Świat

Przez Londyn do Rio [3]

Szymon Gagatek 2016-05-17 21:48

Przed nami trzeci dzień mistrzostw Europy w pływaniu. Środowy poranek w londyńskim Aquatics Centre będzie obfitował w ciekawe wydarzenia - powroty, debiuty, rewanże. Na horyzoncie pojawią się też nasze pierwsze nadzieje medalowe, rozbudzone przez ubiegłoroczne występy Jana Świtkowskiego i Tomasza Polewki na najważniejszych międzynarodowych imprezach. 

Partnerem relacji z mistrzostw Europy w Londynie jest Małopolski Okręgowy Związek Pływacki.

To właśnie Świtkowski jako pierwszy z Biało-czerwonych stanie na starcie sesji eliminacyjnej. Brązowy medalista ubiegłorocznego czempionatu globu zaprezentuje się w swojej koronnej konkurencji, 200 m stylem motylkowym, w której wypełnił już minimum olimpijskie. Podczas mistrzostw Kanady zanotował czas 1:56.25, dający mu wciąż całkiem przyzwoite, trzynaste miejsce na świecie i trzecie w Europie w aktualnym sezonie. Warto pamiętać, że występ w Toronto poprzedził w jego przypadku długi sezon akademicki na pływalni jardowej, więc po dłuższym opływaniu na długim basenie lublinian może być w stanie jeszcze wyśrubować to osiągnięcie i powalczyć o miejsce w pierwszej trójce klasyfikacji końcowej z Węgrami: Laszlo Csehem i Tamasem Kenderesim, czy też Viktorem Bromerem z Danii.

Jednym z ciekawszych wydarzeń środowego poranka będzie dla nas pierwszy po niemal ośmiu latach i Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie start Katarzyny Baranowskiej w barwach reprezentacji Polski. Zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk, która na co dzień trenuje za naszą zachodnią granicą, zrezygnowała w Londynie z udziału w rywalizacji na 400 m stylem zmiennym, by w całości skupić się właśnie na uzyskaniu dobrego rezultatu na o połowę krótszym dystansie. Już na początku maja odnotowała na 200 metrów wynik zbliżony do minimum olimpijskiego, wydaje się więc, że czas 2:14.26 jest w jej zasięgu.

Dwie Polki pojawią się natomiast na starcie eliminacji 100 m stylem grzbietowym. Alicja Tchórz po dzisiejszym braku minimum na 200 metrów, stanie przed kolejną szansą na zapewnienie sobie indywidualnej kwalifikacji olimpijskiej, tym razem w konkurencji, w której jest wicemistrzynią Starego Kontynentu na krótkim basenie sprzed kilku miesięcy. Choć sama przyznaje, że minimum na Igrzyska w tej konkurencji jest niezwykle wymagające, to trudno sobie wyobrazić, by łatwo złożyła broń i nie powalczyła z europejską czołówką. O dobry występ na pewno postara się również Ludwika Szynal, która powinna być już znacznie bardziej wypoczęta i oswojona z atmosferą tak wielkiej imprezy niż podczas swojego poniedziałkowego debiutu.

W zmaganiach na o połowę krótszym dystansie wśród mężczyzn zaprezentuje się Tomasz Polewka. Los sprawił, że już rano ubiegłoroczny mistrz Europy na krótkim basenie dostanie doskonałą okazję do rewanżu na Shane'ie Ryanie. W poniedziałek Irlandczyk minimalnie (o zaledwie cztery setne sekundy) wyprzedził zawodnika AZS AWF Katowice w walce o finał 100 m stylem grzbietowym i to właśnie on jako ostatni załapał się do najlepszej ósemki. Polewka na pewno znajduje się w gronie potencjalnych kandydatów do zajęcia bardzo wysokich lokat. Do rywalizacji przystąpi z trzecim czasem zgłoszenia. Lepszymi legitymują się jedynie Camille Lacourt z Francji i Grigorij Tarasewicz z Rosji.

Sesję poranną zamkną pływaczki długodystansowe. W eliminacjach 800 m stylem dowolnym wezmą udział dwie Polki, dla których będzie to absolutny debiut na wielkiej seniorskiej międzynarodowej imprezie: Milena Karpisz oraz Paulina Piechota. Bohaterki zimowych mistrzostw Polski w Lublinie spróbują zmierzyć się z wymagającym minimum olimpijskim, którego uzyskanie będzie oznaczało równocześnie poprawienie rekordu kraju. Dotychczasowy należy wciąż do Otylii Jędrzejczak i wynosi 8:35.73. Co ciekawe, nasza mistrzyni olimpijska ustanowiła go dokładnie osiem lat temu, 17 maja 2008 roku.

Starty Polaków, dzień III - eliminacje:
11:00 - 200 m stylem motylkowym mężczyzn [minimum olimpijskie: 1:56.97]
   Jan Świtkowski (seria 3/4, tor 4.)

11:14 - 200 m stylem zmiennym kobiet [minimum olimpijskie: 2:14.26]
   Katarzyna Baranowska (seria 1/4, tor 2.)

11:49 - 100 m stylem grzbietowym kobiet [minimum olimpijskie: 1:00.25]
   Ludwika Szynal (seria 5/6, tor 9.)
   Alicja Tchórz (seria 6/6, tor 6.)

12:04 - 50 m stylem grzbietowym mężczyzn
   Tomasz Polewka (seria 3/5, tor 4.)

12:13 - 800 m stylem dowolnym kobiet [minimum olimpijskie: 8:33.97]
   Milena Karpisz (seria 2/3, tor 1.)
   Paulina Piechota (seria 3/3, tor 9.)