Wymiana ciosów rozpoczęta

Szymon Gagatek 2013-05-26 22:04

Niesamowicie ciekawie zapowiada się w tym roku walka mężczyzn o Mistrzostwo Świata na dystansie 50 m stylem dowolnym. Faworytów do złota można wymienić przynajmniej pięciu. Część z nich już podczas tego weekendu mocno zaznaczyła niezłą dyspozycję.

Najpierw Cesar Cielo w Phoenix ścigał się na tym dystansie podczas Arizona Invitational. Jego najgroźniejszymi rywalami byli zawodnicy z Republiki Południowej Afryki: Roland Schoeman i Darian Townsend. Brazylijczyk wygrał, uzyskując czas 22.01 s i wyprzedzając Schoemana o ćwierć sekundy. Townsend ukończył rywalizację na trzeciej pozycji (22.97 s).

Na odpowiedź Cielo nie musiał długo czekać. Nadeszła również ze Stanów Zjednoczonych, z Irvine, gdzie odbywa się miting Grand Challenge. Jej autorem był Rosjanin Vladimir Morozov, który okazał się najlepszy na dystansie 50 m stylem dowolnym, z czasem 21.78 s. W tym roku szybszy był tylko podczas rosyjskich kwalifikacji do Mistrzostw Świata, gdzie uzyskał czas lepszy o sześć setnych sekundy. Rezultat ten daje mu piąte miejsce w tegorocznym rankingu sprinterów w stylu dowolnym.

Najlepszym rezultatem do tej pory legitymuje się James Magnussen (21.52 s), który będzie jednym z głównych faworytów do złota w Barcelonie. Wielkie szanse ma na nie jednak zdecydowanie więcej pływaków. Formę na amerykańskie kwalifikacje do kadry wciąż szlifuje Nathan Adrian. Cielo i Morozov w każdym starcie pokazują, że będą bardzo groźni, a ze świetnej strony zdążył się już zaprezentować w tym roku Francuz Florent Manaudou. Mistrz Olimpijski na tym dystansie z Londynu uzyskał w Rennes czas 21.55 s.

Odliczanie trwa… Do zmagań pływaków na Mistrzostwach Świata pozostały już tylko 62 dni!