Polska

Szczecin 2016: Wypych dopiął swego, sensacyjny wynik Juraszka

Szymon Gagatek 2016-05-27 18:11

Na znakomitym poziomie stał finał 50 m stylem dowolnym mężczyzn podczas pierwszego dnia mistrzostw Polski w Szczecinie. Minimum olimpijskie wypełniło w nim aż trzech pływaków! Złoto zdobył Konrad Czerniak, ale fantastyczne wyniki odnotowali również Filip Wypych i - zupełnie niespodziewanie - Paweł Juraszek. 

Czerniak jako jedyny złamał barierę dwudziestu dwóch sekund, płynąc znacznie szybciej niż podczas półfinałowego wyścigu na mistrzostwach Europy w Londynie, gdzie startował tuż po finale 100-tki delfinem. To już jego ósmy z rzędu tytuł mistrza kraju w tej konkurencji. Na drugim miejscu znaleźli się ex aequo Filip Wypych i Paweł Juraszek. Pierwszy z nich od dawna powtarzał, że stać go na rezultat lepszy od minimum na Igrzyska i w końcu dopiął swego, drugi zaskoczył absolutnie wszystkich. Kwestia tego, kto wystartuje na tym dystansie w Rio de Janeiro pozostaje jednak nierozstrzygnięta i możliwych jest kilka wariantów - jak chociażby ewentualne wycofanie się z rywalizacji w Brazylii na 50 m stylem dowolnym Konrada Czerniaka, który w tym samym czasie będzie miał na swojej głowie przede wszystkim zmagania na 100 m stylem motylkowym.

Podium 50 m stylem dowolnym mężczyzn:
1. Konrad Czerniak (AZS AWF Katowice)   21.96 [minimum olimpijskie]
2. Filip Wypych (AZS UŁ PŁ Łódź)   22.13 [minimum olimpijskie]
2. Paweł Juraszek (Dziewiątka Dzierżoniów)   22.13 [minimum olimpijskie]

Kwalifikację olimpijską w tej konkurencji wśród pań definitywnie zapewniła sobie po południu Anna Dowgiert. Najlepsza w eliminacjach zawodniczka Śląska Wrocław w finale przegrała co prawda z Aleksandrą Urbańczyk-Olejarczyk, ale uzyskała czas 25.23, lepszy o pięć setnych sekundy od minimum do Rio. Łodzianka była o dwie dziesiąte sekundy szybsza i otarła się nawet o pobicie rekordu Polski i pierwszy w historii naszego pływania wynik poniżej dwudziestu pięciu sekund. Na najniższym stopniu podium znalazła się natomiast Dominika Sztandera. Żabkarka Juvenii Wrocław pokonała jedną długość basenu w 25.75 s. Co ciekawe, dokładnie taki sam czas jak brązowa medalistka, uzyskała dziś w finale B Nikola Petryka. Kolejna eprezentantka wrocławskiego Śląska pokazała więc, że jedenaste miejsce w eliminacjach było w jej wykonaniu jedynie wypadkiem przy pracy. 

Podium 50 m stylem dowolnym kobiet:
1. Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (AZS UŁ PŁ Łódź)   25.03 [minimum olimpijskie]
2. Anna Dowgiert (Śląsk Wrocław)   25.23 [minimum olimpijskie]
3. Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław)   25.75