Polska

VIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - dzień III

Szymon Gagatek 2017-09-23 23:56

Trzeci dzień VIII Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania można by zatytułować „warsztaty praktyczne i prelekcje zagranicznych  ekspertów”. Dużo istotnej wiedzy w praktyce z zakresu fizjoterapii jak i ćwiczeń na lądzie oraz styl klasyczny rozłożony na czynniki pierwsze, a także przybliżenie struktury działania brytyjskiego systemu szkolenia pływaków to główne tematy sobotnich obrad.

Już od rana prelegenci obalali mity, które często stają się zmorą zarówno trenerów jak i zawodników. Trening siły mięśniowej - wykonywany przez wielu, a jakże często nieprawidłowo rozumiany. Jakub Karpiński i Artur Gołaś z katowickiej AWF uświadomili zgromadzonym jakie błędy popełniają najczęściej próbując wdrożyć ten rodzaj treningu, definiując go jako świadomość ciała, koordynację nerwowo-mięśniowa i jakość pracy. Omówili kiedy i jak efektywnie wykonywać trening siły oraz podali przykładowe ćwiczenia na różne partie mięśniowe szczególnie ważne w pływaniu, które prezentowali na hali m.in. Michał Poprawa i Mikołaj Machnik.

Następnie uczestnicy konferencji wzięli udział w warsztatach z zakresu profilaktyki kontuzji u pływaków, które poprowadził Wojciech Kurzydło. Podkreślał on kluczową rolę ćwiczeń rozciągających mięśnie barków pleców czy łydek, a zgromadzeni mogli na sobie wypróbować podane ćwiczenia, korzystając również z potrzebnych do tego przyborów.

Temat dopełniła jeszcze na koniec sesji porannej Klaudia Palak, pracownik studium wychowania fizycznego i sportu, prezentując zalety fitness oraz nowoczesnych form gimnastyki na poprawę koordynacyjnych zdolności motorycznych w pływaniu, a ćwiczenia na matach i piłkach prezentowali zawodnicy sekcji AZS AGH Kraków. Z ciekawej strony dała się poznać uczestnikom seminarium jedna z najlepszych żabkarek w naszym kraju – Paulina Uryga, która samodzielnie poprowadziła ćwiczenia z użyciem stepów.

W sali obok swoją ofertę oraz sprzęt pływacki prezentował właściciel najdynamiczniej rozwijającego się w ostatnich latach w Polsce specjalistycznego sklepu pływackiego Jacek Kryger. H2Oshop.pl, któremu przyświeca hasło „Pomagamy wygrywać” to eksperci i pasjonaci w dziedzinie sportów wodnych. Miłym akcentem prezentacji było także losowanie specjalnie przygotowanych koszulek dla trenerów.

Po przerwie obiadowej sala wykładowa wypełniła się po brzegi, a głos zabrał pierwszy z zagranicznych gości tej konferencji, ekspert od stylu klasycznego Jozsef Nagy. Węgierski trener przedstawił szczegółową analizę budowania chwytu i ruchu ramion w tym stylu, skupiając się na minimalizowaniu oporów wody, a w drugiej części wykładu omówił skrupulatnie pracę nóg, zważając na każdy detal, kąt oraz tempo ruchu w celu jak najwyższej efektywności żabkarskiego kopnięcia. Po raz kolejny potwierdził tezę, że „żabkarzem trzeba się urodzić”, a także zwrócił uwagę kontuzje jakich można się nabawić trenując styl klasyczny oraz wyjaśnił jak sobie z nimi radzić.

Na zakończenie dzisiejszego dnia obrad organizację szkolenia sportowego w pływaniu w Wielkiej Brytanii przedstawił członek Zespołu Doradczego Brytyjskiego Związku Tim Jones. Odpowiedzialny za tzw. „ścieżkę wydajności” były olimpijczyk omówił zasady finansowania brytyjskiego pływania, a także programy wspierające zawodników, podkreślając iż ważna jest nie tylko pomoc obecnym kadrowiczom, ale liczy się także spojrzenie długoterminowe i budowanie potencjału na przyszłość. Jones wskazał kilka ważnych problemów jakie nękają brytyjskie pływanie jak np. zbyt długie okresy kwalifikacyjne, brak poprawy wyników na imprezach docelowych, czy to, że sukces w wieku juniora nie przenosi się na pływanie seniorskie. Przedstawił pokrótce planowane zmiany oraz nowy sposób premiowania wyników sportowych w Wielkiej Brytanii, a także zwrócił uwagę na zagrożenia zmieniającego się świata międzynarodowego pływania i adaptacji zawodnika do coraz bardziej rosnących wymagań.

GALERIA ZDJĘĆ: AKNET PRess