Świat

China Games 2017: Faworyci nie zawiedli

Szymon Gagatek 2017-09-05 20:27

Szósty dzień Chińskich Igrzysk w Tianjin nie przyniósł większych niespodzianek. W wyścigach finałowych triumfowali faworyci, wśród których znaleźli się także bohaterowie niedawnych mistrzostw świata. Wang Shun okazał się najlepszy na dystansie 200 m stylem zmiennym, natomiast Shi Jinglin była bezkonkurencyjna na 200 m stylem klasycznym.

Wang Shun w walce o złoto nie miał łatwego zadania. Obok brązowego medalisty czempionatu globu na słupku startowym stanął dziś bowiem inny finalista rywalizacji w Budapeszcie, Tan Haiyang. Osiemnastolatek sprawił swojemu bardziej doświadczonemu koledze trochę problemów, ale na finiszu nie dał rady go wyprzedzić. Wang uzyskał czas 1:57.02 i wyprzedził rekordzistę świata juniorów na 200 m stylem klasycznym o sześćdziesiąt dziewięć setnych sekundy. Obaj byli jedynymi pływakami po południu złamali barierę dwóch minut. Z brązu cieszył się Qian Zhiyong (2:00.41).

Zmagania żabkarek na dystansie 200 metrów zostały całkowicie zdominowane przez trzecią w stolicy Węgier Shi Jinglin. Dwudziestoczterolatka zanotowała rezultat 2:22.66 i mogła świętować wyraźne zwycięstwo. Druga na mecie zameldowała się Zheng Muyan, ale jej strata wyniosła ponad dwie i pół sekundy (2:25.19).

W finale 200 m stylem grzbietowym mężczyzn najlepszym czasem popisał się Xu Jiayu. Mistrz świata na o połowie krótszym dystansie pokonał cztery długości basenu w Tianjin w 1:55.42 i o prawie sekundę wyprzedził Li Guangyuana (1:56.36). Z kolei na 100 m stylem dowolnym kobiet złoto trafiło do Zhu Menghui, która jako jedyna złamała barierę pięćdziesięciu czterech sekund, płynąc znacznie szybciej niż na czempionacie globu w Budapeszcie (53.40). Przy okazji warto po raz kolejny wspomnieć o niesamowitej 12-latce, Wang Yichun. Po świetnym występie na 100 m stylem motylkowym (58.44!), tym razem w półfinałach rywalizacji kraulistek zanotowała czas 55.60 i choć nie awansowała do najlepszej ósemki, to ponownie dała znać o swoim wielkim talencie.

Jednym z wydarzeń sesji popołudniowej był start Ninga Zetao w półfinałach 50 m stylem dowolnym. Już w eliminacjach Chińczyk popłynął bardzo szybko (22.00), a kilka godzin później zdołał jeszcze poprawić się o dwie setne sekundy. Z drugim czasem do finału dostał się Zhao Xianjian (22.19).