Wielkie nazwiska w Galerii Sław

Szymon Gagatek 2013-05-24 20:03

Jak co roku, już po raz 49., w Fort Lauderdale w stanie Floryda odbyła się ceremonia włączenia kolejnych osób do Międzynarodowej Galerii Sław w sportach wodnych (ISHOF – International Swimming Hall of Fame). Największymi gwiazdami tegorocznej edycji byli: Amerykanin Gary Hall Jr., Pieter van den Hoogenband z Holandii i Yana Klochkova z Ukrainy.

Gary Hall Jr został wprowadzony do Galerii Sław przez swojego ojca, Gary’ego Halla Sr, który już jest jej członkiem. Obaj wystąpili na Igrzyskach Olimpijskich trzykrotnie, łącznie zdobywając dla Stanów Zjednoczonych aż trzynaście medali. Większość z nich (dokładnie dziesięć) wywalczył młodszy Hall. W swojej karierze pięciokrotnie zostawał Mistrzem Olimpijskim. Trzy razy wraz z kolegami wygrywał rywalizację na dystansie 4x100 m stylem dowolnym (Atlanta, Sydney, Ateny), a także dwukrotnie zostawał królem sprintu: w 2000 roku, finiszując równo z Anthony’m Ervinem i cztery lata później, o jedną setną sekundy wyprzedzając Duje Draganję z Chorwacji.

Postaci Pietera van den Hoogenbanda również zbytnio nie trzeba przedstawiać. Był wielką gwiazdą pływania w tym samym okresie, co Hall i Klochkova. Latający Holender dwukrotnie (w Sydney i Atenach) wygrywał rywalizację na Igrzyskach Olimpijskich w „królewskiej” konkurencji 100 m stylem dowolnym. W Australii wywalczył jeszcze złoto na dwukrotnie dłuższym dystansie i dwa brązowe medale (50 i 4x200 m stylem dowolnym). Z Grecji wracał jeszcze z dwoma srebrnymi krążkami (za dystans 200 m stylem dowolnym i sztafetę 4x100 m stylem dowolnym). W jego karierze zabrakło na pewno jednej ważnej rzeczy – złota na Mistrzostwach Świata na długim basenie. Holenderski pływak w swojej karierze zdobył za to aż osiem tytułów wicemistrza globu.

Klochkova to oczywiście wybitna ukraińska zmiennistka. Kobieta, która całkowicie zdominowała ten styl podczas Igrzysk Olimpijskich w 2000 i 2004 roku. Czterokrotnie zostawała też Mistrzynią Świata, a dziesięciokrotnie Mistrzynią Europy na długim basenie. Na wymienienie wszystkich jej sukcesów byłby potrzebny osobny artykuł.

Wśród pływaków wyróżniona została także Dagmar Hase z Niemiec i trójka Chińczyków: Chi Lieh Yung, Mu Chengkuan i Mu Xiangxiong. Natomiast pośmiertnie do Galerii Sław został wprowadzony włoski trener, Alberto Castagnetti, który prowadził między innymi Domenico Fioravantiego, czy też Federicę Pellegrini. Zmarł w 2009 roku, w wyniku powikłań po operacji serca.

Galeria Sław – w 2013 roku włączeni zostali:
Pływanie:
Gary Hall Jr. (USA)
Pieter van den Hoogenband (Holandia)
Yana Klochkova (Ukraina)
Dagmar Hase (Niemcy)
Chi Lieh Yung (Chiny)
Mu Chengkuan (Chiny)
Mu Xiangxiong (Chiny)
Trener:
Alberto Castagnetti (Włochy)
Otwarty akwen:
Cliff Lumsden (Kanada)
Skoki do wody:
Hu Jia (Chiny)
Piłka wodna:
Milivoj Bebic (Jugosławia/Chorwacja)
Pływanie synchroniczne:
Nathalie Schneyder (USA)
Mecenas:
Peter Montgomery (Australia)