Świat

Budapeszt 2017: TOP 5 sesji eliminacyjnej - 29.07

Szymon Gagatek 2017-07-29 12:56

Rekordzista świata na 1500 m stylem dowolnym, Sun Yang, po raz drugi z rzędu wycofał się z rywalizacji o tytuł mistrzowski w swojej koronnej konkurencji! To jednak tylko jedno z kilku wydarzeń, które poruszyły kibiców w Dunaj Arenie podczas przedostatniej sesji kwalifikacyjnej czempionatu globu na długim basenie.

5. Podrażniona Sarah

Po wczorajszej sensacyjnej porażce na 100 m stylem dowolnym Sarah Sjoestroem nie mogła być z siebie zadowolona. Okazji na rehabilitację za występ w tej konkurencji nie będzie jej brakować. Już dziś powalczy o złoto na o połowę krótszym dystansie w stylu motylkowym, a jutro powinna się liczyć w grze o pierwsze miejsce w kraulowym sprincie. W porannych eliminacjach była wyraźnie najszybsza, pokonując jedną długość basenu w 24.08. Aż dwadzieścia cztery setne sekundy straciła do niej mistrzyni olimpijska, Pernille Blume z Danii, a trzecia była Ranomi Kromowidjojo z Holandii (24.53). Ze swoim czasem z dzisiejszego poranka Sjoestroem dwa lata temu w Kazaniu wygrałaby wyścig finałowy, a na igrzyskach w Rio de Janeiro byłaby druga!

4. Holendrzy pokazali pazur

Dzisiejszy dzień zakończą zmagania sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym. W eliminacjach tej stosunkowo nowej konkurencji w programie mistrzostw świata najlepsi okazali się Holendrzy. Ben Schwietert, Kyle Stolk, Femke Heemskerk i Maud van der Meer zbliżyli się do rekordu świata, notując czas 3:23.89. To właśnie oni wydają się być zatem najgroźniejszymi rywalami dla broniących tytułu Amerykanów, którzy rano stracili do zwycięzców zaledwie cztery setne sekundy. W finale popłyną jednak zapewne w zupełnie innym składzie. Zestawienie z Nathanem Adrianem, Caelebem Dresselem, Simone Manuel i Mallory Comerford, które wydaje się być całkiem prawdopodobne na dzisiejsze popołudnie, to gwarancja, że najlepszy czas w historii będzie zagrożony!

3. Znakomity występ Romanczuka

Niespodziewanym zwycięstwem Mychajło Romanczuka zakończyła się rywalizacja w eliminacjach 1500 m stylem dowolnym. Ukrainiec pokonał wszystkich faworytów, na czele z włoskim duetem PaltriDetti (Gregorio Paltrinierim i Gabriele Dettim), przepływając cały dystans w 14:44.11. Oczywiście ustanowił tym samym nowy rekord kraju i przesunął się w klasyfikacji wszechczasów tej konkurencji. W historii szybciej pływało tylko dziesięciu zawodników, w tym zaledwie trzech Europejczyków: wspomniani już reprezentanci Italii oraz Jurij Priłukow. 

2. Kolejne starcie żabkarek

Rywalizacja w stylu klasycznym pań jest bez wątpienia jedną z najciekawszych jakie przyszło oglądać kibicom w Dunaj Arenie. Dziś rano dostaliśmy kolejną dawkę emocji, za sprawą świetnych wyników Lilly King i Juliji Jefimowej. Amerykanka i Rosjanka jako jedyne złamały barierę trzydziestu sekund na dystansie 50 m stylem klasycznym. King uzyskała wynik 29.76, a jej rywalka była wolniejsza o dwadzieścia trzy setne sekundy. Być może w zmaganiach sprinterek do walki o medale włączy się także rekordzistka globu, Ruta Meilutyte. Litwinka bez problemów przeszła eliminacje, kończąc je na 6. pozycji (30.58) tuż za broniącą tytułu Szwedką Jennie Johansson. Niespodziewana zwyciężczyni mistrzostw w Kazaniu pokonała jedną długość basenu w 30.40.

1. Koga chce pójść za ciosem

Junya Koga w 2009 roku był prawdziwym objawieniem rywalizacji grzbiecistów. Na mistrzostwach świata w Rzymie zajął drugie miejsce na 50 metrów, a na dwukrotnie dłuższym dystansie skorzystał z niepowodzenia Aarona Peirsola w półfinałach i sięgnął po złoto. Później przez lata nie mógł powrócić na szczyt, aż w grudniu 2016 roku okazał się bezkonkurencyjny w sprincie grzbietem na czempionacie globu na krótkim basenie. Sukces z Windsor natchnął go do dalszej pracy i w Budapeszcie też prezentuje się bardzo dobrze. W eliminacjach swojej koronnej konkurencji był najszybszy, notując czas 24.54. Niewiele gorszy wynik uzyskał jedynie Camille Lacourt z Francji (24.58), pozostali rywale, na czele z Chińczykiem Xu Jiayu i Mattem Greversem z USA, dopłynęli do mety z dużo większą stratą.

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.

Najlepsi w eliminacjach - 28.07:
50 m stylem dowolnym kobiet: Sarah Sjoestroem (Szwecja)   24.08
50 m stylem grzbietowym mężczyzn: Junya Koga (Japonia)   24.54
50 m stylem klasycznym kobiet: Lilly King (USA)   29.76
4x100 m stylem dowolnym mieszana: Holandia (Ben Schwietert, Kyle Stolk, Femke Heemskerk, Maud van der Meer)   3:23.89
1500 m stylem dowolnym mężczyzn: Mychajło Romanczuk (Ukraina)   14:44.11