Polska

MP 16latków: Trójka na szóstkę!

Joanna Kwatera 2016-07-16 00:01

 

Trzy rekordy kraju 16latków poprawili młodzi pływacy na rozpoczętych dziś mistrzostwach Polski juniorów 16letnich w pływaniu, które odbywają się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Bohaterami dnia zostali Karol Młynarczyk, Jan Kałusowski i drużyna chłopców Śląska Wrocław.

Jako pierwszy rekordowym rezultatem popisał się zawodnik G-8 Bielany Warszawa, który utrzymywał znakomite tempo na wszystkich czterech długościach basenu i jako pierwszy 16latek w historii kraju przepłynął dystans 200m stylem dowolnym poniżej minuty i pięćdziesięciu dwóch sekund. Blisko Młynarczyka był w stanie utrzymać się jedynie brązowy medalista (w sztafecie 4x100m stylem dowolnym) zakończonych w zeszłym tygodniu mistrzostw Europy juniorów w Hodmezovasarhely Jakub Kraska (Piątka Konstantynów Łódzki). Ale ostatecznie i on musiał uznać wyższość pływaka ze stolicy. Młynarczyk osiągnął na mecie czas 1:51.87, poprawiając rekord Polski Pawła Wernera o 0,19 sekundy i pokonał drugiego w tym wyścigu Kraskę o 0,49 sekundy. Trzeci na finiszu, już z dużą stratą do tej dwójki zameldował się reprezentujący barwy Śląska Wrocław Amadeusz Kiełczewski (1:55.12).

Nie chciał być gorszy Jan Kałusowski, który również postanowił wymazać z tabel dotychczasowy rekord kraju, a zrobił to w konkurencji 400m stylem zmiennym. Pływak Trójki Łódź od początku wyścigu narzucił szaleńcze tempo i po 400m na tablicy wyświetlił się rezultat 4:26.91, który jest o sześć setnych sekundy lepszy niż dotychczas najlepsze osiągnięcie Karola Zbutowicza z 2014 roku. Drugi na mecie Krzysztof Oller (Kormoran Olsztyn) stracił do niego ponad 7 sekund!(4:34.36)

Na zakończenie dzisiejszej rywalizacji do boju przystąpiły zespoły sztafetowe. W konkurencji 4x200m stylem dowolnym chłopców najlepszym wynikiem popisali się pływacy Śląska Wrocław, a uzyskany przez nich czas 7:44.73, okazał się lepszy od rekordu Polski 16 i 17 latków. Grzegorz Hano i trójka finalistów konkurencji indywidualnej 200m stylem dowolnym: Patryk Dąbrowski, Wojciech Dutkowiak i Amadeusz Kiełczewski (jej brązowy medalista) mogli cieszyć się złotym medalem krajowego czempionatu, dopływając do mety prawie pięć sekund przed drużyna G-8 Bielany Warszawa oraz ponad 22 sekundy przed zawodnikami Trójki Łódź.