KOMPLET WYNIKÓW
*Zuzanna Chwadeczko (Uniwersytet Drury)
*Sylwia Ciesielska (Uniwersytet Drury)
*Daniel Rzadkowski (Uniwersytet Drury)
*Jerzy Twarowski (Uniwersytet Iowa)

Rzadkowski start w ligowym czempionacie, który odbędzie się w pierwszej połowie marca w Indianapolis, zapewnił sobie już w kwalifikacjach na 50 jardów stylem dowolnym. Dwie długości basenu po raz czwarty w życiu pokonał w czasie poniżej 20 sekund, uzyskując rezultat 19.91 s, lepszy o jedną setną sekundy od minimum A na mistrzostwa II Dywizji. W finale szybciej od niego popłynął jedynie Kyle Rebrock z Uniwersytetu Denver. Nasz reprezentant kończył też wysoko rywalizację na 100 i 200 jardów stylem dowolnym, plasując się na trzecich miejscach. Jego wynik z dystansu 100 jardów (44.05 s) to w tym momencie najlepszy czas sezonu na całym drugim szczeblu akademickich rozgrywek.

Na obiekcie Uniwersytetu Iowa nie mogło zabraknąć również reprezentanta gospodarzy, Jerzego Twarowskiego. Nasz delfinista okazał się bezbłędny na 100 i 200 jardów stylem motylkowym, pozostawiając wszystkich rywali za swoimi plecami. W pierwszej z tych konkurencji zabrakło mu zaledwie dwudziestu siedmiu setnych sekundy do należącego do niego rekordu szkoły. Oprócz tego Twarowski indywidualnie zajął szesnastą pozycję na 50 jardów stylem dowolnym, a wraz z kolegami zwyciężył w rywalizacji sztafet 4x50 i 4x100 jardów stylem motylkowym.

W rywalizacji kobiet zaprezentowały się dwie polskie zawodniczki reprezentujące Uniwersytet Drury. Zuzanna Chwadeczko indywidualnie najlepiej spisała się na 100 jardów stylem klasycznym, natomiast Sylwia Ciesielska na tym samym dystansie stylem motylkowym. Obie zostały w tych konkurencjach sklasyfikowane na piątych lokatach.

Wooster Invitational | KOMPLET WYNIKÓW
*Marta Jankowska (Malone University)
*Maciej Skrzypczak (Gannon University)

Marta Jankowska kontynuuje passę zwycięstw w barwach Uniwersytetu Malone. W trakcie zawodów Wooster Invitational Polka zdołała poprawić aż trzy rekordy swojej szkoły: na 100 i 200 jardów stylem motylkowym (56.61 i 2:04.19) oraz 200 jardów stylem zmiennym (2:06.63), wypełniając w każdym przypadku minimum B na mistrzostwa II Dywizji NCAA. We wszystkich tych konkurencjach rywalizację w Wooster kończyła na pierwszym miejscu. Z kolei Maciej Skrzypczak najlepiej spisał się na 200 jardów stylem grzbietowym, finiszując w wyścigu finałowym na siódmej pozycji.

Wingate Fall Frenzy | KOMPLET WYNIKÓW
*Rafał Baran (Catawba College)
*Dominik Brus (Catawba College)

Podczas zawodów Wingate Fall Frenzy bliski poprawienia własnego rekordu Catawba College na 200 jardów stylem grzbietowym był Dominik Brus. Nasz zawodnik uzyskał czas 1:49.52 i do życiówki zabrakło mu jedynie szesnastu setnych sekundy. Ostatecznie zajął w tej konkurencji trzecią lokatę. Wcześniej był też między innymi piąty na o połowę krótszym dystansie. Rafał Baran najwyżej sklasyfikowany został na dziewiątej lokacie, dzięki zwycięstwu w finale B na 200 jardów stylem motylkowym.