Polska

MP Lublin: Kolejne sprinterskie minima

Joanna Kwatera 2017-05-21 23:06

Zarówno Aleksandra Urbańczyk jak i Konrad Czerniak nie mieli wielkiego problemu, by popłynąć poniżej minimum kwalifikacyjnego na mistrzostwa świata w Budapeszcie w konkurencji 50m stylem motylkowym. Oboje także byli jedynymi na tym dystansie, którym udała się ta sztuka.

Aleksandra Urbańczyk w ostatniej odsłonie Grand Prix Polski w Opolu prezentowała już znakomitą dyspozycję, pokonując dystans 50m stylem motylkowym poniżej minimum kwalifikacyjnego na mistrzostwa świata w stolicy Węgier. Zatem powtórzenie tej sztuki podczas krajowego czempionatu w Lublinie wydawało się w jej przypadku tylko formalnością. Łodzianka jak zwykle nie zawiodła -wystartowała bardzo szybko i równie szybko dotarła do mety, a na tablicy wyników wyświetlił się czas 26.10, dający przepustkę na lipcowy czempionat globu. Królowa sprintu naciskana jeszcze w końcówce przez dobrze finiszującą Annę Dowgiert powróciła na szczyt w tej konkurencji po ośmiu latach od ostatniego triumfu w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2009 roku, poprawiając znacznie swoje najlepsze osiągnięcie w karierze na tym dystansie. Biletu do Budapesztu nie udało się wywalczyć drugiej na mecie zawodniczce Warty Poznań, a do pełni szczęścia brało jej jedynie ośmiu setnych sekundy (26.57). Trzecią lokatę zajęła Paulina Nogaj (Wodnik Radom).

Zdecydowanym faworytem w tej konkurencji wśród mężczyzn był Konrad Czerniak, który wszystkie siły w dzisiejszej sesji finałowej przerzucił właśnie na ten wyścig. I to się reprezentantowi AZS UMCS Lublin opłaciło. Do walki ruszył z wielkim animuszem i już od startu pokazywał kto jest najlepszy na tym dystansie. Zwycięstwo dał mu wynik 23.56, a także prawo startu w tej konkurencji w Budapeszcie. Drugim, któremu udało się jeszcze popłynąć poniżej dwudziestu czterech sekund w tym wyścigu był podopieczny Pawła Korzeniowskiego - Michał Chudy (Legia Warszawa), a jego czas 23.83 – nowy rekord życiowy, dał mu przepustkę na Uniwersjadę w Tajpej. Trzeci do mety dotarł ubiegłoroczny triumfator  Maksymilian Zgierski (AZS Uł. Pł. Łódź).