Polska

MP 17-18 latków Gorzów Wielkopolski: Stokowski już rekordowy!

Joanna Kwatera 2017-03-10 23:24

Ostatnio kibice przyzwyczaili się już, że kiedy na starcie staje Kacper Stokowski to zazwyczaj rekordy kraju są zagrożone. Tak było również i dziś w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie 18-latek mocnym akcentem zainaugurował swój występ w rocznikowych mistrzostwach Polski.

Wyścig na dystansie 200m stylem dowolnym mężczyzn był jednym z najciekawszych wydarzeń pierwszego dnia mistrzostw Polski juniorów 17-18 letnich rozgrywanych na gorzowskiej pływalni Słowianka. Już po porannych eliminacjach wiadomo było, że w walce o końcowy sukces liczyć się będzie trzech pływaków: Kacper Stokowski, Karol Ostrowski (MKP Szczecin) i Bartosz Piszczorowicz (G-8 Bielany Warszawa), choć głównym faworytem był oczywiście mistrz Europy w tej konkurencji z Hodmezovasarhely, który był najszybszy już rano. Wyścig finałowy mocno rozpoczęli specjaliści od sprintu - Ostrowski i Piszczorowicz, i po pierwszej części dystansu to oni byli na czele. Minimalną stratę do rywali Stokowski nadrobił jednak błyskawicznie, pokonując kolejne cztery długości basenu najszybciej z całej stawki (jako jedyny poniżej dwudziestu siedmiu sekund każde 50m) i to on dotarł do mety pierwszy. Czas jaki ukazał się na tablicy wynikowej 1:44.56, okazał się też nowym rekordem Polski w tej konkurencji wśród 18-latków, a Stokowski poprawił swoje poprzednie najlepsze osiągnięcie, uzyskane podczas I rundy Ligi SMS, o osiem setnych sekundy. (Gdyby Stokowski wystartował na tym dystansie podczas grudniowego czempionatu kraju w Olsztynie to z takim wynikiem stanąłby na drugim stopniu podium). Drugi na finiszu w Gorzowie Wielkopolskim  zameldował się Piszczorowicz (1:45.25), a trzeci Ostrowski (1:46.35), dla których uzyskane rezultaty są ich nowymi rekordami życiowymi. Wszyscy trzej za swoje starty uzyskali wyniki ponad ośmiuset punktowe.

Około dwadzieścia minut później zawodnik G-8 Bielany Warszawa musiał już stawić się na starcie następnej konkurencji - 200m stylem grzbietowym, gdzie również pełnił rolę murowanego faworyta do zwycięstwa. Wice mistrz Polski seniorów na tym dystansie kontrolował cały wyścig zaczynając najszybciej, ale i najskuteczniej finiszując, a wynik 1:55.41 dał mu kolejny złoty medal w dzisiejszej rywalizacji 17 i 18latków.

To jednak nie koniec zdobyczy medalowych Stokowskiego w piątkowych zmaganiach w Słowiance. Na zakończenie pierwszego dnia pływackich zmagań tego czempionatu kraju rozegrane zostały wyścigi sztafet na dystansie 4x200m stylem dowolnym. Zdecydowanie najszybsza okazała się drużyna G-8 Bielany Warszawa, w której składzie popłynęli: Karol Młynarczyk, Bartosz Piszczorowicz, Cezary Butkiewicz i Kacper Stokowski. Stołeczny team dotarł do mety w czasie 7:22.41, a mocno do tego sukcesu przyczynił się płynący na drugiej zmianie Piszczorowicz, osiągając ze startu lotnego wynik 1:46.51.

Ciekawą rywalizację kibice w Gorzowie mogli oglądać także w rywalizacji na dystansie 400m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn. Wśród kobiet przekonująco zwyciężyła mistrzyni Polski seniorów Julia Adamczyk (UMCS Lublin), która w tym czempionacie popłynęła jeszcze prawie sekundę szybciej niż zrobiła to w grudniu w Olsztynie, śrubując swój rekord życiowy do wyniku 4:41.29. Prawie dwie sekundy za nią na metę wpadła Paulina Piechota (UKS 190 Łódź), dla której rezultat 4:43.25 to również nowy najlepszy wynik w karierze w tej konkurencji. Trzecią lokatę wywalczyła Dominika Janiszewska (AZS AWF Warszawa). W wyścigu finałowym mężczyzn rekordzista kraju na tym dystansie wśród 17-latków Marcel Wągrowski miał ogromną ochotę poprawić również dotychczas najlepsze osiągnięcie w historii kraju juniorów 18-letnich Mateusza Matczaka sprzed prawie 10 lat. Pływak Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki nie znalazł jednak w dzisiejszej rywalizacji godnego konkurenta i o wynik musiał walczyć jedynie z czasem. Wyścig ukończył z rezultatem 4:10.97 – lepszym od swojego rekordu życiowego, ale jednak prawie dwie sekundy słabszym niż wynosi rekord Polski na tym dystansie w jego kategorii wiekowej. Drugi ze sporą stratą do Wągrowskiego był Dominik Bujak (Salos Cortile Kielce),a tuż za nim do mety dotarł o rok młodszy Jan Kałusowski (Trójka Łódź).

Najlepszymi rezultatami wśród kobiet popisały się dziś zwyciężczynie w konkurencjach sprinterskich w stylu dowolnym i klasycznym: Natalia Fryckowska i Weronika Hallmann. Dwie długości basenu „kraulem” zawodniczka MKP Szczecin pokonała najszybciej w swojej karierze, osiągając czas 25.07 (796 pkt). O jedną setną sekundy udało się też wyśrubować swój rekord życiowy żabkarce z Lęborka, która zanotowała rezultat 31.14.

Mistrzowie Polski 17-18 latków, dzień I:

Kobiety:

50m stylem dowolnym: Natalia Fryckowska (MKP Szczecin) 25.07

50m stylem klasycznym: Weronika Hallmann (1 Solex Lębork) 31.14

100m stylem motylkowym: Katarzyna Kołodziej (Unia Oświęcim) 1:00.62

200m stylem dowolnym: Julia Klonowska (G-8 Bielany Warszawa) 2:00.02

200m stylem grzbietowym: Julia Koluch (Armexim Pruszków) 2:10.47

400m stylem zmiennym: Julia Adamczyk (UMCS Lublin) 4:41.29

Sztafeta 4x200m stylem dowolnym: UMCS Lublin (Kamila Andrzejewska, Julia Adamczyk, Wiktoria Samuła, Ewa Osiniak) 8:16.33

Mężczyźni:

50m stylem dowolnym: Karol Ostrowski (MKP Szczecin) 22.33

50m stylem klasycznym: Piotr Siemiński (Żoliborz Warszawa) 28.02

100m stylem motylkowym: Kamil Kaźmierczak (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki) 52.41

200m stylem dowolnym: Kacper Stokowski (G-8 Bielany Warszawa) 1:44.56 [rekord Polski 18-latków]

200m stylem grzbietowym: Kacper Stokowski (G-8 Bielany Warszawa) 1:55.41

400m stylem zmiennym: Marcel Wągrowski (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki) 4:10.97

Sztafeta 4x200m stylem dowolnym: G-8 Bielany Warszawa (Karol Młynarczyk, Bartosz Piszczorowicz, Cezary Butkiewicz, Kacper Stokowski) 7:22.41