Świat

Budapeszt 2017: TurboSjoestroem

Szymon Gagatek 2017-07-24 00:58

Sarah Sjoestroem sygnalizowała fantastyczną dyspozycję praktycznie od początku tego sezonu. Nawet w Canet, podczas mitingu Mare Nostrum, zanotowała czas gorszy tylko o dwie setne sekundy od rekordu świata na 100 m stylem dowolnym. W Budapeszcie w końcu dopięła swego, poprawiając najlepszy wynik w historii na pierwszej zmianie sztafety.

Rywalizację na dystansie 4x100 m stylem dowolnym Sjoestroem zainaugurowałą genialnie. Dwie długości basenu pokonała w 51.71 i została pierwszą kobietą w dziejach, której udało się złamać barierę pięćdziesięciu dwóch sekund! Skandynawka o dokładnie trzydzieści pięć setnych sekundy poprawiła ubiegłoroczne osiągnięcie Cate Campbell. Z kolei jej sztafeta z każdą kolejną zmianą liczyła się coraz mniej w walce o medale. Ostatecznie coś do powiedzenia w starciu o złoto miały tylko Amerykanki i Australijki. Zawodniczki z USA dzięki bardzo dobremu finiszowi mistrzyni olimpijskiej, Simone Manuel, obroniły się przed atakami mocnej Emmy McKeon (3:31.72 - 3:32.01) i sięgnęły po pierwsze miejsce. Trzecia była Holandia (Ranomi Kromowidjojo 51.98 ze startu lotnego), a Szwedki uplasowały się na piątej pozycji, jeszcze za Kanadyjkami. 

Medalistki 4x100 m stylem dowolnym:
1. USA (Mallory Comerfor, Kelsi Worrell, Katie Ledecky, Simone Manuel)   3:31.72
2. Australia (Shayna Jack, Bronte Campbell, Brittany Elmslie, Emma McKeon)   3:32.01
3. Holandia (Kim Busch, Femke Heemskerk, Maud van der Meer, Ranomi Kromowidjojo)   3:32.64

Niemal dwie godziny wcześniej Sjoestroem zaliczyła porządną "rozgrzewkę" w półfinałach 100 m stylem motylkowym. Pierwsze miejsce dał jej czas 55.77. Szwedka sprawiła tym samym, że obecnie wszystkie dziesięć najlepszych czasów w historii tej konkurencji należy właśnie do niej!

Jedyny indywidualny finał kobiet w trakcie pierwszego dnia mistrzostw zakończył się zgodnie z przewidywaniami. Triumfowała Katie Ledecky, jeszcze bardziej poprawiając rekord zawodów. Od popołudnia wynosi on 3:58.34 i jest także drugim czasem w karierze Amerykanki. Jej rodaczka, Leah Smith, stanęła na drugim stopniu podium, a trzecia była Li Bingjie. Debiutująca w czempionacie globu 15-latka z Chin zdobyła swój pierwszy w życiu medal, ale po wyjściu z wody i tak nie była do końca zadowolona, ponieważ nie udało jej się zbliżyć do życiówki.

Medalistki 400 m stylem dowolnym:
1. Katie Ledecky (USA)   3:58.34 [rekord mistrzostw]
2. Leah Smith (USA)   4:01.54
3. Li Bingjie (Chiny)   4:03.25

Rekordem mistrzostw popisał się po południu również Adam Peaty. W nieprawdopodobnie szybkich półfinałach 100 m stylem klasycznym uzyskał czas 57.75. Po raz pierwszy w historii czempionatu globu została więc złamana bariera pięćdziesięciu ośmiu sekund. Warto wspomnieć, że awans do ósemki dawał wynik 59.24, który jeszcze dwa lata temu w Kazaniu pozwoliłby nawet na zajęcie czwartej lokaty w walce o medale! Sił nie oszczędzała też Katinka Hosszu. Faworytka gospodarzy na dystansie 200 m stylem zmiennym popłynęła jeszcze szybciej niż w eliminacjach (2:07.12) i nie pozostawiła rywalkom złudzeń. To właśnie Żelazna Dama będzie faworytką poniedziałkowego finału.

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.