Polska

Grand Prix w Łodzi: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2016-11-04 19:49

Sezon zimowy zaczyna nabierać rozpędu, wielkimi krokami zbliżają się chociażby kwalifikacje na mistrzostwa świata. Czas zatem na kolejny sprawdzian formy krajowej czołówki. Najlepsi polscy pływacy w najbliższy weekend spotkają się w Łodzi na zawodach z cyklu Grand Prix. Tradycyjnie sprawdziliśmy zatem, na co tym razem warto zwrócić szczególną uwagę.

Wielkie powroty

Zmagania w Łodzi będą bez wątpienia wyjątkowe z wielu względów. Jednym z nich jest fakt, że do grona startujących dołączą dwie gwiazdy naszego pływania, których w Grand Prix nie można było oglądać już od bardzo dawna: Konrad Czerniak i Katarzyna Baranowska. Czerniak po raz ostatni wystąpił w najbardziej prestiżowym cyklu pływackich zawodów w Polsce w lutym 2010 roku. Teraz zaprezentuje się po raz pierwszy po powrocie do kraju ze słonecznej Hiszpanii i spróbuje swoich sił w tradycyjnym dla siebie programie (50 i 100 m stylem dowolnym oraz 50 i 100 m stylem motylkowym). Będzie też reprezentował nowe barwy - AZS UMCS Lublin. Z kolei Katarzyna Baranowska, która w ostatnich ośmiu latach w Grand Prix wystartowała tylko raz (w 2012 roku) ma w planach rywalizację na 50, 100 i 200 m stylem grzbietowym. 

Rozochocona Urbańczyk

Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk wraca do rodzinnej Łodzi, by odnieść kolejny triumf w zawodach Grand Prix. Tym razem w jej planach jest jednak dużo większa od tradycyjnej liczba startów. Podopieczną Bartosza Olejarczyka powinniśmy zobaczyć w basenie aż dziewięciokrotnie! Po udanym starcie w Krakowie na 100 m stylem motylkowym (rekord życiowy: 58.68) Urbańczyk ponownie spróbuje swoich sił w tej konkurencji, a nie powinno jej także zabraknąć na nietypowych dla niej dystansach 100 m stylem grzbietowym i klasycznym, w których zapewne pokusi się o kolejne życiówki. Pod nieobecność Alicji Tchórz trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek miał zagrozić jej w walce o pierwsze miejsce w klasyfikacji punktowej. 

Majchrzak pójdzie za ciosem?

Kacper Majchrzak długo musiał czekać na pierwsze w swojej karierze zwycięstwo w zawodach z cyklu Grand Prix. W końcu wywalczył go sobie w efektowny sposób na pływalni Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i po dwóch tygodniach do rywalizacji przy ul. Styrskiej przystąpi już w roli zdecydowanego faworyta. Jego szanse na kolejny triumf zwiększa fakt, że w stawce zabraknie najgroźniejszych rywali: Wojciecha Wojdaka i Radosława Kawęckiego. Pozostaje jednak pytanie czy tym razem planów nie pokrzyżuje mu Konrad Czerniak. Obaj będą mogli zmierzyć się ze sobą w bezpośredniej walce aż czterokrotnie, a podopieczny Michała Szymańskiego dodatkowo stanie przed szansą nadrobienia punktów nad swoim konkurentem na 200 i 400 m stylem dowolnym, 100 m stylem zmiennym oraz 200 m stylem motylkowym. Na najdłuższym dystansie wśród delfinistów Majchrzak zaprezentuje się dopiero po raz czwarty w swoim życiu.

Dziewczyny z łódzkiego

Województwo łódzkie może się w tym momencie pochwalić wieloma pływakami ze ścisłej krajowej czołówki. Wśród nich wyróżniają się chociażby Paulina Piechota i Milena Karpisz. Pabianiczanka, reprezentująca na co dzień UKS 190 Łódź, a także zawodniczka Piątki Konstantynów Łódzki w sobotę i niedzielę powinny toczyć ze sobą bardzo ciekawe pojedynki na średnich i długich dystansach. Do ich konfrontacji dojdzie na 200, 400 i 800 m stylem dowolnym. Dwa tygodnie temu w Krakowie we wszystkich tych konkurencjach lepsza była Piechota. Czy tym razem będzie podobnie i podopieczna Marcina Młynarczyka ponownie okaże się lepsza od rekrodzistki kraju na najdłuższym olimpiskim dystansie?

Dodatkowe nagrody

W trakcie najbliższego weekendu pływacy powalczą nie tylko o gratyfikacje finansowe, ale także o inne bonusy. Firma KEENO przygotowała specjalne nagrody rzeczowe dla najlepszych podczas łódzkiej edycji Grand Prix. Dwójce zawodników, którzy podczas zmagań uzyskają najbardziej wartościowy wyniki (według rankingu FINA) zostaną wręczone dwie taśmy KEENO PRO do treningu funkcjonalnego. Z kolei pływacy z najlepszym rezultatem w każdym z trzech bloków otrzymają sześć wałków do automasażu KEENO ROLLO. Do tego na zwyciezców każdej z konkurencji czeka 10% rabatu na zakup sprzętu marki KEENO.