Świat

Budapeszt 2017: Pielowski w czołówce!

Szymon Gagatek 2017-07-15 13:41

Od bardzo dobrego startu Krzysztofa Pielowskiego rozpoczęły się dla nas mistrzostwa świata w pływaniu długodystansowym na węgierskim Balatonie. Zawodnik Kormorana Olsztyn w wyścigu na dystansie 5 km finiszował w ścisłej czołówce. Rywalizację zakończył na 12. miejscu, tuż za broniącym tytułu Chadem Ho z Republiki Południowej Afryki. 

Debiutujący na czempionacie globu Pielowski rozpoczął rywalizację w środku 62-osobowej stawki, ale na każdym kolejnym pomiarze czasu przesuwał się w górę. Ostatecznie dopłynął do mety z wynikiem 54:52.0, który pozwolił mu zająć 12. pozycję. Polak znalazł się w gronie najlepszych specjalistów od pływania na wodach otwartych na świecie. Tuż przed nim uplasował się Chad Ho z RPA, który triumfował na 5 km dwa lata temu w Kazaniu. Pielowski wyprzedził natomiast takie gwiazdy tego dystansu jak Eric Hedlin z Kanady (wicemistrz świata z Barcelony) czy Andrew Gemmell z USA (złoty medalista z Szanghaju). 

Przed naszym zawodnikiem jeszcze jeden start. We wtorek weźmie udział w wyścigu na 10 km. Jutro na olimpijskim dystansie zaprezentuje się z kolei Justyna Burska.

Tytuł mistrza świata wywalczył będący ostatnio w świetnej formie Marc-Antoine Olivier z Francji. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro na finiszu musiał się zmierzyć z reprezentantem Italii Mario Sanzullo, którego zdołał pokonać o siedem dziesiątych sekundy. Brązowy medal zapewnił sobie Timothy Shuttleworth z Wielkiej Brytanii. Warto dodać, że Pielowski stracił do pływaka z Wysp tylko dziesięć sekund.

Wyniki wyścigu na 5km mężczyzn:
1. Marc-Antoine Olivier (Francja)   54:31.4
2. Mario Sanzullo (Włochy)   54:32.1
3. Timothy Shuttleworth (Wielka Brytania)   54:42.1
...12. Krzysztof Pielowski (Polska)   54:52.0

foto: G. Perottino/Deepbluemedia