Świat

NCAA: Lindenwood wygrywa w Cleveland, rekordy Polaków

Szymon Gagatek 2014-12-17 17:52

Uniwersytet Lindenwood, z czterema Polakami w składzie, wygrał trzydniowe zawody Delta State Christmas Invitational, które odbyły się w Cleveland. W trakcie zmagań do grona naszych reprezentantów mających już zapewniony udział na mistrzostwach II Dywizji NCAA dołączyli Jakub Jończyk i Sylwester Borowicz-Skoneczny, którzy wypełnili minimum A odpowiednio na 100 jardów stylem grzbietowym i 500 jardów stylem dowolnym!

Delta State Christmas Invitational | WYNIKI
*Sylwester Borowicz-Skoneczny (Lindenwood University)
*Jakub Jończyk (Lindenwood University)
*Mateusz Pacholczyk (Lindenwood University)
*Michał Szczukowski (Lindenwood University)

Jończyk na dystansie 100 jardów stylem grzbietowym spisał się rewelacyjnie. Uzyskał czas 47.28 s, gorszy o zaledwie dwadzieścia dziewięć setnych sekundy od rekordu II Dywizji NCAA! Poprawił rekord swojej Uniwersytetu Lindenwood i spokojnie zapewnił sobie udział w mistrzostwach ligi. Jest to jak na razie trzeci wynik w tej konkurencji w całym sezonie na drugim szczeblu akademickich rozgrywek. Polak bardzo dobrze poradził sobie również w rywalizacji sprinterów, zajmując drugie miejsce na 50 jardów stylem dowolnym (20.08 s). Do tego zanotował najlepszy czas kwalifikacji na 200 jardów stylem dowolnym (1:37.26 - nowy rekord uczelni) i szósty wynik porannej sesji na dystansie o połowę krótszym (47.02 s). W wyścigach finałowych jednak nie popłynął, skupiając się na rywalizacji sztafetowej (zawodnicy Lindenwood wygrali cztery konkurencje: 4x100 jardów stylem zmiennym oraz wszystkie w stylu dowolnym, zajmując też drugie miejsce na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym).

Aż trzy indywidualne konkurencje wygrał Sylwester Borowicz-Skoneczny, który nie miał sobie równych na trzech dystansach: 500, 1000 i 1650 jardów stylem dowolnym, dodatkowo na najkrótszym z nich już w kwalifikacjach uzyskując wynik lepszy od minimum A na mistrzostwa II Dywizji NCAA i od rekordu Lwów (4:24.67). Z kolei w rywalizacji na najdłuższym dystansie ustanowił swój nowy rekord życiowy (15:28.19).

W stylu klasycznym dominował Mateusz Pacholczyk, w obu konkurencjach minimalnie poprawiając swoje życiówki, będące jednocześnie najlepszymi wynikami w historii Lindenwood. Na 100 jardów zwyciężył z czasem 54.18 s, a dwukrotnie dłuższy dystans pokonał w 1:58.28. Do tego zajął wysokie, trzecie miejsce na 200 jardów stylem zmiennym (1:51.10) i uzyskał czwarty wynik kwalifikacji na 400 jardów stylem zmiennym (4:01.23).

Coraz szybciej pływa również Michał Szczukowski. Zawodnik z Olsztyna poprawił wszystkie swoje dotychczasowe rekordy życiowe: na 50, 100 i 200 jardów stylem dowolnym. Na dwóch dłuższych dystansach zajmował drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a na 50 jardów stylem dowolnym był trzeci, ale (podobnie jak na 100 jardów) wypełnił minimum B na ligowy czempionat. Dodatkowo zaliczył bardzo udane występy sztafetowe, dwukrotnie dystans 50 jardów stylem dowolnym pokonując na ostatniej zmianie w czasie poniżej dwudziestu sekund (19.92 s i 19.77 s)!