Polska

Lublin 2015: Sztandera zdecydowała - walka z Paluszek priorytetem

Szymon Gagatek 2015-12-20 09:40

Dominika Sztandera nie pojawiła się na starcie eliminacji 50 m stylem dowolnym podczas ostatniego dnia mistrzostw Polski w Lublinie. Zawodniczka Juvenii Wrocław, która we wczorajszej rywalizacji sztafet mieszanych 4x50 m stylem dowolnym pokazała, że może być kandydatką do medalu w tej konkurencji, uznała najwidoczniej, że priorytetowa będzie dla niej walka o złoto na 100 m stylem klasycznym.

Sztandera miała płynąć w ostatniej serii eliminacji obok Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk. Po sobotnim starcie zawodniczki z Dzierżoniowa na pierwszej zmianie sztafety mieszanej 4x50 m stylem dowolnym, na której uzyskała świetny czas (24.85 s), wydawało się, że w rywalizacji indywidualnej może się pokusić nawet o walkę o najwyższe lokaty i minimum na mistrzostwa Europy w Londynie, wynoszące 25.01 s. Tak się jednak nie stanie. Dziś reprezentankę Juvenii Wrocław czekać będzie bowiem, zapowiadający się niezwykle widowiskowo, pojedynek o złoto na dystansie 100 m stylem klasycznym z Weroniką Paluszek.

Pod nieobecność Sztandery, Urbańczyk z dużą łatwością zapewniła sobie miejsce dające awans do półfinałów. Łodzianka, która wieczorem na pewno spróbuje poprawić rekord Polski należący już od 2009 roku do Agaty Korc, zanotowała czas 26.23 s, przegrywając minimalnie swój wyścig z Katarzyną Rogowską (26.21 s). Taki wynik pozwolił jej na zajęcie szóstej pozycji.

W sesji porannej najszybsza okazała się Anna Kawecka. Zawodniczka AZS AGH Kraków uzyskała czas 25.73 s i o czternaście setnych sekundy wyprzedziła szesnastoletnią Natalię Fryckowską z MKP Szczecin. Barierę dwudziestu sześciu sekund złamała w eliminacjach również Anna Dowgiert (25.93 s). Półfinałowa rywalizacja w tej konkurencji otworzy dzisiejszy blok popołudniowy, który rozpocznie się godzinę wcześniej niż w poprzednich dniach, o godzinie 16:00. Finał, z udziałem dziesięciu najlepszych pływaczek, zaplanowano na 18:02.

Przydatne linki:
Oficjalna strona mistrzostw
Minima na ME w Londynie
Listy zgłoszeń
Wyniki LIVE
Transmisja