Świat

Budapeszt 2017: TOP 5 sesji eliminacyjnej - 28.07

Szymon Gagatek 2017-07-28 12:01

Świetne starty młodych pływaczek w stylu grzbietowym, trudne zadanie Amerykanów w kraulowej sztafecie, świetna dyspozycja Sary Sjoestroem oraz rekord świata juniorów i genialny wynik Caeleba Dressela w eliminacjach 100 m stylem motylkowym - to wydarzenia, które znalazły się w naszym notowaniu TOP 5 szóstej sesji eliminacyjnej mistrzostw świata.

5. Młodzież w natarciu

Aż trzy pływaczki urodzone już w XXI wieku zakwalifikowały się do półfinałów na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Najlepiej spisała się rano najmłodsza z nich, Regan Smith. Amerykańska 15-latka pokonała cztery długości basenu w 2:08:13, poprawiając swój rekord życiowy o czterdzieści dwie setne sekundy. W klasyfikacji końcowej znalazła się na 4. miejscu, przegrywając tylko ze swoją rodaczką Kathleen Baker (2:06.82), Katinką Hosszu (2:07.30) oraz Emily Seebohm (2:07.94). W najlepszej szesnastce znalazły się również dwie pływaczki z 2001 roku: Kaylee McKeown z Australii (8. z czasem 2:09.42) i brązowa medalistka niedawnych mistrzostw Europy juniorów w Netancji, reprezentująca Mołdawię Tatiana Salcutan (15. z rezultatem 2:11.17). 

4. Amerykanie wyrzuceni na zewnętrzny tor

Dopiero siódmą lokatę na dystansie 4x200 m stylem dowolnym mężczyzn zajęła rano amerykańska sztafeta. Conor Dwyer, Clark Smith, Jay Litherland i Zane Grothe nie forsowali tempa i do mety dopłynęli z czasem 7:09.78, wyraźnie przegrywając z czołowymi ekipami. Choć ich miejsce w finale nie było zagrożone, to jednak będą musieli sobie w nim radzić płynąc z zewnętrznego toru nr 1. Wzmocnienia w postaci Blake'a Pieroniego i wicemistrza świata w rywalizacji indywidualnej Townley'a Haasa mają im pozwolić powalczyć z innymi potęgami tej konkurencji. Z najlepszym czasem do ósemki awansowali Australijczycy (7:05.68), minimalnie wyprzedzając broniących mistrzowskiego tytułu reprezentantów Wielkiej Brytanii (7:05.79).

3. Wyluzowana Sjoestroem

Niesamowitą moc na dystansie 50 m stylem motylkowym zaprezentowała Sarah Sjoestroem. Szwedka na dużym luzie zostawiła daleko za sobą najgroźniejsze rywalki, przepływając jedną długość basenu w 25.25. Cztery dziesiąte sekundy wolniejsza była Kelsi Worrell ze Stanów Zjednoczonych (25.65). Trzecie miejsce zajęła natomiast kolejna kandydatka do medalu, Japonka Rikako Ikee (25.72). Tylko nieznacznie ustąpiły jej Aliena Schmidtke z Niemiec, Ranomi Kromowidjojo z Holandii i Farida Osman z Egiptu, która wynikiem 25.74 poprawiła rekord Afryki. Sjoestroem w sesji finałowej zaprezentuje się dziś dwukrotnie. Oprócz startu w sprincie delfinem, czeka ją jeszcze występ w finale 100 m stylem dowolnym, gdzie będzie oczywiście zdecydowaną faworytką. 

2. Milak wciąż w niesamowitej formie

Wielkie rzeczy działy się dziś w rywalizacji na 100 m stylem motylkowym mężczyzn. Jednym z bohaterów poranka został Kristof Milak. Siedemnastoletni Węgier, który na mistrzostwach Europy juniorów zdobył na tym dystansie srebro, a 200 metrów wygrał z rezultatem dającym w Budapeszcie brązowy medal (!), uplasował się w piątkowych eliminacjach na piątym miejscu. Dwie długości basenu pokonał w 51.23 i tym samym ustanowił nowy rekord świata juniorów. Szybciej w tak młodym wieku pływał tylko Michael Phelps, który na mistrzostwach świata w Barcelonie w 2003 roku uzyskał wynik 51.10. Wydaje się więc nieuniknione, że już w najbliższym czasie Milak zostanie najszybszym juniorem w historii tej konkurencji!

1. Tekstylny rekord świata Dressela

Niewyobrażalnie dobry start na 100 metrów delfinem zaliczył jednak przede wszystkim Caeleb Dressel. Amerykański zawodnik wygrał eliminacje notując czas 50.08! Tak szybko w stroju tekstylnym nie pływał jeszcze nikt! Lepsi w dziejach tej konkurencji byli jedynie Michael Phelps i Milorad Cavic, którzy w pamiętnym wyścigu finałowym na mistrzostwach świata w Rzymie w 2009 roku złamali barierę pięćdziesięciu sekund. Czyżby zatem rekord globu legendarnego Phelpsa był w Budapeszcie zagrożony? Wynik Dressela robi tym większe wrażenie, że chwilę wcześniej popłynął on również na 50 m stylem dowolnym, wchodząc do półfinałów z drugim wynikiem (21.61), gorszym tylko od osiągnięcia Bruno Fratusa z Brazylii (21.51).

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.

Najlepsi w eliminacjach - 28.07:
50 m stylem dowolnym mężczyzn: Bruno Fratus (Brazylia)   21.51
50 m stylem motylkowym kobiet: Sarah Sjoestroem (Szwecja)   25.25
100 m stylem motylkowym mężczyzn: Caeleb Dressel (USA)   50.08
200 m stylem grzbietowym kobiet: Kathleen Baker (USA)   2:06.82
4x200 m stylem dowolnym mężczyzn: Australia (Clyde Lewis, David McKeon, Alexander Graham, Jack Cartwright)   7:05.68
800 m stylem dowolnym kobiet: Katie Ledecky (USA)   8:20.24