Polacy w Mistrzostwach USA - Domagała w finale A!

Szymon Gagatek 2012-11-30 00:59

Michał Domagała awansował do finału A wyścigu na 500 jardów stylem dowolnym podczas pierwszego dnia Mistrzostw Stanów Zjednoczonych na pływalni jardowej. W dzisiejszych kwalifikacjach wystartowali też: Katarzyna Wilk, Joanna Budzis i Adam Mączewski.

Jedna długość basenu, który pokonują pływacy na tych zawodach, to 25 jardów, a zatem niespełna 23 metry (22.86 m). W Austin, w stanie Teksas, zgromadziła się absolutna amerykańska czołówka pływania, z multimedalistami Igrzysk Olimpijskich w Londynie: Ryanem Lochte'em i Missy Franklin na czele. Nie brakuje też Polaków, którzy na co dzień studiują i trenują w Stanach Zjednoczonych.

Spośród naszych reprezentantów najlepiej spisał się dziś Domagała, który z ósmym czasem wszedł do wielkiego finału wyścigu na 500 jardów stylem dowolnym. Polski pływak, który dopiero za kilkanaście dni skończy siedemnaście lat, uzyskał rezultat 4:23.17 i o sześć setnych sekundy wyprzedził w walce o miejsce w wieczornym finale A Claya Youngquista. Warto dodać, że Domagała będzie najmłodszym uczestnikiem wyścigu medalowego. Najszybszy w kwalifikacjach okazał się Matthew Barber (4:17.21).

Dwa starty zaliczyła rano Katarzyna Wilk. Polka wystąpiła w sztafecie 4x50 jardów kraulem i wspólnie ze swoimi koleżankami z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (Casey Carlson, Jamine Tosky, Lindsay Parrish) zajęła w kwalifikacjach pierwsze miejsce, bijąc rekord mistrzostw - 1:29.21! Nasza zawodniczka popłynęła na trzeciej zmianie i uzyskał czas 22.37 s, który pozwolił utrzymać prowadzenie jej ekipie. Z kolei już indywidualnie nasza reprezentantka była 19. na 50 jardów stylem dowolnym (22.56 s), co pozwoli jej wieczorem wystartować w finale C tej konkurencji. Najszybszą pływaczką kwalifikacji okazała się Christine Magnuson (21.86 s). Do finału A nie udało się wejść natomiast Missy Franklin, która zajęła dziewiątą lokatę.

W finale B sztafet męskich zobaczymy Adama Mączewskiego. Z kolegami z Uniwersytetu w Pittsburghu zajął bowiem 11. miejsce, z czasem 1:23.50. Płynąc na drugiej zmianie, uzyskał rezultat 20.68 s (najlepszy w swojej drużynie).

W wieczornej sesji nie wystartuje niestety Joanna Budzis, która na 200 jardów stylem zmiennym zajęła 35. lokatę, z czasem 2:02.98. Aby zakwalifikować się do finału C potrzeba było płynąć niemal dwie sekundy szybciej. Najszybsza rano okazała się Meghan Hawthorne (1:56.21), a na szóstym miejscu konkurencję ukończyła Missy Franklin.

Bardzo ciekawie zapowiada się wieczorna rywalizacja na 50 jardów stylem dowolnym mężczyzn. Mistrz Olimpijski na 100 m kraulem, Nathan Adrian, wygrał kwalifikacje z nowym rekordem mistrzostw - 18.82 s - i będzie faworytem do końcowego zwycięstwa, ale obok siebie będzie miał bardzo groźnych rywali. Drugi był bowiem Matthew Grevers (19.11 s), a na trzeciej pozycji znaleźli się ex aequo dwaj zawodnicy trenujący na Florydzie: Pavel Babaev i Ryan Lochte (19.51 s). Lochte wmiesza się zapewne również w walkę o zwycięstwo na 200 jardów stylem zmiennym, gdzie w kwalifikacjach był drugi (1:44.52), przegrywając zaledwie o cztery setne sekundy z Austenem Thompsonem.