Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 10.09

Szymon Gagatek 2017-09-10 18:09

Kontrowersyjny ambasador najbliższch mistrzostw świata na długim basenie; przeprowadzka Kosuke Hagino do Stanów Zjednoczonych; spotkanie po latach na pływalni olimpijskiej w Sydney; terminarz cyklu Golden Tour w 2018 roku już znany - przedstawiamy Wam kolejną odsłonę naszego Pływackiego Przeglądu Wydarzeń z całego świata!

Organizatorzy mistrzostw świata w sportach wodnych, które w 2019 roku odbędą się w Gwangju, przedstawili ambasadorów całej imprezy. Wybór padł na najlepszych obecnie pływaków startujących w barwach Korei Południowej, którzy za dwa lata dodatkowe obowiązki będą musieli pogodzić z walką o medale dla kraju-gospodarza. Za promocję zawodów swoim wizerunkiem będą odpowiedzialni An Se-Hyeon (mająca za sobą świetne występy na czempionacie globu w Budapeszcie, gdzie była w ścisłej czołówce finalistek na 100 i 200 m stylem motylkowym) oraz triumfator igrzysk w Pekinie na 400 m stylem dowolnym Park Tae-Hwan. Informacja o postawieniu na tego drugiego wzbudziła sporo kontrowersji, ponieważ 28-latek w 2014 roku został zawieszony na 18 miesięcy za stosowanie testosteronu.

=====================

Czterokrotny medalista olimpijski Kosuke Hagino w najbliższym czasie przeniesie się do Stanów Zjednoczonych, by kontynuować swoje przygotowania do powrotu do wielkiej formy po operacji łokcia, którą przeszedł w ubiegłym roku. Japoński zawodnik trafi do jednego z ośrodków szkoleniowych w Arizonie i spędzi tam jeden z jesiennych miesięcy. Wyprawę do USA zaproponował mu legendarny Kosuke Kitajima, który ma mu nawet towarzyszyć w części tej podróży. - Pozostanie w Japonii byłoby stratą czasu. Czuję, że stoją przede mną nowe wyzwania. Chcę mieć możliwość spróbowania różnych doświadczeń - mówił portalowi The Japan Times tuż po powrocie z Uniwersjady w Tajpej Hagino. Być może jego bazą będzie pływalnia Northern Arizona University w Flagstaff, gdzie miał już kiedyś okazję trenować.

=====================

Dokładnie 18 września minie siedemnaście lat od niezapomnianego starcia Pietera van den Hoogenbanda i Iana Thorpe'a w finale igrzysk olimpijskich w Sydney na dystansie 200 m stylem dowolnym. Obaj już w czwartek mieli okazję do tego, by powspominać wspólnie tamto wydarzenie, zakończone triumfem Holendra i wyrównaniem rekordu świata (1:45.35). Van den Hoogenband pojawił się bowiem w miejscu, w którym w 2000 roku wywalczył złoto, by nagrać materiał do dokumentu tworzonego przez jedną ze stacji telewizyjnych z jego kraju. Spotkał się z Australijczykiem po niemal dekadzie. - Byliśmy wtedy tak młodzi i pełni pasji do pływania. Myśle, że to na co ludzie zwracali uwagę, gdy się ścigaliśmy, to szacunek jakim się darzyliśmy. Potrzebowaliśmy siebie nawzajem do konkurowania. To czyniło nas lepszymi - opowiadał dziennikarzom. Cały wyścig z Sydney możecie zobaczyć TUTAJ.

=====================

Francuska Federacja Pływacka (FFN) ogłosiła kalendarz pływackiego cyklu Golden Tour w 2018 roku. Zmagania rozpoczną się w Nicei i odbędą się w dniach 2-4 lutego. Następnie rywalizacja przeniesie się do Marsylii (9-11 marca), a ostatnia część zostanie zorganizowana w Amiens (6-8 kwietnia). Zawody rozgrywane co sezon w trzech miastach na pływalniach o olimpijskich wymiarach są od niedawna przeprowadzane również po to, by uczcić pamięć tragicznie zmarłej mistrzyni olimpijskiej, Camille Muffat. Jedną z gwiazd tegorocznej edycji była Katinka Hosszu.