Świat

NCAA: Arentewicz najszybszym polskim żabkarzem na jardach

Szymon Gagatek 2019-03-05 11:40

Jacek Arentewicz obronił tytuły mistrza American Athletic Conference na 100 i 200 jardów stylem klasycznym, uzyskując przy okazji bardzo wartościowe rezultaty. W finale na krótszym z tych dystansów zanotował najlepszy czas w historii polskiego pływania na jardach, a swoją postawą pomógł też drużynie East Carolina University sięgnąć po wicemistrzostwo konferencji.

Do tej pory Arentewicza mogliśmy kojarzyć przede wszystkim ze świetnymi wynikami na najdłuższym żabkarskim dystansie. W IUPUI Natatorium pokazał jednak, że również na 100 jardów drzemie w nim duży potencjał. W finale tej konkurencji popłynął wyśmienicie. Uzyskał czas 52.64 i zwyciężył, wyprzedzając Dominica Pollinga o trzydzieści cztery setne sekundy. Poprawił nie tylko własną życiówkę, ale także rekord swojej szkoły i mistrzostw AAC. Dodatkowo odebrał Piotrowi Jachowiczowi najlepsze osiągnięcie w historii startów Polaków na pływalniach jardowych. Problemów z zajęciem 1. miejsca nie miał na 200 jardów stylem klasycznym. Wynik 1:54.74 pozwolił mu dopłynąć do mety wyraźnie przed resztą stawki. Kolejne zwycięstwa dopisał w sztafetach 4x50 i 4x100 jardów stylem zmiennym.

Arentewicz w ubiegłym roku miał wielkiego pecha. Na kilka dni przed rozpoczęciem mistrzostw NCAA musiał zostać skreślony z listy startujących, ponieważ czas, który rzutem na taśmę dał mu kwalifikację na 200 jardów stylem klasycznym (z zawodów ostatniej szansy organizowanych przez Liberty University) nie mógł zostać uznany przez władze ligi. Wszystko ze względu na to, że na zawodach wystartowała tylko jedna męska drużyna, a zgodnie z przepisami NCAA, by ogłosić wynik za oficjalny, potrzeba przynajmniej dwóch ekip tej samej płci. Okazja do debiutu w ligowym czempionacie przepadła. Tym razem Polakowi do wywalczenia przepustki na 100 jardów stylem klasycznym może zabraknąć ułamka sekundy. W tym momencie jest on na 31. miejscu w rankingu tej konkurencji, a z reguły na zaproszenia mogą jeszcze liczyć zawodnicy z maksymalnie 28.-30. lokaty. 

W mistrzostwach AAC wystartował również Szymon Golczyk. Pływak Southern Methodist University finiszował 4. na 100 jardów stylem motylkowym (47.78), 9. na dwukrotnie dłuższym dystansie i 16. na 50 jardów stylem dowolnym. Ostatnią z tych konkurencji zakończył z nowym rekordem życiowym: 21.08. Dodatkowo, w sztafecie 4x50 jardów stylem zmiennym był 2., a wraz z kolegami z drużyny na 4x100 jardów stylem zmiennym został sklasyfikowany na 3. pozycji. 

American Athletic Conference Championships
*Jacek Arentewicz (East Carolina University)
*Szymon Golczyk (Southern Methodist University)
KOMPLET WYNIKÓW

Już po raz szósty z rzędu mistrzostwo Mid-American Conference kobiet trafiło do Uniwersytetu Akron. Jedną z ważnych postaci zespołu Zips była Paulina Nogaj. Radomianka wraz z koleżankami triumfowała w wyścigach sztafetowych 4x200 jardów stylem dowolnym i 4x100 jardów stylem zmiennym (w obu przypadkach poprawiając rekordy konferencji), a indywidualnie również plasowała się w ścisłej czołówce. Na dystansach 100 i 200 jardów stylem motylkowym wywalczyła 2. lokaty (52.34 i 1:58.10), natomiast na 200 jardów stylem zmiennym była 4., ustanawiając życiówkę (1:59.32). Dla naszej zawodniczki najważniejszy był start na 100 jardów delfinem. To właśnie w tej konkurencji chciała wywalczyć kwalifikację na mistrzostwa NCAA. Jej rezultat w ubiegłym roku dałby przepustkę do występu w ligowym czempionacie, jednak tym razem może być o to trudniej. Nogaj plasuje się obecnie na 39. miejscu w I Dywizji, ex aequo z trzema innymi pływaczkami i wszystko wskazuje na to, że - podobnie jak w przypadku Arentewicza, do otrzymania indywidualnego zaproszenia zabraknie jej zaledwie kilku setnych sekundy.

Mid-American Conference Championships
*Paulina Nogaj (Akron)
KOMPLET WYNIKÓW

W mistrzostwach konferencji Big Ten w Iowa City wystartowało trzech Biało-czerwonych. Indywidualnie najlepszą lokatę zanotował Mateusz Arndt. Reprezentant Uniwersytetu Iowa na dystansie 500 jardów stylem dowolnym awansował do finału B, w którym poprawił rekord życiowy (4:21.31) i ostatecznie uplasował się na 12. miejscu. Do tego był 29. na 1650 jardów stylem dowolnym i 30. na 200 jardów stylem dowolnym, a wraz z kolegami ze sztafety 4x200 jardów stylem dowolnym zakończył rywalizację na 6. pozycji. Drugi z reprezentantów gospodarzy, Michał Brzuś, w sztafecie 4x50 jardów stylem zmiennym był 9., a w konkurencjach indywidualnych odpadał w eliminacjach (32. na 50 jardów stylem dowolnym i 100 jardów stylem motylkowym oraz 41. na 100 jardów stylem dowolnym). W tych samych konkurencjach co Brzuś zaprezentował się Juliusz Gosieniecki z Pennsylvania State University (37. na 100 jardów stylem motylkowym, 44. na 100 jardów stylem dowolnym i 58. na 50 jardów stylem dowolnym).

Big Ten Conference Championships
*Mateusz Arndt (University of Iowa)
*Michał Brzuś (University of Iowa)
*Juliusz Gosieniecki (Pennsylvania State)
KOMPLET WYNIKÓW