Polska

MP 17-18 latków Gorzów Wielkopolski: Dwóch bohaterów dnia [aktualizacja]

Joanna Kwatera 2017-03-11 21:05

Niesamowitym rezultatem zakończył się wyścig finałowy na najdłuższym dystansie w stylu klasycznym podczas mistrzostw Polski juniorów 17-18 letnich, rozgrywanych w ten weekend w Gorzowie Wielkopolskim. Rafał Kusto dzięki swojej znakomitej postawie zyskał najlepszy rekord życiowy na tym dystansie wśród aktualnie startujących w tej konkurencji pływaków w naszym kraju.

Talent młodszego z braci Kusto rozwija się w niesamowitym tempie, a na dystansie 200m stylem klasycznym już od kilku lat na krajowym podwórku wśród juniorów zawodnik Orki Lubań poprawiał rekord za rekordem Polski.  Pod koniec grudnia zeszłego roku świętował swój pierwszy seniorski medal czempionatu kraju, gdyż w Olsztynie udało mu się dotrzeć do mety na trzeciej lokacie, a wyprzedzili go tam tylko Bartłomiej Roguski, który był w tym wyścigu bardzo blisko poprawienia rekordu Polski seniorów i dotychczasowy rekordzista Polski 18-latków Jacek Arentewicz. Już wtedy, bijąc najlepsze osiągnięcie w historii kraju w o rok niższej kategorii wiekowej (2:07.92), Kusto dał rywalom do zrozumienia, że jest jednym z najlepszych żabkarzy w naszym kraju i należy się z nim liczyć. Jednak to co zrobił dzisiaj w Gorzowie Wielkopolskim przeszło najśmielsze oczekiwania kibiców zgromadzonych na trybunach pływalni „Słowianka”.  Kusto już od pierwszych metrów narzucił rywalom straszliwe tempo, a pierwsze 100m pokonał cztery dziesiąte sekundy szybciej niż wynosił międzyczas na rekord Polski w tej konkurencji. Na kolejnych dwóch długościach basenu troszkę osłabł i wydawało się, że rekord już tutaj nie padnie. Jednak doskonałym finiszem zapewnił sobie znakomity wynik, którym zrównał się z najlepszym osiągnięciem w historii kraju Sławomira Kuczki z mistrzostw Europy na krótkim basenie w Helsinkach z 2006 roku – 2:06.61! Dopiero dwie i pół sekundy za nim na metę wpadł drugi Piotr Siemiński (2:09.05), a trzeci finiszował Jan Kałusowski (2:10.82). Obaj siedemnastolatkowie ustanowili swoje nowe, znacznie wyśrubowane rekordy życiowe na tym dystansie.

Drugim bohaterem dnia był dzisiaj niewątpliwie Kacper Stokowski. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa miał dziś wielką ochotę poprawić swoje najlepsze osiągnięcie w konkurencji 50m stylem grzbietowym, które ustanawiał w grudniu podczas mistrzostw Polski seniorów w Olsztynie. Stokowski fantastycznie pokonał ten dystans również w dzisiejszej sesji finałowej, a czas jaki zanotował na mecie jest zaledwie o dwie setne sekundy słabszy niż wynosi jego rekord Polski juniorów 17 i 18 letnich w tej konkurencji. Rezultat 23.42 to trzeci najwyżej punktowany wynik tej imprezy wśród chłopców, uzyskany dotychczas. Ze względu na fakt, iż rezultat Stokowskiego, który wypływał w Olsztynie - 23.40 nie został uznany przez FINA jako rekord świata juniorów z powodu braku obecności komisji antydopingowej tego dnia na zawodach, wynik osiągnięty dzisiaj, który jest lepszy o 0,29 od dotychczasowego najlepszego osiągnięcia juniorskiego na świecie oraz którego uzsyskanie spełnia już wszystkie wymogi formalne, między innymi: obecność komisji antydopingowej w dniu uzyskania wyniku, pomiar geodezyjny obiektu, posiadana homologacja tablic pomarowych oraz stroju startowego zgodnego z wymogami FINA, zostanie przedstawiony do zatwierdzenia przez Światową Federację Pływacką w Lozannie jako nowy rekord świata juniorów na dystansie 50m stylem grzbietowym.

Drugi złoty krążek podopieczny trenera Pawła Wołkowa dorzucił do swojej kolekcji w zmaganiach sztafet w ostatniej konkurencji dnia 4x100m stylem dowolnym. Klub G-8 Bielany Warszawa wystawił do tego wyścigu znakomity skład: Bartosz Piszczorowicz, Karol Młynarczyk, Kacper Stokowski i Rafał Słowik, a wynik jaki osiągnęli pływacy ze stolicy na mecie - 3:15.14 okazał się nowym rekordem Polski juniorów 18-letnich. Warszawianie zdystansowali drugich na mecie reprezentantów Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki o ponad siedem sekund. Trzecią lokatę wywalczyli zawodnicy Unii Oświęcim. Niebagatelny wkład w zwycięstwo swojego zespołu miał właśnie Stokowski, pokonując cztery długości pływalni najszybciej ze wszystkich startujących zawodników (46.85 ze startu lotnego). To już piąty złoty medal Stokowskiego w tych mistrzostwach.